Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Skąd Polska sprowadza ropę naftową? Niemal wszystko idzie do nas z jednego kraju
Maria Glinka
Maria Glinka 13.01.2021 01:00

Skąd Polska sprowadza ropę naftową? Niemal wszystko idzie do nas z jednego kraju

Skąd Polska wydobywa ropę naftową?
Pxhere CC0

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Skąd Polska sprowadza ropę naftową

  • Gdzie wydobywa się ciekłą kopalinę w Polsce

  • Kto jest liderem w produkcji surowca, a kto zużywa go najwięcej

Skąd Polska sprowadza ropę naftową? Większość importu pochodzi tylko z jednego kraju

Poszukując odpowiedzi na pytanie skąd Polska sprowadza ropę naftową, należy skierować swój wzrok przede wszystkim na Wschód. Od lat nasz kraj bazuje przede wszystkim na dostawach z Rosji, choć z roku na roku skala importu z tego kraju spada.

Polski Instytut Ekonomiczny zwrócił uwagę, że jeszcze w 1996 r. 100 proc. importowanej ropy pochodziło od sąsiada ze wschodu. Rosyjska ropa stanowiła blisko 80 proc. całego importu w 2017 r. Rok później odsetek ten spadł do 77 proc. Business Insider Polska podaje, że w pierwszej połowie 2019 r. Rosja odpowiadała za 63 proc. dostaw czarnego złota do naszego kraju.

Co wpływa na to, skąd Polska sprowadza ropę naftową? Zapotrzebowanie i ceny. Choć zmniejszenie importu ze Wschodu jest niezaprzeczalne, to Polska w dalszym ciągu potrzebuje rosyjskiej mieszanki do pozyskania określonych produktów. Zdaniem Wojciecha Jakóbika z portalu biznesalert.pl zamiennikiem mogłaby być ropa irańska. Przeszkodę w tym zakresie stanowi jednak groźba sankcji amerykańskich.

Inni dostawcy ropy. Na rynku pojawili się nowi gracze

Zdaniem analityków spadek udziału Rosji w dostawach ropy naftowej to dowód na stopniową dywersyfikację źródeł. Drugim największym dostawcą surowca jest obecnie Arabia Saudyjska. W 2019 r. ropa z tego azjatyckiego, bogatego państwa stanowiła 15 proc. całego importu. W 2018 r. było to zaledwie 8 proc.

Nowym dostawcą ropy do Polski jest Nigeria. W 2019 r. afrykańskie państwo odpowiadało za 7 proc. całkowitego importu czarnego złota do naszego kraju.

Na trzecim miejscu w rankingu dostawców ropy znajduje się Wielka Brytania z udziałem zaledwie 5 procentowym. Skąd Polska sprowadza ropę naftową? Również z Kazachstanu, choć import z tego kraju stanowi zaledwie 3 proc. ropy pozyskanej w pierwszym półroczu 2019 r. Za identyczny odsetek odpowiada Norwegia.

Ropa potrzebna od zaraz. Znikome krajowe złoża wymuszają eksport

Zapotrzebowanie na import ropy naftowej wynika z braków rodzimych złoży. Czarne złoto wydobywane w kraju stanowi bowiem zaledwie 3 proc. całkowitego zapotrzebowania na ten surowiec. W ostatnim czasie udało się dokonać odkrycia kolejnych punktów wydobywczych, jednak dotyczą one gazu ziemnego. Jak na razie nie odnaleziono nowych złóż ropy naftowej.

Gdzie Polska wydobywa czarne złoto? 66 proc. surowca pochodzi z Niżu Polskiego (krajowa część prowincji Niziny Środkowoeuropejskiej). Z kolei 27 proc. ropy wywodzi się z obszaru polskiej strefy ekonomicznej na Morzu Bałtyckim. Pozostałe 7 proc. ma swoje źródło w Karpatach. W 2018 r. udokumentowano 86 złóż, spośród których eksploatowane są 64 punkty.

Najwięksi producenci i konsumenci ropy naftowej w skali świata

Największym producentem ropy naftowej w przeliczeniu na milion baryłek dziennie pozostaje nie Rosja (10,5 mln), główny dostawca Polski, a Stany Zjednoczone (11 mln), co może rodzić wątpliwości względem tego, skąd Polska sprowadza ropę naftową. Na trzecim miejscu znajduje się Arabia Saudyjska (10,3 mln). Z zestawienia przygotowanego przez OPEC wynika, że w pierwszej piętnastce największych producentów ropy nie ma ani jednego państwa europejskiego.

Wśród największych konsumentów czarnego złota również przodują Amerykanie, którzy zużywają dziennie 20,5 mln baryłek. Tuż za nimi plasują się Chińczycy (12,7 mln) oraz Hindusi (4,8 mln), co nie powinno dziwić. Chiny (1,4 mld osób) i Indie (1,3 mld osób) to dwa najbardziej zaludnione państwa, które odpowiadają za ponad 34 proc. populacji całego świata.