BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Coraz więcej węgla z Rosji w Polsce, padają rekordy

28 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Z badań przeprowadzonych przez Eurostat wynika, że do Polski tylko od stycznia do marca bieżącego roku wjechało aż 4,58 mln ton zagranicznego węgla. To 270 tys. ton więcej niż przed rokiem. A w zeszłym roku padł rekord importu rosyjskiego surowca. To staw

Z 4,58 mln ton zagranicznego węgla, aż 3,15 mln pochodzi z Rosji, co stanowi około 70% wszystkich dostaw do naszego kraju. W związku z tak dużym importem surowca zastanawia możlwiość wykonania unijnej dyrektywy, która zmusza wszystkie kraje członkowskie do zminejszania emisji dwutlentku węgla do atmosfery. 

Emisja CO2

Polska jest zmuszona przepisami unijnymi do sukcesywnego zminiejszania emisji dwutlenku wegla emitowanego do atmosfery, w przeciwnym razie będzie zmuszona do płacenia opłat klimatycznych. To jednak kłóci sięz rozsnącą ilością dostaw surowca do Polski. Wszystko wskazuje tez na to, że w obecnym roku padnie koljny rekord importu węgla kamiennego do naszego kraju. 

Polskie górnictwo 

Górnictwo i plan jego restrukturyzacji spędza sen z powiek wszystkim ekipom politycznym, niezależnie od poglądów politycznych. Górnicy domagają się wysokich pensji z racji pracy w skrajnie niebezpiecnzych warunkach, prostestują też w przypadku planów zamykania kopalń. Z reguły kolejne rządy ulegają żądaniom górników i nie decydują się na zamykanie kopalń i cięcia budżetowe w górnictwie. Stąd problem konieczności importu węgla kamiennego. Z powodu zbyt wielu etatów do utrzymania, z czym mamy do czynienia w polskim górnictwie, węgiel polski staje się nierentowny. Właściwie to - nie bójmy się tego powiedzieć - polskie górnictwo funkcjonuje obecnie tylko i wyłącznie dlatego, że rząd dostrzega (być może z przymusu) jego ważną rolę w polskiej historii i tradycji Śląska. Wykazuje to tenedencja do ściągania rosyjskiego węgla, podczas gdy Polska ma wielkie saoby tego surowca. Rosjanie płacą mniej swoim górnikom, węgiel kamienny jest także gorszej jakości niż Polski, to wszystko sprawia, że nawet po dołączeniu kosztów transportu, bardziej opłaca się ściągać węgiel rosyjski.

Tagi:

węgielRosjagórnictwo

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >