Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jest zgoda Turcji. Szwecja wkrótce dołączy do NATO
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 11.07.2023 20:26

Jest zgoda Turcji. Szwecja wkrótce dołączy do NATO

None
Domena publiczna

Jeszcze wczoraj nie było wiadomo jak ostatecznie zakończy się saga o przyjęciu Szwecji do NATO. Turcja do ostatniej chwili trzymała pozostałych członków sojuszu w niepewności. Dzisiaj już wiemy, że Erdogan najwidoczniej porozumiał się z władzami Szwecji, i tym samym ostatnia blokada dla członkowska Szwecji w NATO przestała istnieć.

Szwecja dołączy do NATO

Wczoraj wieczorem podczas spotkania wszystkich członków NATO w Wilnie, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przekazał, że Turcja ratyfikuje akcesję Szwecji do NATO.

"Spełniliśmy wszystkie warunki na drodze do NATO. Nie ma pytania czy wejdziemy do Sojuszu, tylko kiedy, to już tylko kwestia czasu. Na naszej akcesji skorzystają wszyscy członkowie NATO, w tym Turcja" - powiedział minister spraw zagranicznych Szwecji Tobias Billstrom. 

 

Erdogan: Turcja w UE, a w zamian zgodzimy się na Szwecję w NATO

Szwecja w NATO, Turcja w UE?

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan powiedział ostatnio, że jego kraj udzieli poparcia dla Szwecji w NATO, ale jak to ujął “Najpierw utorujmy drogę Turcji do Unii Europejskiej, a potem utorujmy drogę Szwecji, tak jak utorowaliśmy drogę Finlandii” .

Turcja starała się więc wykorzystać sytuację i ugrać na tym przyspieszenie swojego członkostwa w UE.

Trzeba przyznać, że jest to dość sprytne zagranie ze strony Erdogana, lecz ciężko na ten moment stwierdzić o ile faktycznie taki warunek ze strony Turcji, skróci proces akcesyjny do UE.

Reakcja NATO i Scholza

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zareagował niedawno na słowa Erdogana i powiedział, że wspiera on ambicje Ankary dotyczące jej przyszłości w UE. 

Do wypowiedzi prezydenta Turcji odniósł się kilka dni temu również kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

“Mam nadzieję, że wkrótce Szwecja będzie mogła zostać członkiem NATO. Odbieram jego komentarz jako pozytywną wiadomość” - powiedział Scholz w Berlinie.

Tagi: NATO Turcja