BiznesINFO.pl
Wladimir Putin - Paralympic games 2014. Opening ceremony. Wladimir Putin Paralympics Games 2014 Opening Ceremony

PHOTO: EAST NEWS/AFP

Szef dyplomacji UE: Kreml nie skorzystał z szansy. Rosji grożą nowe sankcje

8 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Sankcje nałożone na Rosję? Szef unijnej dyplomacji nie przebiera w słowach po swojej wizycie w Moskwie i zapowiada możliwość wprowadzenia sankcji. O co dokładnie chodzi i dlaczego w grze są sankcje?

Sankcje w stronę Rosji?

Rosja po raz kolejny daje Unii Europejskiej dyplomatycznego pstryczka w nos. Hucznie zapowiadana wizyta w Moskwie unijnego szefa dyplomacji, Josepa Borrella, została okrzyknięta porażką. Dlaczego?

Josep Borrell w trakcie swojej wizyty rozmawiał z szefem rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który to otwarcie skrytykował Unię Europejską i Stany Zjednoczone. Szef unijnej dyplomacji nie zareagował na to w żaden sposób.

"Agresywnie zaaranżowana konferencja prasowa i wydalenie trojga unijnych dyplomatów podczas mojej wizyty wskazują, że rosyjskie władze nie chciały wykorzystać tej okazji do bardziej konstruktywnego dialogu z UE. [...] Jako UE będziemy musieli wyciągnąć konsekwencje, zastanowić się uważnie nad kierunkiem, jaki chcemy nadać naszym stosunkom z Rosją i zgodnie postępować z determinacją" - napisał Borrell na stronie internetowej Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych cytowany przez bankier.pl.

Szef unijnej dyplomacji dodał, że kwestie nałożenia ewentualnych sankcji zostaną omówione z państwami członkowskimi. Tajemniczo dodał, że UE ma także inną broń w zakresie sankcji w zakresie praw człowieka w UE.

Sankcje pstryczkiem dyplomatycznym?

"Kwestie praw człowieka i podstawowych wolności, a w szczególności sprawa Aleksieja Nawalnego [opozycjonisty rosyjskiego - red.], były w centrum mojej wizyty i rozmów z ministrem spraw zagranicznych Ławrowem. Czasami dyskusja z moim rosyjskim odpowiednikiem osiągała wysoki poziom napięcia, kiedy wzywałam do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia pana Nawalnego, a także do pełnego i bezstronnego śledztwa w sprawie zamachu na niego. Przypomniałem ministrowi Ławrowowi, że zobowiązania Rosji w dziedzinie praw człowieka wynikają z przyjętych dobrowolnie zobowiązań międzynarodowych (tj. z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka Rady Europy), a zatem nie można ich odrzucać jako ingerencji w sprawy wewnętrzne" - poinformował Borrell.

W trakcie spotkania władze Rosji poinformowały o wydaleniu z kraju trzech dyplomatów krajów członkowskich UE: Polski, Szwecji i Niemiec. Polski MSZ opublikował oświadczenie na swojej oficjalnej stronie internetowej.

"W odpowiedzi na ten gest Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej wezwało Ambasadora Federacji Rosyjskiej i poinformowało, że polska dyplomatka realizowała wyłącznie zadania służbowe wynikające ze statusu dyplomatycznego i zgodne z Konwencją Wiedeńską. Strona polska oczekuje, że władze rosyjskie cofną błędną decyzję. W przeciwnym wypadku Polska pozostawia sobie możliwość podjęcia adekwatnych kroków" - napisało polskie MSZ.

Zapytaliśmy resort spraw zagranicznych o to, czy poprze nałożenie sankcji przez Unię Europejską na Rosję, jednakże MSZ pozostawił to pytanie bez odpowiedzi. Wyraził jedynie ubolewanie nad pogłębiającym się konfliktem w relacjach polsko-rosyjskich.

Tagi:

Unia EuropejskaRosjaEuropa

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polski przemysł nie dał się koronakryzysowi

Polska i Świat

Projekt ustawy o pomocy przedsiębiorstwom energochłonnym. Ustalono kryteria i fundusze

Czytaj więcej >
Putin

Polska i Świat

Mobilizacja w Rosji. Rosjanie zaczęli wychodzić na ulice

Czytaj więcej >
FADEL SENNA/AFP/East News

Polska i Świat

Mobilizacja w Rosji. Rutte: Nie należy w niej widzieć zagrożenia dla Zachodu

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zmiany w prawie drogowym od 21 września 2022. Dotyczą pieszych

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Częściowa mobilizacja w Rosji. Ogłoszenie Putina

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Polska i Świat

USA: Putin wkrótce ogłosi mobilizację

Czytaj więcej >