Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Miliony Polaków mogą stracić dostęp do telewizji
Joanna Leja
Joanna Leja 08.10.2021 02:00

Miliony Polaków mogą stracić dostęp do telewizji

Miliony polaków bez dostępu do telewizji
Pexels

W połowie 2022 roku w Polsce nastąpi zmiana standardu telewizji cyfrowej. Jak podaje Krajowy Instytut Mediów, aż 2,27 mln gospodarstw domowych może stracić dostęp do sygnału. Wiele osób nawet nie wie o nadchodzących zmianach.

Dotychczasowy DVB-T zostanie zastąpiony przez DVB-T2/HEVC. A to oznacza, że ok. 2,27 mln gospodarstw domowych będzie musiało wymienić telewizor lub kupić nowy tuner. Kupując nowy telewizor warto upewnić się, że będzie on poprawnie odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2 z kodekiem HEVC.

Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 ma na celu uzyskanie możliwości odbioru programów telewizyjnych o lepszej jakości niż dotychczas, przy oszczędniejszym wykorzystaniu dostępnych zasobów częstotliwości prowadzącym do pozyskania większej liczby programów telewizyjnych.

Wprowadzenie zmian podzielone na etapy

Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2 z kodekiem HEVC, ma miejsce w całej Europie. W Polsce zmiana ma nastąpić w 2022 r., w czterech etapach na poszczególnych obszarach. Portal wirtualnemedia.pl alarmuje, że wiosną 2022 r. może zabraknąć sprzętu, a osoby wykluczone technologicznie nawet nie wiedzą o planowanych zmianach, mowa o osobach starszych, z mniejszych miejscowości. Podczas konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej Mirosław Kalinowski, dyrektor Krajowego Instytutu Mediów podkreślił, że jest jeszcze czas na dotarcie do społeczeństwa z kampanią informacyjną.

Grzegorza Stanisz, dyrektor sprzedaży i marketingu Działu RTV Samsung Polska cytowany przez wirtualnemedia.pl, twierdzi, że jeśli kampania społeczna nie przyspieszy, to wiosną może zabraknąć w sklepach sprzętu kompatybilnego z DVB-T2/HEVC. – Wiadomo, że w Polsce listopad i grudzień to dwa najmocniejsze miesiące, jeśli chodzi o kupno i sprzedaż elektroniki. Styczeń też jest bardzo mocnym miesiącem –podkreślił Stanisz podczas konferencji PIKE.

Konieczność wymiany telewizora lub dokupienia nowego dekodera dotyczyć będzie nawet 50 procent gospodarstw domowych, w których oglądana jest cyfrowa telewizja naziemna. Wymianą telewizora lub zakupieniem dekodera warto zainteresować się wcześniej. Ceny sprzętu mogą wzrosnąć w czasie, gdy zmiany będą wchodzić w życie.

Tagi: Gospodarka