BiznesINFO.pl

wikimedia.org

Niemcy wschodnie wciąż biedniejsze od zachodnich. Po 30 latach różnice wciąż są wyraźne

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Niemcy, mimo 30 lat od zjednoczenia, w dalszym ciągu są podzielone w kontekście gospodarczym. Z najnowszego raportu o stanie niemieckiej jedności wynika, że produkt krajowy brutto na obszarze dawnej NRD nadal jest niższy niż w RFN. Na tym tle zdecydowanie wyróżnia się Berlin.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki PKB notują Niemcy wschodnie

  • Jakie wnioski wysnuli autorzy raportu

  • Jakie są szacunki dla Berlina

Niemcy wschodnie nadal biedniejsze od zachodnich

Niemcy to jedna z najpotężniejszych gospodarek zarówno w Europie, jak i na świecie. Jeszcze przed pandemią Bank Światowy oceniał jej wartość na 3,95 bln dolarów. Te wyliczenia dotyczą całego kraju i nie uwzględniają problemu dysproporcji gospodarczej, z którym nadal borykają się Niemcy.

Mimo że od zjednoczenia minęło już 30 lat to Niemcy wschodnie nadal pozostają w tyle. Raport o stanie niemieckiej jedności wskazuje, że w 2020 r. PKB na obszarze byłej NRD wynosił ok. 77,9 proc. poziomu zachodnioniemieckiego. 

Jeszcze w 2010 r. Niemcy wschodnie mogły liczyć na zaledwie 69,6 proc. zachodnioniemieckiego PKB. Mimo skoku o ponad 8 pkt. proc. “przepaść w sile gospodarczej między Wschodem i Zachodem” nadal jest wyraźnie dostrzegalna.

Zdaniem autorów badania jest także druga strona medalu. Choć wskaźniki nie są zadowalające to dysproporcje, z którymi nadal mierzą się Niemcy, nie są aż tak duże, jak 30 lat temu. W 1990 r. PKB na jednego mieszkańca RFN wynosiło 18 300 dolarów, a NRD - 12 600 dolarów. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niemcy wschodnie w tyle, ale Berlin idzie do przodu

Wyjątkowo obiecujące są szacunki dla samego Berlina, który, podobnie jak całe Niemcy, przez 40 lat był podzielony. Raport wskazuje, że obecnie PKB wynosi tam 82,8 proc. średniej zachodnioniemieckiej. Dekadę temu było to 74,2 proc. Skok jest zatem wyraźny, choć w tym wypadku - nie do końca korzystny.

Rozwój stolicy oznacza bowiem, że pogłębiają się różnice regionalne na obszarze dawnej NRD. Business Insider Polska donosi, że w ubiegłym roku Berlin po raz pierwszy osiągnął 100,1 proc. udziału w ogólnoniemieckiej produkcji gospodarczej.

Dlaczego Niemcy nadal są gospodarczo podzielone? Autorzy raportu wskazują, że postawy polityczne w nowych i starych krajach związkowych są zupełnie inne. W niektórych nowych regionach można dostrzec “bardziej sceptyczny i zdystansowany” stosunek niż w starych landach.

Porównując Niemcy zachodnie i wschodnie, warto jednak pamiętać, że podział nie był równomierny. RFN zajmowała obszar ponad 248 km kw., podczas gdy NRD - ok. 108 km kw. 

Poza tym zupełnie inaczej kształtowała się demografia. W 1950 r. po zachodniej stronie muru berlińskiego żyło 50,9 mln osób, a w chwili zjednoczenia - 62,3 mln. Z kolei na początku lat 50. w Niemczech wschodnich mieszkało 18,4 mln, a 40 lat później - o 2 mln mniej (16,4 mln). 

Symbolicznym początkiem końca podziału Niemiec był upadek muru berlińskiego w nocy z 9 na 10 listopada 1989 r. Do ostatecznego zjednoczenia Niemiec doszło 3 października 1990 r. To wydarzenie przeszło do historii jako Dzień Jedności Niemiec i jest świętem narodowym.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

NiemcygospodarkaPKB

Podobne artykuły

Polska i Świat

PepsiCo otwiera w Polsce fabrykę. Morawiecki: "Da się u nas inwestować"
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nie płacą za mieszkanie i grożą właścicielowi. Skandal w Szczecinie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dziedziczenie nieruchomości bez testamentu. Ekspert wyjaśnia, kto i w jakich przypadkach otrzyma spadek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nigdy nie korzystaj z takich ofert. To oszustwo wakacyjne, możesz stracić tysiące złotych
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kadry z obozu Auschwitz w spocie PiS. Muzeum ostro krytykuje post
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ogromny wyciek danych Polaków. Miliony haseł i loginów trafiły do sieci
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska i Świat

Polska i Świat

Patryk Solarczyk

USA blisko bankructwa. Problemy supermocarstwa
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sprytny gadżet do zadań specjalnych. Naładujesz nim telefon i spalisz kalorie
Czytaj więcej >
Energetyka

Paula Drechsler

Atak na klientów Energi. Mnóstwo osób utraciło dostęp do swoich kont
Czytaj więcej >
Finanse

Olgierd Maletka

Rewolucyjne zmiany w prawie spadkowym. Sąd może obniżyć wysokość zachowku
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Magdalena Madoń

Mężczyzna przez 6 lat trzymał w mieszkaniu zwłoki. Miał ku temu zadziwiający powód
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Maria Gil-Sobczyk

Czarno na białym: uśpione pieniądze w ZUS-ie. Wielu Polaków nie wie, że ma prawo je odziedziczyć
Czytaj więcej >