Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Wojna w Ukrainie > Szwajcaria nakłada kolejne sankcje na Rosję
Joanna Leja
Joanna Leja 04.03.2022 01:00

Szwajcaria nakłada kolejne sankcje na Rosję

switzerland-ga0f391a16 1920
Pexels

Szwajcarski rząd w piątek rozszerzył sankcje wobec Rosji zgodnie z kolejnymi środkami nałożonymi przez Unię Europejską, zaostrzając eksport i usługi finansowe w związku z największym atakiem na państwo europejskie od czasów II wojny światowej.

Jak podał w piątek Reuters, Szwajcaria w piątek ogłosiła, że nakłada kolejne sankcje na Rosję. Obejmują one zakaz transakcji z rosyjskim bankiem centralnym oraz poparł decyzję Unii Europejskiej i USA o odłączeniu siedmiu banków z Rosji od systemu SWIFT, służącego do obsługi transakcji międzynarodowych.

Oprócz przyjęcia sankcji finansowych wobec prezydenta Władimira Putina, szefa dyplomacji Sergieja Ławrowa i premiera Michaiła Miszustina, nałożono też m.in. zakaz wjazdu wobec pięciu oligarchów.

Jak informuje Reuters Szwajcaria zdecydowała o wprowadzeniu zakazu do Rosji towarów, które mogłyby zostać wykorzystane w celach militarnych ewentualnie mogłyby wzmocnić Rosję technologicznie.

Unia Europejska wykluczyła niektóre rosyjskie banki z systemu SWIFT. Sankcje objęły banki: Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom oraz VEB. Na liście jest również drugi co do wielkości bank VTB. Banki mają 10 dni na dokończenie operacji otwartych w systemie.

Tagi: Ukraina Rosja