Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > PPP: Sektor publiczny pod rękę z prywatnym
Materiał partnera
Materiał partnera 28.05.2024 21:42

PPP: Sektor publiczny pod rękę z prywatnym

BGK
Fot. BiznesINFO

Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) to forma współpracy inwestycyjnej pomiędzy sekatorem publicznym i prywatnym. Oba sektory dzielą ryzyko i zasoby; sektor publiczny zyskuje finanse, które ostatecznie mają zasilić projekty inwestycji publicznych (a zatem zadowolić mieszkańców), a sektor prywatny – docelowo, zysk. O sytuacji i potencjale partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce rozmawiali paneliści podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego. PPP było również tematem rozmowy BiznesINFO z Anną Łopaciuk dyrektorką Programu Infrastruktura, Transport i Logistyka w Banku Gospodarstwa Krajowego

BGK: Samorządy często traktują PPP jak brzytwę. Chwytają na końcu, a niesłusznie

Żeby biznesowe współżycie sektorów publicznego z prywatnym w modelu PPP mogło zaistnieć, partner prywatny musi zapewnić finansowanie. Na tym etapie nieunikniony jest produkt w postaci finansowania. A zatem pojawia się bank.

Misją BGK jest zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy. Wierzymy, że projekty PPP doskonale się w nią wpisują i pomagają zapewnić podmiotom publicznym lepszą jakość świadczonych usług publicznych — przekonywała Anna Łopaciuk z Banku Gospodarstwa Krajowego. 

PPP, jak mówiła, to nie instrument finansowania a sposób realizacji inwestycji, a zatem nie musi być konkurencyjny wobec środków z KPO i jasne jest, że gdy istnieje możliwość sfinansowania inwestycji ze środków budżetu unijnego, należy z nich skorzystać.

Należy również jasno wskazać, że PPP to nie jest formuła, którą należy stosować do każdego rodzaju projektu — mówiła. 

Efektywność tego typu projektów można osiągnąć szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia np. z zaawansowaną technologią lub, wtedy, gdy samorząd nie ma do czynienia z danym przedmiotem inwestycji na co dzień. Wtedy zaangażowanie i know-how sektora prywatnego daje najlepsze rezultaty. 

Projekty PPP sprawdzają się lepiej, ponieważ wynagrodzenie partnera prywatnego zależy od osiągniętych przez niego rezultatów. Jako bank staramy się wspierać rozwój tego rynku i pracujemy nad tym, aby już na wstępnym etapie projektu dawać informację, czy omawiana inwestycja jest w stanie otrzymać finansowanie, bo jeżeli partner finansowania nie znajdzie, to projektu nie będzie — tłumaczyła Anna Łopaciuk z BGK.

Co więcej, jak wskazywała, finansowanie PPP można łączyć ze środkami unijnymi.

Przykładem mogą być pożyczki ZTM (wspierające zieloną transformację, finansowane w ramach KPO – red.), które mogą być łączone z formułą PPP i pozyskuje je wtedy partner prywatny.

Moim zdaniem to może być format, który będzie się rozwijał, ponieważ daje on wymierne korzyści. Partner prywatny pozyskuje preferencyjne finansowanie, a podmiot publiczny realizuje projekt "poza długiem"  — mówiła.

Cały materiał można zobaczyć poniżej:

Materiał partnera.