W najnowszym badaniu CBOS sprawdził, czy Polacy obawiają się potencjalnego ataku nuklearnego ze strony Rosji. Padło też pytanie o stosunek naszych rodaków do kwestii uczestnictwa w programie nuclear sharing oraz posiadania własnej broni jądrowej. Czy powinniśmy posiadać własną broń jądrową? Oto odpowiedzi.
Szwajcarski rząd podjął decyzję o wstrzymaniu eksportu dla polskiego dostawcy sprzętu wojskowego po tym, jak ustalono, że amunicja wyprodukowana w Szwajcarii trafiła na Ukrainę. Polski kontrahent miał złamać zapisy umowy.
Polska już niebawem zyska nowe wsparcie obronne – baza antyrakietowa w Redzikowie, ważne ogniwo systemu tarczy antyrakietowej NATO, jest gotowa do rozpoczęcia operacji. Jakie znaczenie będzie miało to miejsce dla bezpieczeństwa Polski i regionu? Wiadomo, jakie plany wobec niej mają polskie władze.
Rosyjski rząd zawiadomił obywateli o rzekomych planach ataku na państwa bałtyckie. Pretekst? Ochrona obwodu królewieckiego. Takiej interpretacji słów Władimira Putina — na środowym spotkaniu z szefami regionów — dokonał portal Moscow Times.
Od początku nowego roku obowiązkowa służba wojskowa zostanie przywrócona, po szesnastu latach przerwy. Młodzi mężczyźni trafią do jednostek wojskowych na dwa miesiące. Taką informację ogłosił chorwacki minister obrony Ivan Anuszić. Według szacunków w pierwszym poborze do służby może stawić się ok. 4,5 tys. osób.Z tego tekstu dowiesz się m.in.:● Kto będzie musiał odbyć służbę.● Na jakie wynagrodzenie będą mogli liczyć poborowi.● Jaki inny kraj nie zlikwidował, a jedynie zawiesił pobór do wojska.
Wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda podpisał dwie umowy offsetowe w związku z zakupem amerykańskich śmigłowców AH-64E Apache. Ich łączna wartość do niemal 1 mld zł, a sporządzono je tak, że ma na tym skorzystać również polski przemysł zbrojeniowy. Z tego tekstu dowiesz się:● Czego dotyczą podpisane właśnie umowy,● Jak skorzystają polscy specjaliści, ● Co wyróżnia Apache spośród innych maszyn.
Mieszkańcy w niektórych częściach Polski zaobserwowali niezwykłą aktywność wojskową. Ulicami jadą liczne wozy bojowe oraz czołgi. Armia przypomina, żeby powstrzymać odruch i nie robić zdjęć oraz nie publikować materiałów w mediach społecznościowych.
Jeszcze wczoraj nie było wiadomo jak ostatecznie zakończy się saga o przyjęciu Szwecji do NATO. Turcja do ostatniej chwili trzymała pozostałych członków sojuszu w niepewności. Dzisiaj już wiemy, że Erdogan najwidoczniej porozumiał się z władzami Szwecji, i tym samym ostatnia blokada dla członkowska Szwecji w NATO przestała istnieć.
Wojna między Rosja, a Ukrainą mocno wystraszyła Szwecję i była wystarczająco mocnym bodźcem, aby nasz sąsiad z północy w końcu zdecydował się na dołączenie do sojuszu NATO. Temat ten będzie omawiany podczas jutrzejszego spotkania, które odbędzie się w Wilnie.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polka otrzyma miliardy z Unii Europejskiej na produkcję i zakup amunicji.
NATO ma mocno zwiększyć ochronę infrastruktury krytycznej państw członkowskich, zapowiedział we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej w Brukseli. Jest to reakcja na akcję, która doprowadziła do wybuchów i uszkodzenia rurociągu Nord Stream. NATO w odpowiedzi na wydarzenia pod powierzchnią Bałtyku, które doprowadziły do uszkodzenia infrastruktury związanej z rurociągiem Nord Stream, zapowiedziało lepszą ochronę strategicznych obiektów energetycznych państw członkowskich.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wtorkowej konferencji prasowej przekazał plany NATO dotyczące zabezpieczenia ważnej infrastruktury, w tym gazociągów.
Siły powietrzne Włoch stacjonujące w Polsce i pilnujące nieba krajów NATO poinformowały, że rosyjskie myśliwce naruszyły dzisiaj polską oraz szwedzką przestrzeń powietrzną.Włoskie myśliwce stacjonują w tej chwili w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego, która zlokalizowana jest w Malborku. Włosi wraz z Polakami oraz innymi krajami NATO pilnują nieba krajów UE oraz NATO, a ich zadaniem jest szybkie namierzanie nieproszonych ''gości'', ich przechwytywanie, odstraszanie, kiedy to potrzebne - likwidacja.Włoska armia poinformowała o przekroczeniu granicy przez Rosjan na swoim koncie na twitterze.#Scramble, nuovo decollo immediato per gli #Eurofighter italiani impegnati in attività di Air Policing in Polonia per intercettare 4 caccia russi che avevano interessato gli spazi aerei polacco e svedese prima di essere costretti a rientrare nello spazio aereo di Kaliningrad pic.twitter.com/xY6b3YA4YI— Aeronautica Militare (@ItalianAirForce) October 5, 2022
Na ten temat mógłby powstać cały film. Włoskie media ujawniają kulisy afery szpiegowskiej. Jak wynika z międzynarodowego dziennikarskiego śledztwa, rosyjska agentka działała w strukturach NATO aż 10 lat, a potem odleciała do Rosji.
Węgierskie myśliwce Gripen przechwyciły rosyjski samolot. Obiekt naruszył przestrzeń powietrzną NATO.
Angela Merkel jest przeciwna przyjęciu Ukrainy do NATO, poinformowała jej rzecznika agencję DPA. Chociaż prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zadeklarował już wcześniej, że Ukraina do Paktu Północnoatlantyckiego przystępować nie zamierza, to wypowiedź byłej kanclerz federalnej ma wymiar mocno symboliczny. Rzeczniczka Merkel powiedziała, że Angela Merkel podtrzymuje swoje decyzje podjęte na szczycie NATO w Bukareszcie w 2008 r., kiedy ówczesna kanclerz Niemiec nie poparła obecności Ukrainy w NATO. Sprzeciwiał się również temu ówczesny prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Jednocześnie Angela Merkel "wspiera międzynarodowe wysiłki na rzecz zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainie”, cytuje jej rzeczniczkę PAP.
Estońskie siły zbrojne poinformowały w piątek na Twitterze, że wyślą do Polski 100 żołnierzy, którzy mają pomóc w ochronie granicy polsko-białoruskiej. "Estońskie Siły Zbrojne wysyłają do Polski 100 żołnierzy w celu przeciwdziałania agresji hybrydowej" - czytamy w komunikacie.
Działania w ramach Beneficial Cooperation prowadzone są regularnie na akwenach wyłącznej strefy ekonomicznej Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii, jak również na wodach terytorialnych tych krajów. W pierwszym tygodniu „polowania” na miny u wybrzeży Holandii, każdy z czterech niszczycieli min Zespołu SNMCMG1, dostał zadanie sprawdzenia wydzielonego rejonu, gdzie odnotowano występowanie niebezpiecznych przedmiotów wybuchowych (ang. Unexploded Explosive Ordnance - UXO), w większości potencjalnych niewybuchów pochodzenia militarnego. Jak podaje portal defece24.pl Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 zrealizował swoją pierwszą bojową operację pod dowództwem Polskiego Kontyngentu Wojskowego – PKW Morze Północne. Zdarzenia napotkania takiego obiektu są zgłaszane nieustannie do Admiralicji Belgijsko-Holenderskiej przez rybaków, nurków, jednostki hydrograficzne, badawcze oraz pozostałych użytkowników morza. Niewybuchy zagrażają statkom i są bardzo niebezpieczneProwadzona od środy, 13 października 2021 r., operacja przeciwminowa pk. Beneficial Cooperation (BENECOP) była pierwszą, jaką pod polskim dowództwem przeprowadziły okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (ang. Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1). Jak podaje portal defence24.pl na początku operacji okręty otrzymały raport o 16 obiektach w rejonie prowadzenia działań. W pierwszych dniach zespół okrętów SNMCMG1 wspólnie z operującym niezależnie holenderskim niszczycielem min HNLMS Zirkizee zredukował listę niebezpiecznych obiektów do 4.– Czynienie zła i upadanie przychodzi nam przeważnie bardzo łatwo, gdyż jest ono częścią ludzkiej natury. Czynienie dobra natomiast, zawsze wymaga czasu, wysiłku i metodycznego działania. W ramach operacji Beneficial Cooperation okręty zdążyły zidentyfikować może niewiele kontaktów niebezpiecznych z uwagi na warunki pogodowe i zniszczyć wyłącznie jeden z nich, ale w dalszym ciągu jest to coś dobrego: mały krok naprzód do osiągnięcia bezpieczeństwa na morzu – podkreślił na łamach defence24.pl dowódca SNMCMG1, komandor porucznik Michał Dziugan.Zasadniczym celem działań jest zmniejszenie zagrożenia powodowanego przez obiekty niebezpieczne z czasów działań wojennych pierwszej połowy XX wieku, a wciąż zalegające w Morzu Północnym. Na tej podstawie tworzona jest baza miejsc potencjalnie niebezpiecznych dla żeglugi, która przekazywana jest Marynarkom Wojennym lub zespołom okrętów NATO, celem ich dalszej identyfikacji szczegółowej, oceny zagrożenia oraz ewentualnego.Na wodach terytorialnych Holandii i Belgii międzynarodowy zespół okrętów wziął udział w operacji usuwania niewybuchów z okresu II wojny światowej zalegających na dnie Morza Północnego. Operacja pod nazwą Beneficial Cooperation zakończyła się 20 października.
Rosjanie w dniach 10-16 września przeprowadzą ćwiczenia wojskowe "Zapad 2021". Z tej okazji na Morze Bałtyckie wypłyną okręty wojenne, a w całych ćwiczeniach udział weźmie 200 tys. żołnierzy, na morzu, lądzie i w powietrzu. Zapad 2021 będzie wyjątkowym pokazem siły, od 40 lat w ćwiczeniach wojskowych Rosji (a wcześniej Związku Radzieckiego) nie uczestniczyło aż 200 tys. żołnierzy. Jak co roku ćwiczyć będą nie tylko Rosjanie, ale także Białorusini.
Bornholm znalazł się w centrum zainteresowania Rosjan. W piątek rosyjskie samoloty dwukrotnie naruszyły przestrzeń powietrzną w okolicach duńskiej wyspy. W związku z tym Dania poderwała swoje myśliwce i wezwała ambasadora Rosji na rozmowę do resortu spraw zagranicznych. Przeciąganie liny między Moskwą a NATO trwa.Z tego artykułu dowiesz się:Ile osób zamieszkuje BornholmDo jakiego zdarzenia doszło w okolicach wyspyJakie działania w ostatnim czasie podejmują Rosjanie
USA już niebawem wycofają ostatnich żołnierzy z Afganistanu. Ta przełomowa decyzja ma związek z przewartościowaniem celów administracji prezydenta Joe Bidena. Rządzący stoją na stanowisku, że walka z terroryzmem powinna ustąpić miejsca bardziej aktualnym problemom takim jak rosnąca potęga Chin czy zwalczanie skutków koronakryzysu.Z tego artykułu dowiesz się:Od kiedy wojska amerykańskie są obecne w AfganistanieDlaczego USA chce wycofać żołnierzyKto sprzeciwia się tej decyzji
Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego Donald Trump krytykował NiemcyJak swoją decyzję argumentuje Joe BidenCo na temat deklaracji sądzi szef BBN