BiznesINFO.pl

Pixabay

Niemcy znacjonalizowały filie Gazpromu. Ma to zapewnić ciągłość dostaw

5 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Niemiecki rząd postanowił objąć zarządem komisarycznym spółki Gazprom Germania. Spółka była do tej pory niemiecką filią rosyjskiego Gazpromu. O decyzji Berlina poinformował w poniedziałek minister gospodarki RFN Robert Habeck. Historia Gazprom Germania ma także ponure oblicze sięgające jeszcze czasów NRD.

Robert Habeck w komentarzu dla agencji dpa argumentował decyzję zapewnieniem dalszego bezpieczeństwa dostaw, co ma wpływ na bezpieczeństwo i porządek publiczny. Przy okazji minister zapewnił, że obecnie ciągłość dostaw gazu przez Gazprom Germania jest zachowana, czytamy w depeszy PAP.

Gazprom Germania w rękach niemieckiego rządu

Funkcję głównego udziałowca tymczasowo ma objąć państwowa Federalna Agencja ds. Sieci i tym samym zapewnić ciągłość zarządzania nad Gazprom Germania. Prezes Agencji Klaus Mueller zapewnia, że Niemcy są świadome zagrożeń związanych z dostawami gazu i zrobią wszystko dla Niemiec i Europy, aby gazu nie zabrakło.

Gazprom ogłosił 1 kwietnia na Telegramie, że rezygnuje z udziałów w swojej niemieckiej filii Gazprom Germania. Wielu analityków nie ufała deklaracji Rosjan podejrzewając, że wiadomość ma związek z Prima Aprilis. Rosyjski gigant gazowy wcale jednak nie żartował i słowa dotrzymał.

Nie wiadomo jak długo państwo niemieckie będzie głównym udziałowcem Gazprom Germania. Berlin w najbliższym czasie chce skupić się na zachowaniu ciągłości dostaw.

Gazprom Germania opanowany przez agentów Stasi

Działająca na niemieckim rynku od 1990 r. filia Gazpromu o nazwie Gazprom Germania długo nie cieszyła się specjalnym zainteresowaniem mediów i niemieckiej opinii publicznej. Firma działała spokojnie jako niemiecki człon rosyjskiego giganta, a jej zarządcy cieszyli się aprobatą Kremla i brakiem ciekawości ze strony niemieckiego rządu. W 2006 r. nastąpił jednak przełom, który zaczął ujawniać powiązania kadr Gazpromu Germania ze Stasi, służbą wywiadowczą byłego NRD.

Wszystko zaczęło się zmieniać w momencie gdy za lobbowanie Gazpromu wziął się Gerhard Schröder. Zaangażowanie, z jakim polityk SPD oddał się promocji na rzecz swojego nowego rosyjskiego pracodawcy tuż po zakończeniu kadencji kanclerza federalnego, zadziwiło nie tylko niemiecką opinię publiczną.

Amerykański "The Wall Street Journal" przeprowadził w 2006 r. dziennikarskie śledztwo dotyczące drugiej po Schröderze osoby najbardziej zaangażowanej w promocję Gazociągu Północnego, zwanego później Nord Stream. Dziennikarze opiniotwórczej gazety prześwietlili Matthiasa Waringa, dyrektora rosyjskiej filii Dresdner Bank i dowiedli, że poznał on Władimira Putina, gdy ten był jeszcze agentem KGB i działał w Dreźnie. Waring zarzutom zaprzeczył i zapewniał, że Putina poznał dopiero w 1990 r. w Petersburgu, piszą Walerij Paniuszkin i Michaił Zygar w swojej książce poświęconej działalności Gazpromu.

Śledztwo Amerykanów ośmieliło także niemieckich dziennikarzy. Wkrótce potem gazeta "Die Welt" zaczęła analizować przeszłość członków zarządu Gazprom Germania. Szybko okazało się, że Hans-Uve Kreher będący w 2006 r. dyrektorem personelu w Gazprom Germania, niegdyś był stałym współpracownikiem Stasi (służba bezpieczeństwa Niemieckiej Republiki Demokratycznej). Kreher działał tak aktywnie, że miał nawet dwa pseudonimy "Roland Schröder" i "Hartmann". Na tym się jednak nie skończyło, "Die Welt" dotarł również do informacji, że ze Stasi powiązany był także ówczesny dyrektor finansowy Gazprom-Germania Felix Strehober.

Doniesienia niemieckiej i amerykańskiej prasy na stałe poturbowały wizerunek Gazpromu w Europie jak i zapewniły wszystkim Niemcom pracującym dla rosyjskiego giganta nieufność rodaków.

Tagi:

Niemcygaz ziemnyRosja

Podobne artykuły

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >

Energetyka

Od 28 kwietnia ruszą obowiązkowe kontrole w naszych domach. Wielu Polaków musi wyrobić paszport energetyczny
Czytaj więcej >

Energetyka

Ważne informacje o dodatku węglowym 2023. Sprawdzamy, co rząd ma w planach
Czytaj więcej >

Energetyka

Gdzie powstanie trzecia elektrownia atomowa w Polsce
Czytaj więcej >

Energetyka

Koniec dotacji z programu “Mój prąd”. Są jednak i dobre wiadomości
Czytaj więcej >

Finanse

Zrobisz remont domu i odliczysz w PIT nawet 53 tys. zł. Sprawdzamy założenia ulgi termomodernizacyjnej
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]