Gazprom w sądzie przeciwko UOKiK
Flickr/Thawt Hawthje, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Autor Maria Glinka - 5 Listopada 2020

Gazprom idzie do polskiego sądu. Nie godzi się z nałożoną na niego karą

Gazprom złożył apelację w sprawie grzywny nałożonej przez polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Za działania sprzeczne z prawem Gazprom ma przekazać aż 29 mld zł. Sprawa dotyczy budowy gazociągu Nord Stream 2.

Gazprom ukarany przez UOKiK. Grzywa warta miliardy

Gazprom to jeden z sześciu partnerów zaangażowanych w budowę Nord Stream 2, który znalazł się na celowniku UOKiK. 6 października polski urząd nałożył na te spółki astronomiczne kary.

Grzywny, którymi zostali ukarani współtwórcy Nord Stream 2, są pokłosiem postępowania, które jest prowadzone przez urząd w sprawie kontynowania prac nad gazociągiem bez wymaganej zgody prezesa UOKiK.

Kaufland odpowiada na rządowe ograniczenia. Bardzo ważna informacja dla klientówKaufland odpowiada na rządowe ograniczenia. Bardzo ważna informacja dla klientówCzytaj dalej

Zdaniem urzędu spółki działały celowo, stąd też najwyższe stawki kar, które odpowiadają 10 proc. rocznego obrotu. Gazprom otrzymał grzywnę rzędu 29 mld zł, Engie Energy - 55,5 mln zł, Uniper - 29,9 mln zł, OMV - 87,7 mln zł, Shell - 30,2 mln zł, a Wintershall - 30,8 mln zł.

Gazprom w sporze z UOKiK. Sprawa trafiła do sądu

Od momentu ogłoszenia decyzji Gazprom kategorycznie nie zgadza się ze stanowiskiem przyjętym przez UOKiK. Dlatego też rosyjski gigant energetyczny przekazał do polskiego Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów apelację. Portal forsal.pl podaje, że w związku z tym decyzja UOKiK nie podlega wykonaniu do momentu aż nie zapadnie i nie uprawomocni się odpowiedni wyrok sądowy.

Rosyjska agencja RIA Nowosti donosi, że poza Gazpromem do sądu planuje zgłosić się także austriacka spółka OMV. Z kolei Rzeczpospolita przekazuje, że apelację ma przedstawić również niemiecki partner Gazpromu – Wintershall.

Nie żyje 4-miesięczne dziecko, najmłodsza ofiara COVID-19. Szpital wydał ważne oświadczenieNie żyje 4-miesięczne dziecko, najmłodsza ofiara COVID-19. Szpital wydał ważne oświadczenieCzytaj dalej

Co z pozostałymi spółkami? - Chociaż nie zgadzamy się z tą karą, nadal dyskutujemy o dalszych działaniach i decyzja jeszcze nie zapadła – przyznał jeden z przedstawicieli firmy Shell, którego cytuje agencja TASS.

DZISIAJ GRZEJE:

1. ZUS z dumą wprowadzał nowe rozwiązanie. Jednak efekt decyzji był nie do przewidzenia
2. Tysiące Polek i Polaków dostaną bon na 500 zł, nie chodzi o dzieci. Program obejmie tylko jedną grupę
3. Do szpitali się nie dostaniemy, wchodzi więc nowa strategia walki z COVID 19. Rząd nie ma wyboru

Gazprom kluczowym partnerem nieukończonej inwestycji

Nord Stream 2 to gazociąg o planowanej długości 1200 km, który ma powstać na dnie Bałtyku. Moc przesyłowa gazociągu, za budowę którego odpowiada m.in. Gazprom, ma wynosić 55 mld metrów sześciennych surowca w skali roku.

Nord Stream 2 jest ukończony w 94 proc., choć ostatnie prace nad projektem przeprowadzono w grudniu 2019 r. TVN24 podaje, że do ułożenia pozostało jeszcze 150 km rur. Konstrukcja połączy Rosję i Niemcy z ominięciem Polski – dwunitkowa magistrala ma mieć swój początek w Ust-Łudze, a koniec w Griefswald.

PKO BP szuka pieniędzy gdzie tylko może. Szykuj się na wzrost opłatPKO BP szuka pieniędzy gdzie tylko może. Szykuj się na wzrost opłatCzytaj dalej

Mimo wielu głosów krytyki spółka Nord Stream 2 AG w dalszym ciągu przekonuje, że gazociąg jest kluczową inwestycją z punktu widzenia całego unijnego rynku energii. Entuzjaści przedsięwzięcia wskazują, że projekt infrastrukturalny pozwoli na zaspokojenie zapotrzebowania UE na gaz, które wzrasta wobec malejącego wydobycia surowca na terenie Wspólnoty.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poważny wypadek na S8. Droga zablokowana, dwie furgonetki kompletnie zniszczone
  2. Poddała się popularnemu zabiegowi. Trafiła do szpitala w opłakanym stanie, teraz ostrzega innych
  3. Już teraz łatwiej uchronisz się przed mandatem. Wystarczy tylko jeden ruch w telefonie
  4. Śmiać się czy płakać? Wiadomo, jaką "rekompensatę" dostaną sprzedawcy zniczy i kwiatów
  5. Polacy ocenili rolę Kościoła w życiu publicznym. Zaskoczenie?
  6. Tragiczne informacje obiegły świat. Nie żyje wybitny trener, doprowadził do złota mistrzostw świata i olimpiady
  7. Smażysz czasem kotlety schabowe? Wytknęli Polakom, co robią źle. 1 błąd psuje wszystko
Słoń i osioł w logach amerykańskich partii, dlaczego? Można się nieźle zdziwićSłoń i osioł w logach amerykańskich partii, dlaczego? Można się nieźle zdziwićCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News