Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Gospodarka

Gospodarka

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 Warszawa kupuje 130 eko autobusów. To rekord w całej Europie

Warszawa stawia na bezemisyjność. Miejskie Zakłady Autobusowe zdecydowały się na zakup 130 autobusów na prąd elektryczny Urbino 18 electric ze stajni Solarisa. Podpoznańska firma mieszcząca się w Bolechowie może mówić o rekordowej transakcji nie tylko w skali Polski, ale całej Europy. Jak powiedział Javier Calleja, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A., strategia rozwoju oparta o pojazdy bezemisyjne jest konsekwentnie realizowana przez firmę od lat, a zamówienie z Warszawy tylko umacnia Solarisa w tym względzie.Od wielu lat konsekwentnie realizujemy naszą strategię rozwoju opartą o pojazdy bezemisyjne. Dzięki gigantycznemu zamówieniu z MZA, umacniamy się na pozycji europejskiego lidera elektromobilności. Przede wszystkim jednak cieszymy się, że nasza firma, która niezwykle dużą wagę przykłada do rozwoju zrównoważonego transportu, przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców Warszawy - skomentował samówienie Calleja.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 Niemiecka gospodarka ma problem. Tak źle nie było od 6 lat

Niemcy mają coraz większy problem ze swoją gospodarką. W ostatnim czasie nie ma tygodnia, a coraz częściej nawet dnia, by nie pojawiła się nowa, załamująca Niemców informacja na temat stanu ich gospodarki. W środę media obiegła wieść o dramatycznym, jak nazywały go niektóre media, wskaźniku PMI. Ten bada konkiunkturę w niemieckim przemyśle. Odczyt tego wyniósł 43,1 punktów, co oznacza wynik najniższy od 7 lat, kiedy to Europa była w środku kryzysu zadłużenia. Wzrost zatrudnienia, jak podawał w środę Business Insider Polska, jest na żółwim tempie, zamówienia eksportowe najniższe od dekady, a ryzyko recesji wzrasta.Czwartek nie przyniósł niestety Niemcom dobrych wieści. Media dzisiaj podają o spadku kolejnego wskaźnika, którego odczyt okazał się niższy od tego, jaki przewidywali dotąd eksperci. Mowa o indeksie prowadzonym przez instyut Ifo, zwanym wskaźnikiem "klimatu ekonomicznego". Ten obrazuje aktywność gospodarczą w Niemczech. Niestety, znalazł się na poziomie 95,7 punktów, choć prognozowano, że w lipcu uplasuje się na pozycji 97,1 punktów. To mocny spadek względem czerwca, kiedy indeks osiągnął 97,5 punktów.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 Gospodarka Polski najsłabsza od dwóch lat

Gospodarka Polski ma się, co prawda, całkiem nieźle i cały czas rośnie, jednakże tempo tego wzrostu nie jest już tak dynamiczne, jak chociażby rok temu. Jak donosi Główny Urząd Statystyczny, tempo wzrostu gospodarczego Polski wyhamowało do poziomu z kwietnia 2017 roku. Oznacza to, że obecnie Polska ma najsłabszą gospodarkę spośród wszystkich wyników od kwietnia 2017 do lipca 2019.O sprawie czytamy na łamach Rzeczpospolitej, która podaje dane za Głównym Urzędem Statystycznym. Ten podał, iż wskaźnik koniunktury gospodarczej (SI), którego oblicza się na podstawie ankiet wśród firm, spadł w lipcu. W siódmym miesiącu roku uplasował się na poziomie 101,1 punktów, kiedy jeszcze miesiąc wcześniej wykazywał wynik 101,8 punktów. Dziennik donosi, że to już kolejny, trzeci z rzędu spadek wskaźnika.

calendar-3073971 1920
22.03.2022 08:50 Data pewna w umowach cywilnych i gospodarczych

W kontekście sporządzania i zawierania umów często pojawia się określenie daty pewnej. Co ono oznacza i jakie konsekwencje płyną z użycia tej formy? Otóż mówiąc najprościej, data pewna to urzędowe poświadczenie daty, od którego może być uzależniona ważność umowy (czyli czynności prawnej) oraz jej określonych skutków. Opatrzenie dokumentu datą pewną informuje, że strony dokonały czynności prawnej najpóźniej w określonej dacie. W praktyce cała procedura polega na sporządzeniu pisma zawierającego oświadczenie woli stron, umieszczeniu na nim daty i potwierdzeniu tejże przez właściwą osobę urzędową, na przykład notariusza. Czynność prawna zyskuje zatem datę pewną od momentu urzędowego poświadczenia dokumentu. Data pewna może być zastrzeżona pod rygorem nieważności – jeżeli prawo wskazuje wymóg jej zastosowania, a nie umieszczono tej formy na dokumencie, wówczas umowa uznawana jest za nieważną. Stosuje się też zastrzeganie daty pewnej pod rygorem wywołania szczególnych skutków prawnych – w takim przypadku brak daty pewnej powoduje, że czynność prawna nie wywołuje skutków oczekiwanych przez strony. Urzędowe poświadczenie daty zachowuje skuteczność także względem osób, które nie uczestniczyły w dokonaniu danej czynności prawnej.

singapur flaga unsplash
05.03.2022 01:00 Singapur nakłada sankcje na Rosję. "To nie teoretyczna zasada, ale niebezpieczny precedens"

Singapur ogłosił w sobotę sankcje przeciwko Rosji, które obejmują cztery banki oraz zakaz eksportu elektroniki, komputerów i artykułów wojskowych. Jest to odpowiedź azjatyckiego centrum finansowego na niebezpieczny precedens Moskwy na Ukrainie.Jak zauważa Reuters maleńkie miasto-państwo, międzynarodowy hub żeglugowy, rzadko nakłada własne sankcje, ale oświadczyło, że nie pozwoli na eksport towarów, które mogłyby wyrządzić krzywdę lub podporządkować Ukraińców lub pomóc Rosji przeprowadzić cyberataki. – Nie możemy zaakceptować naruszenia przez rosyjski rząd suwerenności i integralności terytorialnej innego suwerennego państwa – stwierdziło ministerstwo spraw zagranicznych w oświadczeniu, które nie podało ram czasowych, kiedy sankcje wejdą w życie. – Dla małego państwa, takiego jak Singapur, nie jest to teoretyczna zasada, ale niebezpieczny precedens. Dlatego Singapur zdecydowanie potępił niesprowokowany atak Rosji – dodano w oświadczeniu.Stanowisko Singapuru przeciwko inwazji Rosji jest jak dotąd najsilniejsze w kraju Azji Południowo-Wschodniej. Sankcje obejmują również zakaz eksportu do Rosji elektroniki i sprzętu wojskowego. Transakcje w kryptowalutach zostaną ograniczone, ponieważ pozwalałyby omijać niektórzy międzynarodowe restrykcje zastosowane wcześniej wobec Rosji. Ograniczenia zabraniają instytucjom finansowym Singapuru zawierania transakcji z publiczną spółką akcyjną VTB Bank (VTBR.MM) , The Corporation Bank for Development and Foreign Economic Affairs Vnesheconombank, Promsvyazbank Public Joint Stock Company i Bank Rossiya. Środki obejmują również kryptowaluty. Instytucjom finansowym zabrania się również zawierania transakcji i świadczenia usług ułatwiających pozyskiwanie funduszy dla rządu, banku centralnego lub podmiotów pod ich kontrolą w Rosji.

poland-ga9fc70be5 1920
19.02.2022 01:00 Agencja Fitch utrzymała rating Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną

18 lutego 2022 r. agencja ratingowa Fitch ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostaje na poziomie stabilnym – podało Ministerstwo Finansów.Eksperci docenili stabilność gospodarki i silne podstawy makroekonomiczne, jednak zwrócilili też uwagę na wysoką inflację i problemy dotyczące rządów PiS, które konfliktują nas z Komisją Europejską. Jednak tej informacji na marne szukać w komunikacie MF.Agencja Fitch w komunikacie prasowym wskazuje na zdywersyfikowaną gospodarkę, stabilny wzrost gospodarczy w ostatnich latach oraz stosunkowo solidne podstawy makroekonomiczne. Według Fitch stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla solidne perspektywy wzrostu polskiej gospodarki, z potencjalnymi korzyściami spowodowanymi napływem funduszy NGEU, po ich zatwierdzeniu, oraz szybszym niż oczekiwano spadkiem deficytu i poziomu zadłużenia w miarę ożywienia gospodarczego. Fitch przewiduje średni wzrost gospodarczy dla Polski w latach 2022-2023 na poziomie 3,9 proc. Ministerstwo dodało, że podniesienie oceny ratingowej Polski jest możliwe w przypadku utrzymującej się poprawy finansów zewnętrznych, w tym spadku wskaźnika zadłużenia zagranicznego netto kraju do PKB do poziomów zbliżonych dla krajów z oceną ratingową "A" lub w przypadku konsolidacji fiskalnej, prowadzącej do trwałego spadku relacji długu publicznego do PKB.

EN 01507131 0038 (1)
29.01.2022 01:00 Prezydent wnioskuje o drugą kadencję dla Adama Glapińskiego

Prezydent Andrzej Duda wnioskuje o powołanie Adama Glapińskiego na drugą kadencję w roli prezesa NBP – poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. To, czy obecny szef banku centralnego zostanie na stanowisku na drugą kadencję, zależy teraz od sejmowej większości. – Prezydent Andrzej Duda zgłosił kandydaturę Adama Glapińskiego na drugą kadencję w roli prezesa NBP. Wniosek w tej sprawie trafił do marszałek Sejmu. Prezydent przede wszystkim dobrze ocenia działania prezesa Glapińskiego, które zmierzały do ograniczenia gospodarczych efektów epidemii – powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. W zeszłym roku Adam Glapiński otrzymał specjalną Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP za utrzymanie stabilności systemu bankowego w trakcie pandemii i wciąż cieszy się dużym poparciem prezydenta. Pierwsza kadencja prezesa Adama Glapińskiego kończy się 21 czerwca 2022 roku. Rozpoczęła się sześć lat wcześniej. Zgodnie z Konstytucją, na stanowisko prezesa banku centralnego może być wybrana osoba, która zostanie zgłoszona przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Kandydatura musi być następnie przyjęta przez Sejm. Prezes NBP może może być na stanowisku przez dwie kadencje.

biznesinfo-1
08.10.2021 02:00 Rekordowy wzrost ceny prądu. 90 procent w ciągu roku

Takich cen prądu na polskiej giełdzie jeszcze nie było. O 90 proc. drożej niż w ubiegłym roku i o 310 proc. względem kwietnia 2020r.. Ceny prądu wzrosły rekordowo. Niestety nie zwiastuje to niczego dobrego. Dla przemysłu i samorządów oznacza to podwyżkę przyszłorocznych rachunków za prąd o kilkadziesiąt procent.Energia elektryczna na warszawskiej Towarowej Giełdzie Energii drożeje niemal nieustannie od roku. Natomiast przez ostatnich kilka miesięcy za każdym razem ustanawia nowy rekord cenowy. Średnia cena prądu na TGE we wrześniu osiągnęła 465,70 zł w podstawie (z dostawą przez całą dobę) oraz 495,33 zł/MWh w szczycie zapotrzebowania. A to wszystko przy drugich najwyższych w historii obrotach na tym rynku.W ubiegłym roku wzrost cen prądu zahamował z powodu lockdownu, wtedy ceny wróciły na chwilę do poziomu z lat 2015-2017 − ok. 150 zł/MWh.

Miliony polaków bez dostępu do telewizji
08.10.2021 02:00 Miliony Polaków mogą stracić dostęp do telewizji

W połowie 2022 roku w Polsce nastąpi zmiana standardu telewizji cyfrowej. Jak podaje Krajowy Instytut Mediów, aż 2,27 mln gospodarstw domowych może stracić dostęp do sygnału. Wiele osób nawet nie wie o nadchodzących zmianach.Dotychczasowy DVB-T zostanie zastąpiony przez DVB-T2/HEVC. A to oznacza, że ok. 2,27 mln gospodarstw domowych będzie musiało wymienić telewizor lub kupić nowy tuner. Kupując nowy telewizor warto upewnić się, że będzie on poprawnie odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2 z kodekiem HEVC. Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 ma na celu uzyskanie możliwości odbioru programów telewizyjnych o lepszej jakości niż dotychczas, przy oszczędniejszym wykorzystaniu dostępnych zasobów częstotliwości prowadzącym do pozyskania większej liczby programów telewizyjnych.

ceny-pradu
06.10.2021 02:00 Ceny energii wzrosną w zastraszającym tempie

Prawdopodobnie nikt już nie ma złudzeń, podwyżki cen prądu są nieuniknione. Z podwyżkami prądu zmaga się cała Europa, nie tylko Polska. Jednak dzięki presji społeczeństwa może nie będą to, aż tak drastyczne podwyżki jak zapowiadano dotychczas.Podwyżki cen prądu będą zależne od cen węgla, gazu i CO2, a te są obecnie na bardzo wysokim poziomie. Na wzrost opłat za prąd ma wpływ również spory przestój w gospodarce spowodowany pandemią koronawirusa. Przemysł stara się nadrobić czas stracony podczas licznych lockdownów. Nowe stawki za prąd zatwierdzi na przełomie października i listopada Urząd Regulacji Energetyki (URE).

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/z ludzie na przejsciu dla pieszych
11.07.2021 02:00 Amerykańska minister skarbu przerażona ewentualnymi skutkami kolejnej fali koronawirusa

Minister skarbu Stanów Zjednoczonych Janet Yellen w Wenecji wyraziła swoje zaniepokojenie mutacjami koronawirusa. W jej opinii nowe mutacje mogą zagrozić dalszemu ożywieniu gospodarczemu na świecie.

niemiaszki
07.07.2021 02:00 Niemcy wschodnie wciąż biedniejsze od zachodnich. Po 30 latach różnice wciąż są wyraźne

Niemcy, mimo 30 lat od zjednoczenia, w dalszym ciągu są podzielone w kontekście gospodarczym. Z najnowszego raportu o stanie niemieckiej jedności wynika, że produkt krajowy brutto na obszarze dawnej NRD nadal jest niższy niż w RFN. Na tym tle zdecydowanie wyróżnia się Berlin.Z tego artykułu dowiesz się:Jaki PKB notują Niemcy wschodnieJakie wnioski wysnuli autorzy raportuJakie są szacunki dla Berlina

Dane z przemysłu szokują
25.05.2021 02:00 Dane o polskim przemyśle zszokowały nawet ekspertów. Takich wyników nikt się nie spodziewał

Przemysł krajowy bije kolejne rekordy. W kwietniu 2021 r. produkcja wzrosła aż o 44,5 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem w 2020 r. Choć jest to efekt niskiej bazy sprzed roku to eksperci przewidują, że do końca roku to właśnie przemysł będzie napędzał walczącą z koronakryzysem gospodarkę.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie dane zaraportował GUSDlaczego przemysł tak szybko się rozwijaJakie są prognozy długoterminowe

apartment-building-1149751 1920
22.05.2021 02:00 Kategorie budynków w świetle prawa budowlanego

Kategoryzacja budynków to domena prawa budowlanego. Wyróżnia się aż 30 kategorii budynków ze względu na ich sposób użytkowania oraz kubaturę. Informacja, do jakiej kategorii budynek został zaliczony, ma wiele konsekwencji – kształtuje formalności związane z przystąpieniem do użytkowania budynku i opłaty, na przykład za legalizację samowoli budowlanej. Kategorię budynku organy administracji budowlanej zawierają w decyzji o pozwoleniu na budowę.

Wikimedia Commons/By Norbert Nagel, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31836595
10.05.2021 02:00 Handel Polski i Niemiec znów rośnie. Jest wyższy niż przed pandemią

Niemcy i Polska prężnie rozwijają stosunki gospodarcze. W osiągnięciu spektakularnych wyników nie przeszkodziła nawet pandemia. Zgodnie z najnowszymi danymi obroty handlowe między państwami są wyższe niż przed nadejściem koronawirusa. Kluczem do sukcesu okazał się polski eksport.Z tego artykułu dowiesz się:Jak kształtowała się wymiana handlowa na linii Niemcy-Polska w ostatnich miesiącachJakie są najnowsze wskaźnikiKtóry segment przyczynił się do wzrostów

Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 11.03.2020. Zakupy w sklepie spozywczym. Wiele osob w obawie przed panika i samym koronawirusem zdecydowalo sie zrobic zapasy.
09.05.2021 02:00 Podwyżka cen drewna. Efekt? Droższy papier toaletowy

Ceny papieru toaletowego poszły mocno w górę. Winne podwyżkom są skoki ceny pulpy celulozowej, które z kolei są mocno skorelowane z ceną drewna. Do tego dochodzi jeszcze kilka innych czynników. Nie bez znaczenia pozostaje rola Chin.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego ceny papieru toaletowego poszły w góręSkąd takie podwyżkiJaką rolę odegrały Chiny

polska flaga
01.05.2021 02:00 Rowery prosto z Polski. W Unii Europejskiej jesteśmy czwartym producentem

Rowery w Polsce nie tylko sprzedają się jak świeże bułeczki, ale również schodzą masowo z taśmy produkcyjnej. Nasz kraj jest czwarty pod kątem produkcji rowerów w Unii Europejskiej. Jak wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny, mniejsza produkcja związana jest z utrudnionym dostępem do komponentów z Chin.Z tego artykułu dowiesz się:Jak kształtuje się produkcja rowerów w PolsceOd czego jest zależna w dobie pandemii koronawirusaCo może stanowić szansę w zakresie produkcji rowerów

Polska sklep nabiał
28.04.2021 02:00 Brexit pociągnął na dno prawie całą branżę. Nabiał z Wysp z niemal 100 proc. spadkiem sprzedaży

Brexit przede wszystkim zakończył trwający od 1973 roku mariaż wspólnoty europejskiej z Wyspami. Jednak rozłam, jaki dokonał się 31 stycznia 2020 roku między obydwoma politycznymi gigantami, miał niebagatelny wpływ na gospodarkę jednego i drugiego podmiotu. Jak wynika z najnowszych doniesień, w dramatycznej sytuacji znajduje się brytyjski nabiał i mięso, które zaliczyły ogromny spadek sprzedaży.Z tego artykułu dowiesz się:Z jakich przyczyn sprzedaż nabiału spadła tak gwałtownieJakie spadki zanotowały produkty spożywcze z Wielkiej BrytaniiCzy Wyspiarze mają szanse na odbicie trendu

Flickr/Łukasz Hejnak, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
21.04.2021 02:00 Główny Urząd Statystyczny zadziwił danymi o produkcji. Eksperci oszaleli

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zaskakujący raport na temat polskiej gospodarki. Zgodnie z najnowszymi danymi GUS produkcja przemysłowa w ujęciu rocznym wzrosła w marcu aż o 18,9 proc. Wpływ na to miał silny popyt zagraniczny, eksport, a także ożywienie handlu międzynarodowego.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego raport GUS zdziwił analitykówW których segmentach produkcja wzrosłaCo miało wpływ na tak duży skok

Piotr Molecki/EAST NEWS
20.04.2021 02:00 Sasin już wie, co dalej z pandemią. Podał daty powrotu do normalności

Jacek Sasin zdradził, jakie są plany rządu na dalsze tygodnie pandemii. Jego zdaniem jesteśmy na dobrej drodze, aby odmrażać poszczególne sektory gospodarki. Dla niektórych branż będzie to powrót do regularnego funkcjonowania po ponad półrocznej przerwie.Z tego artykułu dowiesz się:Co Sasin mówi o powrocie do normalnościKiedy miałoby to nastąpićOd czego uzależnione są decyzje o luzowaniu obostrzeń

Niemcy znów chwalą Polskę
12.04.2021 02:00 Niemcy nie mogą się nachwalić Polski. Mówią o "polskim cudzie gospodarczym"

Niemcy znów chwalą Polskę. W materiale zaprezentowanym w serwisie informacyjnym telewizji ZDF podkreślono, że nasza gospodarka nadzwyczaj dobrze radzi sobie z kryzysem spowodowanym pandemią. Jedna z największych niemieckich telewizji chwali polską gospodarkęNa co zwrócono uwagę w materialeCo według stacji ma być wyzwaniem dla Polski w najbliższych latach

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. n/z Tlum pieszych na chodniku w maskach ochronnych.
11.04.2021 02:00 Czwarta fala już w Europie. Pierwsze kraje zaostrzają rygor

Czwarta fala pandemii koronawirusa nie odpuszcza i już dotarła do Europy. Hiszpania boryka się ze wzrostem zachorowań, ale jak się okazuje, czwarta fala nawiedziła również Iran. Czy COVID-19 sparaliżuje świat jeszcze bardzej?Z tego artykułu dowiesz się:Jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w HiszpaniiJakie obostrzenia wprowadzonoJak sytuacja wygląda w Iranie

Niemcy ze spadkiem produkcji przemysłowej
09.04.2021 02:00 Niemcy nie radzą sobie z kryzysem. Dane mówią same za siebie

Z tego artykułu dowiesz się:Jakie były oczekiwania produkcyjne w NiemczechDlaczego Niemcy zanotowali spadekJak kształtuje się produkcja przemysłowa w Polsce

Deloitte o Krajowym Planie Odbudowy. Polska z szansami na duży wzrost
05.04.2021 02:00 Deloitte: Krajowy Plan Odbudowy pozwoli Polsce dołączyć do czołówki Europy

Z tego artykułu dowiesz się:Jak Deloitte ocenia Krajowy Plan Odbudowy w kontekście stopy inwestycjiCo może utrudnić osiągnięcie planowanych założeńIle pieniędzy Polska otrzyma na realizację planu

Kanał Sueski odblokowany. Kontenerowiec Ever Given ściągnięty z mielizny.
29.03.2021 02:00 Kanał Sueski odblokowany. Globalny handel uratowany, statek Ever Given ściągnięty z mielizny

Z tego artykułu dowiesz się:Jak wygląda sytuacja statku Ever GivenCo do tej pory wykazało śledztwo prowadzone w sprawie incydentuCzy to pierwsza historia związana z Evergreen Marine Corp.

Grupa Wyszehradzka coraz mocniejszym graczem handlowym
28.03.2021 01:00 Niemiecka prasa: Grupa Wyszehradzka ważniejsza dla Berlina niż Chiny czy Rosja

Z tego artykułu dowiesz się:Jak kształtuje się wymiana handlowa na linii Niemcy-Grupa WyszehradzkaJakie mogą być przyczyny ożywienia gospodarczego między tymi krajamiCo na temat poszczególnych państw V4 pisze w „Tagesspiegel”

Kanał Sueski zablokowany przez statek Ever Given, należący do Evergreen Marine
28.03.2021 01:00 Kanał Sueski wciąż zablokowany. W sklepach może pojawić się problem z kawą i nie tylko

Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego statek Ever Given utknąłJakie znaczenie w transporcie morskim ma Kanał SueskiJakie są skutki tego zatoru

Jakie zmiana czasu na znaczenie dla gospodarki?
26.03.2021 01:00 Zmiana czasu w ten weekend. Jaki wpływ ma to na gospodarkę?

Z tego artykułu dowiesz się:Zmiana czasu już w najbliższą niedzielęCzy sezonowa zmiana czasu ma znaczenie ekonomiczneCzy w najbliższy weekend po raz ostatni przestawimy zegarki