BiznesINFO.pl
By Azymut (Rafał M. Socha) at pl.wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8348110

By Azymut (Rafał M. Socha) at pl.wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8348110

Petersburg: Samolot LOT-u zatrzymany, aresztowano rosyjskiego opozycjonistę

1 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Rosja idzie w ślady Białorusi. W poniedziałek 31 maja z samolotu PLL LOT, który zmierzał do Warszawy, wyciągnięto opozycjonistę Andrieja Piwowarowa. Mężczyzna został aresztowany za „niepożądaną” działalność i grozi mu kolonia karna.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kim jest Andriej Piwowarow

  • Jakie zarzuty stawia mu Rosja

  • Jakie działania podjęły dotychczas służby

Rosja zatrzymała samolot LOT-u. Na pokładzie opozycjonista

Rosja naśladuje wątpliwe praktyki wstrzymywania lotów, z których zasłynęła Białoruś. Interia donosi, że Rosja zatrzymała samolot, który miał lecieć z Pułkowa do Warszawy. Na pokładzie znajdował się bowiem Andriej Piwowarow, były szef opozycyjnego ruchu Otwarta Rosja. Zatrzymany samolot należał do PLL LOT.

O zdarzeniu poinformował sam opozycjonista za pośrednictwem Twittera. Piwowarow leciał na urlop. W trakcie kontroli celnej nie było żadnych problemów. „Rozpoczęło się już kołowanie, gdy nagle 'stop'. Podjechali gliniarze i mnie zabrali z samolotu”, napisał w mediach społecznościowych. Opozycjonista trafił najpierw do oddziału FSB na lotnisku Pułkowo, a następnie został przewieziony do Komitetu Śledczego w Petersburgu.

„Niepożądana” działalność, przesłuchania, kolonia karna. Rosja nie przebiera w środkach

Andriej Piwowarow stał na czele Otwartej Rosji aż do 27 maja. Tego dnia stowarzyszenie ogłosiło samorozwiązanie, aby chronić współpracowników przed prześladowaniami.

Dlaczego Rosja postanowiła wstrzymać samolot PLL LOT i pojmać opozycjonistę? Koordynator służby prawnej Otwartej Rosji mec. Anastasija Burakowa potwierdziła w rozmowie z agencją Interfaks, że śledztwo rozpoczęto w oparciu o art. 284.1 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej. To prawo dotyczy działalności zagranicznych lub transnarodowych organizacji pozarządowych, które według Rosjaan są „niepożądane”.

Śledztwo rozpoczęło się 29 maja w Krasnojarsku. Zdaniem prawniczki z Otwartej Rosji Piwowarow już we wtorek zostanie wywieziony do syberyjskiego Krasnojarska, gdzie będą kontynuowane przesłuchania.

Otwarta Rosja została uznana za organizację niepożądaną cztery lata temu. Mimo że ma siedzibę w Londynie to posiada odrębną podmiotowość prawną również na terenie Rosji.

Wyprowadzony z samolotu PLL LOT Piwowarow ma odpowiadać za kontynowanie działalności stowarzyszenia. Konsekwencje mogą być poważne - grozi mu od dwóch do sześciu lat kolonii karnej. Z ustaleń Interfaksu wynika, że w mieszkaniu opozycjonisty trwa już rewizja.

Otwarta Rosja kontra Putin

Dziennikarze Interfaksu podejrzewają, że aresztowanie Piwowarowa ma związek z zaangażowaniem Otwartej Rosji w kampanię przed wyborami parlamentarnymi, które są zaplanowane na wrzesień 2021 r. Rządzący z Kremla twierdzą, że stowarzyszenie celowo dyskredytuje ich kandydatów.

Od początku aktywności w 2001 r. Otwarta Rosja dążyła do zjednoczenia wszystkich sił proeuropejskich w Rosji. Celem było utworzenie spójnej, antyputinowskiej opozycji.

Założyciel stowarzyszenia Michaił Chodorkowski został aresztowany w 2003 r. i trafił do więzienia na prawie 10 lat za domniemane oszustwa na dużą skalę i unikanie płacenia podatków. W 2013 r., po interwencji kanclerz Niemiec Angeli Merkel, prezydent Władimir Putin ułaskawił opozycjonistę, pod warunkiem że opuści Rosję.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Zmiany w programie 500 plus. Wniosek najlepiej złożyć do końca czerwca

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

RosjaLOTWładimir Putin

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >
Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Polska i Świat

Zapowiedź Mateusza Morawieckiego. Zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 roku

Czytaj więcej >
Flickr/Maks Manuals/zdjęcie ilustracyjne

Polska i Świat

Czym palić w piecu? Nie każdy węgiel się nadaje, możesz narazić się na srogi mandat

Czytaj więcej >