Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Wojna w Ukrainie > Ukraińskie media: dzisiaj wieczorem druga runda rozmów z delegacją rosyjską. Znamy rosyjskie żądania
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 02.03.2022 01:00

Ukraińskie media: dzisiaj wieczorem druga runda rozmów z delegacją rosyjską. Znamy rosyjskie żądania

flaga Ukrainy
flickr

Doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Aleksiej Arestowicz podał, że w środę wieczorem Ukraińcy i Rosjanie spotkają się na drugą turę rozmów pokojowych - czytamy w internetowej wersji ukraińskiego tygodnika Dzerkało Tyżnia.

Negocjacje pomiędzy delegacjami Moskwy i Kijowa mają odbyć się w niezmienionym składzie.

Pierwsza runda rozmów odbyła się 28 lutego, kiedy obie delegacje spotkały się na terenie Białorusi przy granicy z Ukrainą.

Żądania strony rosyjskiej wobec Ukrainy

Portal opublikował żądania Rosji wobec strony ukraińskiej. Wśród nich znajduje się m.in. niezaangażowany status Ukrainy. Pod tym pojęciem Moskwa najprawdopodobniej rozumie nieprzystępowanie Ukrainy do szeregów NATO. Podobnymi restrykcjami ZSRR objął Finlandię po drugiej wojnie światowej.

Wśród innych żądań strony rosyjskiej pojawia się także zrzeczenie się przez Kijów pretensji terytorialnych wobec Krymu i uznanie suwerenności republik na terenie obwodów donieckiego i ługańskiego.

Jednym z żądań wymienionych przez ukraińskie media jest także denazyfikacja Ukrainy, nie do końca jednak wiadomo, co storna rosyjska konkretnie rozumie pod tym terminem.

Ukraina nie ma zamiaru spełniać żądań

Inny ukraiński portal zaxid.net cytuje ukraińskiego ministra spraw zagranicznych Dmytra Kulebę, który zapowiedział, że strona ukraińska jest gotowa do rozmów, nie zamierza jednak spełniać rosyjskich żądań.

Tagi: Rosja