Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Raport FDI Confidence Index 2024: Polska awansuje w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 09.04.2024 18:10

Raport FDI Confidence Index 2024: Polska awansuje w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej

None
fot. materiały prasowe

Jednym z kluczowych narzędzi analizy perspektyw inwestycyjnych jest FDI Confidence Index®. Od 1998 roku eksperci z firmy Kearney przeprowadzają badania wśród kadry zarządzającej największych korporacji na świecie, aby ustalić, które rynki są najbardziej atrakcyjne z perspektywy przyszłych bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI). Nowością w tegorocznym raporcie jest nie tylko zestawienie ogólnoświatowe, lecz także ekskluzywny indeks 25 wschodzących rynków.

Po raz pierwszy od 2015 roku

Stany Zjednoczone i Kanada od lat utrzymują się na szczycie rankingu FDI Confidence Index®, jednak w tegorocznym zestawieniu obserwujemy pewne przetasowania. Inwestorzy coraz chętniej lokują kapitał na rynkach wschodzących, co widać po wzroście ich liczby w rankingu z 6 do 8.

Największym skokiem mogą pochwalić się Chiny, które awansowały z 7. na 3. miejsce. Wielka Brytania awansowała o jedną pozycję, zajmując 4. miejsce, a Niemcy spadły na 5. miejsce. Po raz pierwszy od 2015 roku w czołówce znalazła się również Polska zajmując 23. miejsce w indeksie ogólnoświatowym i 7. wśród rynków wschodzących.

Co przyciąga inwestorów do Polski? Badani wskazują na kilka kluczowych czynników:

  • Potencjał technologiczny i innowacyjny (17%)
  • Efektywność procesów prawnych i regulacyjnych (15%)
  • Łatwość przenoszenia kapitału (14%)
  • Przejrzystość regulacji rządowych (13%)
  • Silna pozycja inwestorów i stabilność praw własnościowych (12%)

Te czynniki w znacznym stopniu przyczyniają się do rosnącej atrakcyjności Polski dla zagranicznych inwestorów.

– Polska jest szóstą co do wielkości gospodarką w Unii Europejskiej, a perspektywy dotyczące wzrostu jej PKB pozostają optymistyczne. Na naszą wysoką pozycję w rankingu wpływa także stabilny poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych, które w roku 2022 były warte 29,5 mld dolarów. W najbliższych latach liczba ta może jeszcze wzrosnąć m.in. dzięki takim inwestycjom, jak warta 4,6 mld euro fabryka Intela. Zaawansowane technologie, ale też branża motoryzacyjna, lotnicza czy IT od lat pozostają kluczowymi sektorami, na których koncentrują się bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce. Duże możliwości naszego kraju związane z rozwojem technologii, innowacyjnością oraz dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowniczej są jednocześnie polskimi atutami, które inwestorzy ocenili najwyżej – mówi Krystian Kamyk, partner zarządzający Kearney w Polsce.

Kearney_FDI Confidence Index 2024.jpgKearney_FDI Confidence Index 2024_rynki wschodzące.jpg

Optymizm inwestorów w czasach geopolitycznych zawirowań

Inwestorzy na świecie, pomimo napiętej sytuacji geopolitycznej, wyrażają optymizm co do przyszłości globalnej gospodarki. Badanie przeprowadzone przez Kearney pokazuje, że aż 88% respondentów planuje zwiększyć poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w ciągu najbliższych trzech lat. To o 6% więcej niż w roku poprzednim. Co więcej, 89% badanych twierdzi, że BIZ będą odgrywać coraz ważniejszą rolę w zapewnieniu rentowności i konkurencyjności ich firm. W porównaniu z ubiegłym rokiem, odnotowano niewielki wzrost poziomu optymizmu (z 63% do 64%), a jednocześnie znacząco spadły nastroje pesymistyczne (z 35% do 29%).

Cieniem, na ogólnie pozytywnej sytuacji, kładą się zawirowania geopolityczne w różnych regionach świata. Badani przez Kearney inwestorzy spodziewają się, że napięcia te utrzymają się przez cały 2024 rok, stanowiąc zagrożenie dla globalnego środowiska operacyjnego. Aż 85% respondentów uważa, że wzrost napięć geopolitycznych będzie miał wpływ na decyzje inwestycyjne, co może prowadzić do częstszego stosowania strategii nearshoringu i/lub friendshoringu. Inwestorzy przewidują również, że w bieżącym roku ryzykiem może stać się również bardziej restrykcyjne otoczenie regulacyjne biznesu zarówno na rynkach rozwiniętych, jak i wschodzących.

W odpowiedzi na geopolityczne wyzwania, inwestorzy mogą modyfikować swoje strategie. Spodziewać się można większej ostrożności w wyborze kierunków inwestycji, z uwzględnieniem ryzyka geopolitycznego. Coraz większą rolę mogą odgrywać strategie nearshoringu i friendshoringu, polegające na przenoszeniu działalności do krajów o niższym ryzyku geopolitycznym lub do krajów przyjaznych. Inwestorzy będą musieli również dostosować się do bardziej restrykcyjnego otoczenia regulacyjnego.

Podsumowując, pomimo geopolitycznych zawirowań, nastroje wśród inwestorów pozostają optymistyczne. Inwestorzy planują zwiększać poziom BIZ, ale jednocześnie dostrzegają rosnące ryzyka. W odpowiedzi na te wyzwania, strategie inwestycyjne mogą ulec zmianie, kładąc większy nacisk na bezpieczeństwo i dywersyfikację.
 

Tagi: Gospodarka