BiznesINFO.pl
Russia's navy ships and helicopters take part in a military exercise called Kavkaz (the Caucasus) 2016 at the coast of the Black Sea in Crimea on September 9, 2016. / AFP PHOTO / VASILY MAXIMOV

AFP/EAST NEWS

Rosjanie rozpoczynają operacje Zapad. Ćwiczyć będzie 200 tys. żołnierzy

7 Września 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Rosjanie w dniach 10-16 września przeprowadzą ćwiczenia wojskowe "Zapad 2021". Z tej okazji na Morze Bałtyckie wypłyną okręty wojenne, a w całych ćwiczeniach udział weźmie 200 tys. żołnierzy, na morzu, lądzie i w powietrzu.

Zapad 2021 będzie wyjątkowym pokazem siły, od 40 lat w ćwiczeniach wojskowych Rosji (a wcześniej Związku Radzieckiego) nie uczestniczyło aż 200 tys. żołnierzy. Jak co roku ćwiczyć będą nie tylko Rosjanie, ale także Białorusini.

Zapad 2021 już od lipca

Jak podaje Ośrodek Studiów Wschodnich, ćwiczenia rosyjsko-białoruskie trwają już od lipca, na okres od 10 do 16 września przypada jedynie ich kulminacja.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej za datę początku ćwiczeń uznaje nawet luty 2021 r., kiedy rozpoczęto już przygotowania do ćwiczeń wojskowych.

Resort informuje także, że oprócz Białorusi do ćwiczeń zostało zaproszone wojsko Armenii, Kazachstanu, Tadżykistanu, Indii, Kirgistanu, Mongolii, Serbii i Sri Lanki. Ponadto obserwatorów wysłać mają także siły zbrojne Chin, Wietnamu, Birmy, Pakistanu i Uzbekistanu.

Manewrować na Morzu Bałtyckim będzie także rosyjska flota, która jest obecnie trzecią największą na świecie. Rosjanie użyją niemal wszystkich rodzajów morskiego sprzętu.

EN 01435691 0009 (4)

Prezydent chce nowego święta państwowego. Złożył Polakom obietnicę

CZYTAJ DALEJ

Ćwiczenie dezinformacji?

Ministerstwo Obrony FR podaje, że na potrzeby ćwiczeń wymyślono fikcyjne scenariusze i fikcyjną sytuację militarno-polityczną na świecie, a gros działań wojskowych będzie odbywało się w centrum Rosji, z dala od granic państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zapad 2021 według relacji Rosjan ma być także ćwiczeniem defensywnym.

OSW komentując scenariusz ćwiczeń uznaje je jednak jako ofensywne: "W istocie scenariusz ćwiczeń ma charakter ofensywny. Poczynione manipulacje mają przekonać odbiorcę, że zakłada on ograniczony konflikt obronny z Polską i państwami bałtyckimi, które są zainteresowane wybuchem konfliktu zbrojnego. W rzeczywistości przewiduje prowadzenie ofensywnych działań zbrojnych na wielką skalę. Poza Zachodnim OW aktywność armii rosyjskiej obejmuje też kierunek arktyczny, a do ćwiczeń przygotowują się także jednostki Centralnego OW."

Ośrodek Studiów Wschodnich przypomina jednak, że zarówno w Rosji jak i na Białorusi od dawna prowadzi się kampanię mającą na celu nastawienie opinii publicznej przeciw NATO. Na tym się jednak nie kończy, według doniesień OSW Rosjanie od października 2020 kolportują także doniesienia medialne do krajów znajdujących się na wschodniej (w tym Polska) informacje mające na celu ukazanie rosyjskiej armii jako realnego zagrożenia dla państw sojuszu.

Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Polska i Świat

ZUS nadal wypłaca wyprawki. Spóźnialscy mają jeszcze trochę czasu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i pieniadze

Polska i Świat

ZUS przygotował specjalny konkurs. Adresatami dzieci i młodzież

Czytaj więcej >
DENIS CHARLET/AFP/East News

Polska i Świat

Rośnie sprzedaż online - Google wprowadza dwa bezpłatne narzędzia dla przedsiębiorców do analizy i rozwoju e-biznesu

Czytaj więcej >
Konferencja KANABIZ

Polska i Świat

Podsumowanie Forum Rozwoju Branży Konopnej KANABIZ

Czytaj więcej >
Listy z ZUS i pieniądze

Polska i Świat

ZUS przygotowuje wypłaty 14. emerytur. Szykują je na listopad

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/z kontrola drogowa, wypisywanie mandatu przez policjanta za przekroczenie predkosci

Polska i Świat

Fotoradarów będzie znacznie więcej. Inspekcja Transportu Drogowego już zapowiedziała

Czytaj więcej >