Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Europa przed trudną decyzją. Jak zastąpi rosyjskie paliwo jądrowe?
Joanna Buczyńska
Joanna Buczyńska 08.04.2022 17:04

Europa przed trudną decyzją. Jak zastąpi rosyjskie paliwo jądrowe?

rosja
pixabay

Rosatom, największy światowy eksporter reaktorów jądrowych ma niemalże monopol na to paliwo. Dla Rosji eksport atomowy jest kluczową dźwignią geopolityczną. Rozszerza sukcesywnie swoje zasięgi min. w Chinach, Indiach, Turcji czy Iranie. Żaden powyższych z krajów nie wprowadził jak dotąd sankcji wojennych na Rosję. Amerykanie chcąc to zrobić muszą być ostrożni, by nie doprowadzić innych gospodarek do zniszczenia.

Parlament Europejski domaga się całkowitego zakazu importu rosyjskiego paliwa jądrowego, ropy, węgla i gazu. Nie wszyscy jednak podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu zagłosowali za. 513 europosłów opowiedziało się “za”, 22 było “przeciw” a 19 reprezentantów wstrzymało się od głosu.  

Eurodeputowani jako przyczynę braku jednomyślnego głosowania podali “ najpierw powinien towarzyszyć temu plan zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii do państw UE” 

Paliwo jądrowe  to substancja zawierająca jądra atomowe, które ulegają łatwemu rozszczepieniu i są wykorzystywane do pozyskania energii w wyniku zderzeń z neuronami. Paliwo jądrowe zawiera uran. Wydobyte  z reaktora jest najbardziej radioaktywną postacią, a całe paliwo przechowuje się elektrowni atomowej, gdzie co kilka lat oczyszcza się ją celem ponownego wykorzystania. 

Elektrownia jądrowa tym różni się od  elektrowni węglowej, że posiada inne źródło ciepła. W elektrowni ciepło wytwarza się w wyniku spalania węgla o tyle w elektrowni jądrowej  ciepło powstaje na wskutek reakcji rozszczepienia jąder atomów. 

Ile Uranu ma Polska a ile ma Świat?

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej szacuje, że polskie złoża uranu mogą sięgnąć 100 tysięcy ton. Potwierdzonych jest jednak tylko 7 tysięcy. Polskie złoża rozmieszczone są na różnych obszarach, ale przede wszystkim znajdują się w okolicach masywów górskich, w Sudetach, Górach Świętokrzyskich, ale i na Podlasiu i Warmii.

Polska chce zbudować 6-9 GW elektrowni jądrowych do 2043 roku z pierwszym czynnym reaktorem w 2033 roku.

Światowe zasoby szacowane są na ok. 3,3 mln ton. Corocznie wydobywane jest 40 tys ton uranu. Dominującymi państwami są Kanada, Australia, Rosja i Kazachstan, które to państwa posiadają łącznie  około 50 procent udokumentowanych światowych zasobów. 

Zależni od Rosji

Jesteśmy zależni od Rosji, a próba przedwczesnego zerwania kontraktów może skończyć się źle dla Europejczyków. Sama podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego przekazała, że zmiana dostawcy może potrwać długie lata. Z kolei Liisa Heikinheimo stwierdza, że poszukiwanie alternatywnego dostawcy stanie się niebawem faktem.

Cena Uranu Ux U308 wzrosła w marcu do 59,75 USD za funt. Mimo to gdy Finlandia próbowała znaleźć alternatywę dla rosyjskiego Rosatom zrezygnowała, gdyż ceny okazały się zbyt wysokie. 

Tagi: Rosja Europa