Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > OPEC mocno ogranicza wydobycie ropy
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 06.10.2022 12:26

OPEC mocno ogranicza wydobycie ropy

Skąd Polska wydobywa ropę naftową?
East News

Grupa OPEC + podjęła wczoraj decyzję o zmniejszeniu wydobycia ropy o 2 mln baryłek dziennie. Ograniczenie produkcji wpłynie na ceny surowca. 

OPEC ograniczy wydobycie ropy

Producenci ropy tworzący grupę OPEC + postanowili zredukować produkcję ropy o ok. 2 mln baryłek dziennie. To prawie 2 procent światowego wydobycia. Cięcia mają wejść w życie od listopada. 

W lipcu br. prezydent USA Joe Biden odbył podróż po Bliskim Wschodzie. Waszyngton uważa, że Rosja używa surowców energetycznych jako broni i dąży do kryzysu w Europie. Ostrzegł, że ta decyzja najbardziej uderzy w najuboższe kraje, które już i tak zmagają się z wysokimi cenami. Prezydentowi USA nie udało się przekonać jednak do zwiększenia wydobycia ropy. 

Wzrośnie cena ropy

Tak duże obniżenie produkcji ropy w OPEC + może wywołać kolejny szok dla światowej gospodarki. Już teraz zmaga się ona z wysoką inflacją napędzaną przez rosnące ceny energii. W grudniu zaostrzą się również sankcje Unii Europejskiej na Rosję, które wprowadzają zakaz ubezpieczania statków przewożących rosyjską ropę.  

Cięcia uderzą także w Biały Dom. Za miesiąc odbędą się wybory, które zdecydują o tym, czy w drugiej połowie kadencji demokraci utrzymają większość w Kongresie. 

Na wyższej cenie ropy z pewnością skorzysta Rosja. Jak szacuje CRE, od początku inwazji na Ukrainę rosyjskie koncerny zarobiły na sprzedaży paliw ponad 116 mld euro. Arabia Saudyjska nie potępiła inwazji rosyjskiej na Ukrainę. 

OPEC jest organizacją międzynarodową skupiających producentów ropy naftowej. Jej celem jest kształtowanie polityki rynku naftowego na świecie. Siedziba organizacji znajduje się w Wiedniu.

Źródło: Serwis Gazeta Prawna