Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Rosja

Rosja

finland-gb11db25f2 1920
02.05.2022 16:10 Finlandia nagle rezygnuje z rosyjskiego reaktora. Rosatom skomentował sprawę

Finlandia planowała zbudować nad Zatoką Botnicką elektrownię jądrową Hanhikivi we współpracy z rosyjskim RAOS Project, należącym do Rosatomu. Zajmujący się inwestycją fiński koncern Fennovoima poinformował jednak, że zrywa współpracę z Rosjanami. Rosatom zareagował oświadczeniem. Fennovoima ogłosiła w poniedziałek na stronie internetowej projektu Hanhikivi 1, że zrywa współpracę z rosyjskim RAOS Project. Jako powód Finowie wskazują znaczne opóźnienia oraz wojnę na Ukrainie, które stanowi "dodatkowe ryzyko dla projektu".

german-gb76bb37ea 1920
01.05.2022 14:05 W Niemczech już pojawiają się głosy o uruchomieniu Nord Stream 2. Zaskakująca wypowiedź

Członek niemieckiej komisji ds. polityki zagranicznej Bundestagu Tino Krupalla nieoczekiwanie dał wywiad rosyjskiej agencji prasowej RIA Novosti, w której to stwierdził, że gazociąg Nord Stream 2 musi być uruchomiony przez Niemcy. Polityk kierujący partią Alternatywa dla Niemiec (AfD) stwierdził, że Niemcy muszą uruchomić gazociąg Nord Stream 2. Warunkiem miałoby być odejście Rosji od pomysłu płatności za gaz w rublach przez kraje europejskie. Właściwie Tino Krupalla uważa, że Niemcy powinny dążyć do otwarcia gazociągu Nord Stream 2 niezależnie od tego czy Rosja będzie wymagała od importerów konta w Gazprombanku w rublach. Wszystko powiedział w tym samym wywiadzie dla RIA Novosti, informuje energetyka24.pl.

flaga Holandii pxhere
30.04.2022 18:47 Port w Amsterdamie blokuje statek z rosyjską ropą. Utarli nosa Rosji i własnemu rządowi

Port w Amsterdamie odmówił przyjęcia tankowca pod banderą Wysp Marshalla, który przypłynął do Holandii z rosyjską ropą. Załoga statku była pewna dokowania w Amsterdamie, ponieważ nie pływa pod rosyjską banderą. Spotkał ich jednak srogi zawód. Rosyjskie surowce pływające pod barwami innych państw, to jednak zjawisko dużo częstsze. Chociaż rząd holenderski informował, że w ramach sankcji nie może odmówić wpłynięcia do portu w Amsterdamie tankowcowi "Sunny Liger", ponieważ pływa pod banderą kraju, który nie jest nimi obłożony, to ze względu na ładunek pochodzący z Rosji pracownicy portu odmówili obsługi statku. Wcześniej statek próbował zacumować również w Sztokholmie, ale sytuacja wyglądała niemal identycznie, co w Amsterdamie. Pracownicy szwedzkich doków nie wyrazili zgody na obsługę statku i musiał odpłynąć dalej ze swoim transportem. Holenderskie media powtarzają za szwedzkimi, że decyzja o zablokowaniu statku również zapadła dopiero w porcie, nie zaś na szczeblu rządowym. O zawrócenie tankowca "Sunny Liger" apeluje do holenderskiego rządu również rząd ukraiński.

EN 01520265 0004
24.04.2022 18:51 Brytyjskie sklepy zaczęły wydzielać klientom olej słonecznikowy. Problem zaczyna doskwierać całej Europie

Olej słonecznikowy zaczął być racjonowany w Wielkiej Brytanii. Ponad miesiąc temu opisaliśmy relację zdziwionego czytelnika z Niemiec, który wysłał do redakcji biznesinfo.pl zdjęcia sklepowych półek, na których widniały informacjo o braku produktu. Europa zaczyna mieć poważny problem.Skutki wojny w Ukrainie zaczęli już odczuwać konsumenci z tak odległego od działań wojennych państwa jak Wielka Brytania. Ukraina i Rosja, które odpowiadają za większość światowego eksportu oleju słonecznikowego z powodu przerwania łańcuchów dostaw z powodu wojny przestały dostarczać produkt. Podaż oleju słonecznikowego zaczęła więc drastycznie maleć.

EN 01520547 0018
24.04.2022 13:48 Ambasador Rosji w USA ogłosił zaskakującą decyzję. Amerykańskie media przypominają także o Polsce

Ambasada Federacji Rosyjskiej w Waszyngtonie przerywa swoje funkcjonowanie, informuje w niedzielę Reuters, powołując się na wypowiedź ambasadora Rosji w USA dla rosyjskiej agencji informacyjnej RIA. Ambasador Rosji w Polsce grozi z kolei akcjami odwetowymi.Ambasada ma zablokowane środki finansowe na funkcjonowanie, a jej pracownicy otrzymują groźby, powiedział ambasador Anatolij Antonow. Bank of America zajął również konta konsulatów generalnych Federacji Rosyjskiej w Houston i Nowym Jorku, informuje Reuters. Amerykański bank ma pełnię kontroli nad finansami rosyjskich placówek dyplomatycznych. Wjazd do ambasady jest także prawie niemożliwy.

gaz-gaz ziemny-biznesinfo
22.04.2022 19:04 Wszystko wyjaśni się już dziś. Rosja może w każdej chwili przerwać dostawy gazu do Polski

Czy Rosja odetnie Polsce gaz? Dzisiaj upływa termin przedstawienia płatności za gaz w rublach. Analizujemy sytuacje.

hutnictwo
20.04.2022 18:08 Ceny metali opanowane przez totalny chaos. Fatalne wieści dla stabilności wielu gospodarek

Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała całkowity chaos na rynku metali. Ceny miedzi, niklu i cynku, które w olbrzymich ilościach importowane były z terenów Rosji, wyrwały się do góry na skutek dużych i nagłych niedoborów. Ma to być jednak dopiero początek problemów.

EN 01520093 0020
10.04.2022 13:21 Rosjanie chcą ukarać Zełenskiego. Znacjonalizują jego majątek

Rosjanie chcą znacjonalizować nieruchomość prezydenta Ukrainy Wołodomyra Zełenskiego znajdującą się na Krymie, podała rosyjska agencja TASS. Takim samym procesem mają zostać objęte również majątki innych ukraińskich polityków.

niemcy-berlin-pixabay-Wagner Anne
10.04.2022 10:44 Niemcy szykują schrony i robią zapasy. Berlin reaguje na działania Rosji

Z powodu konfliktu na Ukrainie Niemcy zaczęli wzmacniać schrony w piwnicach i innych podziemnych pomieszczeniach. Zaczęto również gromadzić zapasy na wypadek wojny, podał w sobotę niemiecki "Welt Am Sonntag". O działaniach na najbliższy czas poinformowała Nancy Faeser z niemieckiego MSW. Minister Nancy Faeser zapowiedziała, że rząd zamierza w najbliższym czasie znacznie wzmocnić systemy schronów na terenie całych Niemiec. Cytowana przez agencje Reuters Faeser przyznaje jednak, że schronów jest obecnie za mało i należy poczynić inwestycje w celu zwiększenia ich ilości.

rosja
08.04.2022 17:04 Europa przed trudną decyzją. Jak zastąpi rosyjskie paliwo jądrowe?

Rosatom, największy światowy eksporter reaktorów jądrowych ma niemalże monopol na to paliwo. Dla Rosji eksport atomowy jest kluczową dźwignią geopolityczną. Rozszerza sukcesywnie swoje zasięgi min. w Chinach, Indiach, Turcji czy Iranie. Żaden powyższych z krajów nie wprowadził jak dotąd sankcji wojennych na Rosję. Amerykanie chcąc to zrobić muszą być ostrożni, by nie doprowadzić innych gospodarek do zniszczenia.Parlament Europejski domaga się całkowitego zakazu importu rosyjskiego paliwa jądrowego, ropy, węgla i gazu. Nie wszyscy jednak podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu zagłosowali za. 513 europosłów opowiedziało się “za”, 22 było “przeciw” a 19 reprezentantów wstrzymało się od głosu. Eurodeputowani jako przyczynę braku jednomyślnego głosowania podali “ najpierw powinien towarzyszyć temu plan zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii do państw UE” Paliwo jądrowe to substancja zawierająca jądra atomowe, które ulegają łatwemu rozszczepieniu i są wykorzystywane do pozyskania energii w wyniku zderzeń z neuronami. Paliwo jądrowe zawiera uran. Wydobyte z reaktora jest najbardziej radioaktywną postacią, a całe paliwo przechowuje się elektrowni atomowej, gdzie co kilka lat oczyszcza się ją celem ponownego wykorzystania. Elektrownia jądrowa tym różni się od elektrowni węglowej, że posiada inne źródło ciepła. W elektrowni ciepło wytwarza się w wyniku spalania węgla o tyle w elektrowni jądrowej ciepło powstaje na wskutek reakcji rozszczepienia jąder atomów.

Nanaia Mahuta
07.04.2022 15:20 Nowa Zelandia ostro reaguje na zbrodnię w Buczy. Rosjanie odczują to w portfelach

Nowa Zelandia zdecydowała się nałożyć cło zaporowe na import wszystkich rosyjskich produktów. Wprowadzenie 35 proc. cła ogłosiła minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Nanaia Mahuta. Jest to reakcja na doniesienia o działaniach rosyjskich wojsk w ukraińskiej Buczy. Cło w wysokości 35 proc. od wszystkich produktów sprowadzanych z Rosji ma zacząć obowiązywać od 25 kwietnia, donosi w czwartek Reuters. To kolejny krok, po ogłoszonych w poniedziałek przez nowozelandzki rząd sankcjach na 36 rosyjskich oligarchów. Nowa Zelandia nie będzie także eksportować do Rosji produktów, z których skorzystać może rosyjskie wojsko.

dsc9965
06.04.2022 19:49 KGHM ruszy z wydobyciem niklu. Chce wypełnić lukę po rosyjskim gigancie

KGHM szykuje się do zwiększenia wydobycia niklu. Ten niezwykle ważny surowiec do tej pory w ogromnej części dostarczany był przez firmę Norylski Nikiel (NorNickel), który jest największym na świecie producentem niklu i palladu. O planach zwiększenia wydobycia niklu KGHM informował jeszcze w marcu. Polski gigant górniczy działa nie tylko w polskim zagłębiu miedziowym, ale także w Chile i Kanadzie. Właśnie kanadyjskie złoża KGHM mają być źródłem niklu, który zastąpi olbrzymią lukę po surowcu dostarczanym do tej pory przez Norylski Nikiel.

9926072996 7b6d96d631 o
05.04.2022 19:42 Rosyjska ambasada w Irlandii cofnięta niemal do średniowiecza. Pracownicy nie mają ogrzewania i ciepłej wody

Ambasada Rosji w Irlandii z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę nie może pozyskać dostaw ropy potrzebnej do ogrzewania budynku. Sprawa jest na tyle poważna, że ambasador Jurij Filatow interweniował w irlandzki Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Rosyjscy dyplomaci w Dublinie za parę dni nie będą mieli nie tylko jak ogrzać budynku, ale utracą również dostęp do ciepłej wody, a żadna firma operująca na terenie Zielonej Wyspy nie chce sprzedać ambasadzie ropy naftowej niezbędnej do ogrzania budynku, informuje "The Irish Mirror".

pixabay, tvjoern
05.04.2022 15:21 Niemcy znacjonalizowały filie Gazpromu. Ma to zapewnić ciągłość dostaw

Niemiecki rząd postanowił objąć zarządem komisarycznym spółki Gazprom Germania. Spółka była do tej pory niemiecką filią rosyjskiego Gazpromu. O decyzji Berlina poinformował w poniedziałek minister gospodarki RFN Robert Habeck. Historia Gazprom Germania ma także ponure oblicze sięgające jeszcze czasów NRD. Robert Habeck w komentarzu dla agencji dpa argumentował decyzję zapewnieniem dalszego bezpieczeństwa dostaw, co ma wpływ na bezpieczeństwo i porządek publiczny. Przy okazji minister zapewnił, że obecnie ciągłość dostaw gazu przez Gazprom Germania jest zachowana, czytamy w depeszy PAP.

german-gb76bb37ea 1920
01.04.2022 21:11 Niemcy biorą się za krajowe spółki Gazpromu i Rosnieftu. Szykuje się nacjonalizacja

Niemieckie spółki rosyjskich koncernów Gazprom i Rosnieft może czekać nacjonalizacja. Niemcy nie chcą dopuścić do braków gazu i ropy naftowej. Federalne Ministerstwo Gospodarki już podjęło odpowiednio kroki - pisze niemiecki "Handelsblatt". W środę Berlin ogłosił powołanie specjalnego sztabu kryzysowego, który ma reagować na ewentualne problemy z dostępem do surowców energetycznych. Mimo zapewnień, że działania są rutynowe, a zagrożenia dla dostaw nie ma, okazuje się, że niemiecki rząd przygotowuje się do dużo bardziej radykalnego procesu. "Handelsblatt" podawał już w czwartek, że Niemcy szykują się do wywłaszczenia spółek Gazpromu i Rosnieftu. Dzisiaj niemiecki dziennik powołując się na oświadczenie Gazpromu podał, że rosyjski gigant energetyczny sam zrzeka się z udziałów w swojej niemieckiej filii Gazprom Germania. Komentarza z Sankt Petersburga dotyczącego tej zaskakującej decyzji niemieccy dziennikarze jednak nie otrzymali.

15005766236 3772e3940e o
27.03.2022 13:36 Japońskie media: Rosjanie ogłosili manewry wojskowe na Pacyfiku. To ostrzeżenie dla Japonii

Japońska agencja Kyodo News powołując się na rosyjską agencję Interfax podały, że Rosjanie rozpoczęli ćwiczenia wojskowe w okolicach Kuryli, wysp spornych z Japonią. Tokio może odebrać to jako ostrzeżenie ze strony Kremla za politykę proukraińską. Ćwiczenia wojsk rosyjskich, w których udział ma brać 3000 żołnierzy zostały ogłoszone niedługo po zawieszeniu przez Moskwę rozmów z Japończykami dotyczącymi spornego terytorium. Więcej o historii Wysp Kurylskich w linku poniżej: Rosjanie mają ćwiczyć ewentualne odparcie desantu wroga na wyspy. W domyśle chodzi oczywiście o Japończyków, którzy zwrotu swoich terytoriów domagają się od 1945 r.

EN 01517353 1242
23.03.2022 21:15 Rosja odgryza się Zachodowi. Chce rozliczeń w rublach, ceny za gaz rosną

Władimir Putin ogłosił, że płatności za gaz Rosja będzie przyjmowała w rublach, a osoby odpowiedzialne za roliczenia mają tydzień na przygotowanie odpowiednich zmian, która umożliwi przyjmowanie płatności w rosyjskiej walucie - podaje Reuters. Wypowiedź władcy Rosji od razu spotkała się z reakcją rynku. Ogłoszona przez Putina decyzja wprowadzająca płatność rublami za gaz zamiast dolarów, euro czy funtów podyktowana jest chęcią wzmocnienia rosyjskiej waluty, która po ogłoszeniu sankcji wprowadoznych na Rosję z powodu wywołania konfliktu na Ukrainie, zaliczyła potężne osłabienie.

DSC0959 (2)
23.03.2022 20:38 Pochodzenie ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce. Sprawa nie jest taka oczywista

Polska zdecydowanie stoi na stanowisku, aby Unia Europejska nałożyła na Rosję natychmiastowe sankcje, które doprowadzą do zamrożenia nawet umów długoterminowych na import surowców energetycznych. Czy polski sektor energetyczny jest w stanie funkcjonować w przypadku natychmiastowego odcięcia się od rosyjskich źródeł? Skąd Polska importuje gaz ziemny i ropę naftową? Dokonaliśmy analizy sytuacji na rodzimym rynku. Unia Europejska tuż po rosyjskiej inwazji na Ukrainę zapewniała o konieczności twardych sankcji wobec Rosji. Szumne zapowiedzi spotkały się jednak z krytyką m.in. Niemiec i Holandii, które są zbyt mocno uzależnione od rosyjskich surowców energetycznych, aby zdecydować się na natychmiastowe embargo wymierzone w rosyjskie dobra naturalne. “Polska popiera wprowadzenie sankcji przez UE na import surowców z Rosji, co będzie wiązało się z natychmiastowym wstrzymaniem wszystkich umów długoterminowych oraz wstrzymaniem dostaw rosyjskich surowców energetycznych pomimo negatywnych skutków dla polskiej gospodarki spowodowanych przez takie działania w tym wzrostu cen surowców na polskim rynku. W ocenie rządu warto ponieść ten koszt ze względu na bezpieczeństwo kraju.” - napisało Ministerstwo Aktywów Państwowych w szerokiej odpowiedzi na prośbę o określenie struktury importu gazu i ropy w polskiej gospodarce zadane przez biznesinfo.pl. Polski rząd opowiada się jednoznacznie za wprowadzeniem sankcji na rosyjskie paliwa, co pozwoliłoby na odcięcie rosyjskiej machiny wojennej od środków finansowych pozyskiwanych ze sprzedaży surowców. Dużo powściągliwiej o ewentualnym embargu wypowiadają się rządy m.in. Niemiec i Holandii. Różnica zdań pomiędzy Warszawą a Berlinem i Amsterdamem wynika przede wszystkim w umiejscowieniu wektorów polityki energetycznej wyżej wspomnianych krajów w ostatnich latach.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Moskwa i Mińsk dążą do zjednoczenia? Zdecydować mają banki, nie władze

Rosja i Białoruś mogą już niebawem mieć wspólną walutę. Rubel białoruski i rubel rosyjski mogą przejść do historii, by ustąpić miejsca nowemu środkowi płatniczemu, który obowiązywać będzie w obu krajach. O sprawie poinformował rosyjski minister gospodarki, Maksim Orieszkin.Portal Bankier.pl informuje, że Orieszkin w kwestii nowej waluty powołał się na zapisy prawne dotyczące Związku Białorusi i Rosji. W umowie związkowej z 1999 roku, która określała warunki i cele koegzystowania w związku, zapisano, że w przyszłości ma dojść do "integracji goapodarczej i walutowej" obydwu państw.Z tego względu jest to omawiane, spotykają się banki centralne i dyskutują, czy warto to robić czy też nie, jak to robić i w jakich terminach - powiedział Orieszkin.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Moskwa wchodzi w sojusz z Pekinem. Kreml na tym straci

Rosja od dłuższego czasu poszukuje możliwości wzmocnienia swojej pozycji. Próby uzależnienia Europy od swojej energii, czy wojskowe ruchy na Krymie, we wschodniej Ukrainie czy na Kaukazie podnoszą rangę Moskwy jednak krótkotrwale i nie rozwiązują problemów ekonomicznych kraju. Rosjanie potrzebują długofalowej strategii na podwyższenie swojego statusu, bo choć są w stanie we dwa dni dojść do Warszawy, kolejne dwa dni musieliby poświęcić na powrót do kraju, gdyż po prostu nie stać ich na wojnę.O sprawie tej pisze James Stavidris, były dwódca sił NATO w Europie. W opinii Stavridisa, którą opublikowano na portalu Forsal.pl, czytamy, że Rosjanie stawiają na sojusz Chinami, z którymi w okresie zimnej wojny trzymały się raczej na odległość. Kreml, który ma problemy z gospodarką kraju, posiada jednak bogate złoża naturalne, a Chiny mają ogromny potencjał, ale braki w surowcach naturalnych. Jak twierdzi Stavridis, dla obu sytuacja rozumie się sama przez się.Zbliżenie to ma swoją określoną logikę. Chiny wyrastają na globalną potęgę i mają wielką populację, ale brakuje im kilku kluczowych surowców naturalnych. Rosja podupada gospodarczo i ma coraz mniejszą populację, ale dysponuje zasobami drewna, wody, minerałów, złota, ropy i gazu. Oba państwa dzielą ze sobą długą granicę. I oba są reżimami autorytarnymi z silną władzą jednej partii lub jednej osoby - przekonuje były dowódca NATO.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Rosyjski bank centralny masowo kupuje złoto i waluty

Bank centralny Rosji zabrał się za masowe skupowanie złota i walut. O sprawie donosi Rzeczpospolita, która pisze także o tym, iż rezerwy te podskoczyły o 7% od początku roku i są na najwyższym poziomie od 5 lat, ponieważ osiągnęły już pułap 502 mld dolarów. Wygląda jednak na to, że to nie koniec, gdyż bank cały czas skupuje jeszcze złoto.W tym samym czasie bank pozbywa się amerykańskich obligacji, które wyprzedaje. Złoto zaś już zdążyło zostać niemalże 1/5 całości rezerw. Obecnie stanowi 19,1% skarbca banku centralnego w Moskwie. Jego wartość osiągnęła 89 mld dolarów. Wartość walut obcych to natomiast 395 mld dolarów.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Bezpłatne wizy do Rosji. Kreml otwiera Kaliningrad

Rosja otwiera się na turystów z 50 krajów świata, w tym tych z Polski. Jak poinformował serwis turystyczny Visit Kaliningrad, od 1 lipca 2019 roku wchodzi nowy system wiz dla turystów, którzy zdecydują się na odwiedziny obwodu kalinigradzkiego. Zgodnie z informacjami podanymi przez serwis, wraz z wejściem w życie nowego prawa, do wjazdu na teren obwodu wystarczyć będzie wypełnienie odpowiedniego formularza na stronie MSZ Federacji Rosyjskiej.Dzięki temu uzyskamy elektroniczną bezpłatną wizę. Należy jednak pamiętać, że trzeba to zrobić najpóźniej na cztery dni przed planowanym przyjazdem do obwodu kalinigradzkiego. Co więcej, aby wjechać na teren eksklawy rosyjskiej trzeba będzie wylegitymować się dokumentem tożsamości oraz numerem indetyfikacyjnym, który podawany będzie wraz z wydaniem elektronicznej wizy.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Białoruś nie chce zależności od Rosji. Mińsk pomocy szuka u Chin

Białoruś niemal od swojego wyodrębnienia z rozpadającego się Związku Radzieckiego ma problemy ze swoją niepodległością. Państwo, w którym od 1994 roku sprawuje władzę twardą ręką Aleksandr Łukaszenka, narażone jest niemal od 30 lat na coraz większe uzależnienie od Rosji. Większy sąsiad ze wschodu z apetytem patrzy na tereny Białorusi. Dążenie to wzmocniło się, kiedy do władzy dostał się Władimir Putin, który zdecydowanie prowadzi politykę powrotu ziem ZSRR do Rosji.Rosja jednak w dość finezyjny sposób uzależnia od siebie sąsiada. System pożyczek i zależności, które stosowane są wobec Białorusinów powoli prowadzi do coraz większego uzależnienia Mińska od Moskwy bez operacji wojskowych, jak miało to w przypadku Krymu czy Osetii Południowej. Kreml stosuje taktykę wspomagania władz w Mińsku pieniędzmi w zamian jednak za rosnącą integrację. Integrację w ogóle zakłada zawiązany w 1996 roku Związek Białorusi i Rosji.

EN 01517353 1139
19.03.2022 01:00 Szef Naftohazu tłumaczy "zachodowi" jak negocjować z Putinem. Najważniejsza jedna kwestia

Szef Naftohazu Jurij Witrenko udzielił wywiadu kilku europejskim tytułom, w którym przyznał, że Europa Zachodnia powinna szybko uniezależnić się od rosyjskich surowców. Tłumaczył również, jak europejscy przywódcy powinni rozmawiać z Putinem. Jurij Witrenko szef ukraińskiego koncernu energetycznego Naftohaz udzielił wywiadu niemieckiej gazecie "Handelsblatt" przeprowadzone wspólnie z francuskim dziennikiem "Les Echos", hiszpańskim - "El Mundo" i włoskim - "Corriere della Sera". Witrenko przypomniał, że pomimo czerpania zysków z tranzytu surowców przez Ukrainę, to od 2014 r. Kijów stoi na stanowisku, że Unia Europejska powinna uniezależnić się od rosyjskich dostaw. Szef Naftohazu mówi, że jeśli zestawi się zyski z tranzytu surowców przez Ukrainę do jej strat wojennych, to rachunek jest zdecydowanie niekorzystny. Dlatego właśnie Europa powinna mocno zastanowić się nad pochodzeniem źródeł energii.

Putin wstęga św. Jerzego czerwony
17.03.2022 01:00 Wstęga św. Jerzego w klapie Putina. Ukraińcy z niej kpią, kojarzy im się z natarczywym owadem

Wstęga św. Jerzego stała się nieodzownym atrybutem Putina podczas moskiewskich parad odbywających się 9 maja i upamiętniających wygraną z III Rzeszą. Jednak dopiero po aneksji Krymu w 2014 r. w Rosji zapanowała wielka moda na militaryzm, czego symbolem stała się właśnie Wstęga św. Jerzego. Ukraińcy drwią z jej kolorów, porównując ją do... stonki ziemniaczanej. Rosja pod rządami Władimira Putina zapomniała o sławionym przez Związek Radziecki pokoju. Choć reklamowane na każdym kroku zamiłowanie do pokoju i nazywanie Stanów Zjednoczonych "Imperium Zła" przez radziecką propagandę może wywołać (u najbardziej zdystansowanych czytelników) jedynie uśmiech pogardy, to wyraźnie widać chęć zarażenia rosyjskiej opinii publicznej retoryką wojenną przez obecnie panującą władzę na Kremlu.

putin-gfb79adb6d 1920
17.03.2022 01:00 Putin obiecuje Rosjanom więcej pieniędzy. Sankcje wydrenowały gospodarkę

Putin złożył obietnicę, że pracownicy sektora publicznego dostaną podwyżki pensji. Na dodatkowe pieniądze mają załapać się także emeryci i zarabiający płacę minimalną. "Financial Times" uważa, że Kreml zaczął dostrzegać problem, jaki wywołały sankcje. W środę na spotkaniu dotyczącym pomocy rosyjskim regionom Władimir Putin zadeklarował podwyżki pensji w sektorze publicznym, wzrost płacy minimalnej i podwyżki emerytur. Cytowany przez "FT" prezydent Rosji miał powiedzieć, że podwyżki cen mocno uderzają w ludność i dlatego rząd podwyższy wszystkie świadczenia socjalne.

pilne rosja
15.03.2022 01:00 Pracownicy ambasady Rosji w Warszawie chcieli wypłacić olbrzymie pieniądze. Jest decyzja banków

Dyplomaci z rosyjskiej ambasady w Polsce chcieli podjąć 2 mln euro w gotówce tuż po inwazji Rosji na Ukrainę, informuje dzisiaj tvn24.pl. Chęć podjęcia równowartości 10 mln zł została zgłoszona tuż po inwazji na Ukrainę. Środki oficjalnie należały do ambasady Federacji Rosyjskiej.

london-eye-g677a21cf0 1920
13.03.2022 01:00 Wielka Brytania zapłaci za uchodźców z Ukrainy. Można liczyć na 350 funtów

Rząd Wielkiej Brytanii przygotował program "Domy dla Uchodźców", który ma na celu pomoc mieszkańcom Ukrainy dotkniętych działaniami wojennymi. Program mówi m.in. o 350 funtach miesięcznie dla rodzin, które zdecydują się na przyjęcie uchodźców z Ukrainy.