Wojna o wyspę Hansa Kanada Dania whisky
Wikimedia Commons Toubletap CC3.0
Autor Konrad Karpiuk - 1 Listopada 2020

Wojna o wyspę Hansa jest jedyna w swoim rodzaju. Dwa narody zamiast strzelać, piją whisky

Wojna o wyspę Hansa to prawdziwy ewenement, nazywa się go "najbardziej pokojową wojną na świecie". Wszystko dlatego, że spierający się o wyspę Kanadyjczycy i Duńczycy zamiast walczyć pija whisky.

Wojna o wyspę Hansa to wyjątkowo absurdalny i pokojowy konflikt

Wojna o wyspę Hansa toczy się już od 30 lat, a zakończenia "konfliktu" nie widać. Powodem sporu jest położenie wyspy, która znajduje się na środku 22-milowej cieśniny Nares. Cieśnina jest naturalną granicą między Grenlandią (należącą do Danii) a Kanadą.

Po 90 tys. zł pensji z góry dla liderów Konfederacji. Wprost donosi o bezpodstawnym wzbogaceniu sięPo 90 tys. zł pensji z góry dla liderów Konfederacji. Wprost donosi o bezpodstawnym wzbogaceniu sięCzytaj dalej

Według prawa międzynarodowego wszystkie kraje mogą ubiegać się o terytorium w promieniu 12 mil od ich brzegu, więc w tym wypadku mogą to robić oba państwa. Liga Narodów oddała wyspę Duńczykom, ale po jej rozpadzie, utworzeniu ONZ i rozpoczęciu Zimnej Wojny, Kanada odpuściła staranie o Hansę.

Zgodnie z prawem międzynarodowym, wszystkie kraje mają prawo do ubiegania się o terytorium w promieniu 12 mil od ich brzegu. Technicznie wychodzi na to, że skała leży na wodach obu państw.
Początkowo racja została przyznana Danii. Liga Narodów oddała wyspę pod władanie Duńczyków. Sprawa przycichła, Liga się rozpadła, powstało ONZ, rozpoczęła się Zimna Wojna i Kanadyjczycy zapomnieli o sporze.

W 1984 minister spraw Grenlandii umieściła na wyspie duńską flagę, z notatką "Witamy na duńskiej wyspie" oraz butelkę brandy. Kanadyjskie wojsko przyjechało na miejsce, zatknęło znak "Witamy w Kanadzie" i zostawiło butelkę whisky, aby Duńczycy mogli opić "ich zwycięstwo".

Proboszcz znalazł lukę w przepisach i otworzył cmentarz. Teraz może zapłacić nawet 30 tys. zł grzywnyProboszcz znalazł lukę w przepisach i otworzył cmentarz. Teraz może zapłacić nawet 30 tys. zł grzywnyCzytaj dalej

Dania później odbija piłeczkę, potem ponownie robi to Kanada i tak ten bezkrwawy konflikt się toczy od ponad 30 lat. Taka forma "walki" podyktowana jest tym, że oba kraje są sojusznikami NATO. Ponadto sama wyspa Hansa jest niedużym kawałkiem skały, który nie ma większego znaczenia.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku
2. W samym środku protestów TK robi kolejny krok ws. wyroku dot. aborcji. Czy myślano, że nikt nie zauważy?
3. PKO BP, Orlen i inne spółki państwowe wezmą się za budowę szpitali tymczasowych. Wszystko na żądanie premiera

Spór można zakończyć, ale niewiele wskazuje, że to się stanie

Właściwie to oba kraje mogłyby bardzo szybko zakończyć ten wojnę o wyspę Hansę, jednak mają mocne argumenty, aby dalej go utrzymywać. Powodem nie jest chęć wypicia alkoholu przez żołnierzy co jakiś czas, a "dobra prasa" i duże zainteresowanie mediów tematem.

Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19Czytaj dalej

- To nie jest spór o jakimkolwiek znaczeniu, nie dotyczy wody ani dna morskiego, dotyczy tylko tej malutkiej skały, ale przyciąga uwagę mediów na przestrzeni lat właśnie dlatego, że ma pewną symbolikę będącą sporem o suwerenność Arktyki i będącym jedynym arktycznym sporem o ziemi - mówił przewodniczący Kanadyjskiej Komisji ds. Globalnej Polityki i Prawa Międzynarodowego Michael Byers cytowany przez portal naTemat.

Jak twierdzi Byers, wystarczyłoby narysować linię na środku skały, co połączyłoby się z granicami morskimi od strony południowej oraz od strony północnej. Jednak aby go rozwiązać, obie strony "konfliktu" muszą wyrazić swoją wolę w tym kierunku.

Co ciekawe, jak pisze naTemat, Kanada i Dania z Grenlandią stworzyły grupę zadaniową, która ma zakończyć spór o kawałek skały, co potwierdziły ministerstwa spraw zagranicznych w obu państwach. Byers zaznacza jednak, że zarówno Dania, jak i Kanada w swoich krajach dzięki sporowi zyskują sporo kapitału politycznego, więc jego rozwiązanie mogłoby być niekorzystne dla polityków.

Jedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękamiJedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękamiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Teraz: wywołują "Dziady" z okien przy Mickiewicza. Zagra m.in. Katarzyna Warnke
  2. Drganie powieki jest ważnym sygnałem wysyłanym przez organizm. Na co może wskazywać?
  3. Odkrycie zaskoczyło służby. Rozbili nielegalną grupę handlującą mchem
  4. Wiceminister finansów o 14. emeryturze w 2021 roku. Wielu osobom nie spodoba się jego plan
  5. Jedną decyzją rząd wydał wyrok na tysiące Polaków. Wielu nie starczy na utrzymanie, zostaną z niczym
  6. Agnieszka Radwańska pokazała swój luksusowy dom. Żyje jak w bajce, posiadłość za miliony złotych
  7. Polacy jedzą ją na potęgę, a może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Zawiera gonadotropiny kosmówkowe
Groźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążęGroźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News