BiznesINFO.pl
Rosja naruszyła przestrzeń

biznes info

Rosjanie naruszyli przestrzeń powietrzną nad Bornholmem. Duńczycy zareagowali natychmiast

12 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Bornholm znalazł się w centrum zainteresowania Rosjan. W piątek rosyjskie samoloty dwukrotnie naruszyły przestrzeń powietrzną w okolicach duńskiej wyspy. W związku z tym Dania poderwała swoje myśliwce i wezwała ambasadora Rosji na rozmowę do resortu spraw zagranicznych. Przeciąganie liny między Moskwą a NATO trwa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile osób zamieszkuje Bornholm

  • Do jakiego zdarzenia doszło w okolicach wyspy

  • Jakie działania w ostatnim czasie podejmują Rosjanie

Bornholm na celowniku rosyjskich samolotów. Dania: to zamierzone działanie

Bornholm to duńska wyspa w południowej części Morza Bałtyckiego, którą zamieszkuje ok. 39 tys. osób. Jest to obszar, który zapisał się na kartach historii jako ważne miejsce strategiczne w trakcie II wojny światowej, gdzie odbywał się przeładunek żołnierzy i uciekinierów. Bornholm był także jedną z najważniejszych niemieckich baz na Bałtyku, dlatego interesowali się nim również Rosjanie - zwłaszcza pod koniec wojny, przeprowadzając desant.

Choć od tamtych wydarzeń minęło już 76 lat to Bornholm znów znalazł się na celowniku Moskwy. Niepokojące doniesienia w tej sprawie płyną od rządu w Kopenhadze.

Jeppe Kofod, minister spraw zagranicznych Danii, poinformował, że w piątek 11 czerwca rosyjskie samoloty wkroczyły na duńską przestrzeń powietrzną nieopodal wyspy Bornholm. „Całkowicie nie do przyjęcia jest, że rosyjskie samoloty naruszają duńską przestrzeń powietrzną nawet dwa razy w ciągu jednego dnia”, czytamy we wpisie szefa MSZ.

W jego ocenie dwukrotne przekroczenie przestrzeni powietrznej w okolicach wyspy Bornholm sugeruje, że było to „celowe działanie”. W związku z tym duńskie władze postanowiły wnikliwe zbadać tę sprawę. Portal defence24.pl podaje, że do MSZ został już wezwany ambasador Rosji.

Dania wysyła swoje myśliwce

Jednak Dania postanowiła także odpowiedzieć w terenie. Agencja Ritzau donosi, że duński resort obrony wysłał myśliwce F-16, które zmusiły rosyjskie samoloty do zmiany kursu.

Trine Bramsen, szefowa duńskiego MON, ocenia zdarzenie w okolicy wyspy Bornholm jako „niepokojące”. Naruszenie przestrzeni powietrznej dwa razy w ciągu tego samego dnia zdarza się bowiem niezwykle rzadko.

Do wkroczenia na duńską przestrzeń powietrzną doszło w trakcie ćwiczeń morskich NATO na Morzu Bałtyckim Baltops. W szkoleniach uczestniczy 40 okrętów, 60 samolotów i 4 tys. żołnierzy z 18 państw.

Czy Rosja chciała zamanifestować swoją siłę, dwukrotnie zbliżając się do wyspy Bornholm? To pytanie pozostanie za pewne bez odpowiedzi.

Rosja stawia na Obwód Kaliningradzki

O tym, jak ważne dla Rosji są granice z NATO świadczy fakt, że nowe jednostki powstają głównie w Obwodzie Kaliningradzkim. Pod koniec maja minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zapowiedział, że w Zachodnim Okręgu Wojskowym Rosji powstanie ok. 20 nowych ugrupowań i jednostek wojskowych. Ma to być reakcja na działania państw członkowskich NATO.

Rosjanie już od dłuższego czasu przygotowują się do uruchomienia 18. zmotoryzowanej dywizji w Obwodzie Kaliningradzkim, która mogłaby zostać użyta w ramach ofensywy w różnych kierunkach. Wcześniej grupa miała raczej charakter obronny.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >