Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Erdogan: Turcja w UE, a w zamian zgodzimy się na Szwecję w NATO
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 10.07.2023 18:12

Erdogan: Turcja w UE, a w zamian zgodzimy się na Szwecję w NATO

Erdogan
Domena publiczna

Wojna między Rosja, a Ukrainą mocno wystraszyła Szwecję i była wystarczająco mocnym bodźcem, aby nasz sąsiad z północy w końcu zdecydował się na dołączenie do sojuszu NATO. Temat ten będzie omawiany podczas jutrzejszego spotkania, które odbędzie się w Wilnie.

Szwecja w NATO, Turcja stara się skorzystać na tym politycznie

Turcja nie wyraziła póki co oczywistego i bezwarunkowego poparcia dla Szwecji. Aby do NATO mógł dołączyć nowy kraj, każdy obecny członek sojuszu musi wyrazić zgodę.

Niektórzy, w tym wypadku Turcja, starają się wykorzystać sytuację dla swoich własnych interesów.

Zerowa stawka VAT na żywność. Czy podbije inflację? Zdania ekspertów są podzielone

Szwecja w NATO, Turcja w UE?

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan powiedział ostatnio, że jego kraj udzieli poparcia dla Szwecji w NATO, ale jak to ujął “Najpierw utorujmy drogę Turcji do Unii Europejskiej, a potem utorujmy drogę Szwecji, tak jak utorowaliśmy drogę Finlandii” .

Turcja stara się więc wykorzystać sytuację i ugrać na tym przyspieszenie swojego członkostwa w UE.

Trzeba przyznać, że jest to dość sprytne zagranie ze strony Erdogana, lecz ciężko na ten moment stwierdzić o ile faktycznie taki warunek ze strony Turcji, skróci proces akcesyjny do UE.

Reakcja NATO i Scholza

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zareagował na słowa Erdogana i powiedział, że wspiera on ambicje Ankary dotyczące jej przyszłości w UE. Dodał, że Szwecja już teraz spełniła wymogi stawiane przed nią, by mogła wstąpić do Sojuszu.

Do wypowiedzi prezydenta Turcji odniósł się również kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

“Mam nadzieję, że wkrótce Szwecja będzie mogła zostać członkiem NATO. Odbieram jego komentarz jako pozytywną wiadomość” - powiedział Scholz w Berlinie.

Z pierwszych komentarzy Scholza i Stoltenberga w zasadzie nic (dla Turcji) nie wynika, ale temat zapewne zostanie poruszony podczas jutrzejszego spotkania i już niedługo wyjaśni się kwestia, co kraje UE mają do zaproponowania Turcji.
 

Tagi: NATO Turcja