Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Petersburg: Samolot LOT-u zatrzymany, aresztowano rosyjskiego opozycjonistę
Maria Glinka
Maria Glinka 01.06.2021 02:00

Petersburg: Samolot LOT-u zatrzymany, aresztowano rosyjskiego opozycjonistę

By Azymut (Rafał M. Socha) at pl.wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8348110
By Azymut (Rafał M. Socha) at pl.wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8348110

Rosja idzie w ślady Białorusi. W poniedziałek 31 maja z samolotu PLL LOT, który zmierzał do Warszawy, wyciągnięto opozycjonistę Andrieja Piwowarowa. Mężczyzna został aresztowany za „niepożądaną” działalność i grozi mu kolonia karna.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kim jest Andriej Piwowarow

  • Jakie zarzuty stawia mu Rosja

  • Jakie działania podjęły dotychczas służby

Rosja zatrzymała samolot LOT-u. Na pokładzie opozycjonista

Rosja naśladuje wątpliwe praktyki wstrzymywania lotów, z których zasłynęła Białoruś. Interia donosi, że Rosja zatrzymała samolot, który miał lecieć z Pułkowa do Warszawy. Na pokładzie znajdował się bowiem Andriej Piwowarow, były szef opozycyjnego ruchu Otwarta Rosja. Zatrzymany samolot należał do PLL LOT.

O zdarzeniu poinformował sam opozycjonista za pośrednictwem Twittera. Piwowarow leciał na urlop. W trakcie kontroli celnej nie było żadnych problemów. „Rozpoczęło się już kołowanie, gdy nagle 'stop'. Podjechali gliniarze i mnie zabrali z samolotu”, napisał w mediach społecznościowych. Opozycjonista trafił najpierw do oddziału FSB na lotnisku Pułkowo, a następnie został przewieziony do Komitetu Śledczego w Petersburgu.

„Niepożądana” działalność, przesłuchania, kolonia karna. Rosja nie przebiera w środkach

Andriej Piwowarow stał na czele Otwartej Rosji aż do 27 maja. Tego dnia stowarzyszenie ogłosiło samorozwiązanie, aby chronić współpracowników przed prześladowaniami.

Dlaczego Rosja postanowiła wstrzymać samolot PLL LOT i pojmać opozycjonistę? Koordynator służby prawnej Otwartej Rosji mec. Anastasija Burakowa potwierdziła w rozmowie z agencją Interfaks, że śledztwo rozpoczęto w oparciu o art. 284.1 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej. To prawo dotyczy działalności zagranicznych lub transnarodowych organizacji pozarządowych, które według Rosjaan są „niepożądane”.

Śledztwo rozpoczęło się 29 maja w Krasnojarsku. Zdaniem prawniczki z Otwartej Rosji Piwowarow już we wtorek zostanie wywieziony do syberyjskiego Krasnojarska, gdzie będą kontynuowane przesłuchania.

Otwarta Rosja została uznana za organizację niepożądaną cztery lata temu. Mimo że ma siedzibę w Londynie to posiada odrębną podmiotowość prawną również na terenie Rosji.

Wyprowadzony z samolotu PLL LOT Piwowarow ma odpowiadać za kontynowanie działalności stowarzyszenia. Konsekwencje mogą być poważne - grozi mu od dwóch do sześciu lat kolonii karnej. Z ustaleń Interfaksu wynika, że w mieszkaniu opozycjonisty trwa już rewizja.

Otwarta Rosja kontra Putin

Dziennikarze Interfaksu podejrzewają, że aresztowanie Piwowarowa ma związek z zaangażowaniem Otwartej Rosji w kampanię przed wyborami parlamentarnymi, które są zaplanowane na wrzesień 2021 r. Rządzący z Kremla twierdzą, że stowarzyszenie celowo dyskredytuje ich kandydatów.

Od początku aktywności w 2001 r. Otwarta Rosja dążyła do zjednoczenia wszystkich sił proeuropejskich w Rosji. Celem było utworzenie spójnej, antyputinowskiej opozycji.

Założyciel stowarzyszenia Michaił Chodorkowski został aresztowany w 2003 r. i trafił do więzienia na prawie 10 lat za domniemane oszustwa na dużą skalę i unikanie płacenia podatków. W 2013 r., po interwencji kanclerz Niemiec Angeli Merkel, prezydent Władimir Putin ułaskawił opozycjonistę, pod warunkiem że opuści Rosję.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Rosja LOT