Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ekspert mówi wprost. "Największym sojusznikiem Polski jest państwo polskie"
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 16.05.2024 12:27

Ekspert mówi wprost. "Największym sojusznikiem Polski jest państwo polskie"

 Dr Jacek Bartosiak
Fot. Goniec

Jak w okresie destabilizacji świata ma odnaleźć się Polska? Przed naszym krajem stoją wielkie wyznania. Dr Jacek Bartosiak z Strategy & Future rozmawiał z Mikołajem Dowejko z portalu Goniec. - Polska musi znaleźć swoje miejsce w Europie […] i dalej się rozwijać - powiedział ekspert.

"Świat zdecydowanie wszedł w świat destabilizacji"

Dr Jacek Bartosiak polski prawnik, doktor nauk społecznych, publicysta zajmujący się geopolityką i strategią rozmawiał z Mikołajem Dowejko. Słowa eksperta na temat tego, jak wygląda obecna sytuacja geopolityczna i gospodarcza, wskazują na wielkie wyzwania stojące przed całym współczesnym światem.

Świat zdecydowanie wszedł w świat destabilizacji. Postępującej destabilizacji. Mówił o tym też premier Tusk na kongresie. Kongres też był pod wpływem tych zagrożeń czy wyznań wynikających z destabilizacji świata. Świata, który znaliśmy przez poprzednie 30 lat - powiedział dr Jacek Bartosiak.

"Wspólnota sukcesu". Premier Buzek ocenia 20 lat Polski w Unii Europejskiej

CPK miało być szansą dla polskiej gospodarki

Jednym z tematów był Centralny Punkt Komunikacyjny. Spór wokół budowy CPK nadal trwa. Część osób wskazuje, że inwestycja byłaby dla Polski wielką szansą na rozwój. Ekspert podkreśla, że w CPK nie chodziło tylko o lotnisko i koleje.

ZOBACZ: "Nadmierna regulacja". Dr Jacek Bartosiak o wyzwaniach europejskiej gospodarki

Chodziło o stworzenie koła zamachowego dla polskiej gospodarki. […] Nie chodziło o lanie betonu. Chodzi o nowoczesność myślenia o skomunikowaniu i marżę wynikającą z nowoczesności - tłumaczył dr Jacek Bartosiak.

"Największym sojusznikiem Polski jest państwo polskie"

W związku z sytuacją geopolityczną w najbliższym sąsiedztwie Polski nie mogło zabraknąć tematu bezpieczeństwa Polaków i całego państwa. Zdaniem eksperta nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, ale trzeba pamiętać o jednym.

ZOBACZ: "Plan dla Europy". Prezes Kuśpik podsumowuje Europejski Kongres Gospodarczy

Największym sojusznikiem Polski jest państwo polskie. Mam nadzieję, że będzie dobrze zorganizowane i będzie lojalne wobec obywateli i obowiązku, które przyjęło na siebie, zawierając kontrakt społeczny. […] Ono obsługuje ich potrzeby w tym potrzebę bezpieczeństwa oraz kontaktu ze światem zewnętrznym - wyjaśniał dr Jacek Bartosiak w rozmowie z Mikołajem Dowejko.

Ekspert dodawał, że obecnie weszliśmy w okres destabilizacji całego systemu światowego. Konieczna jest zmiana nastawienia i myślenia o bezpieczeństwie, gdyż tylko to pozwoli na to, by je sobie zapewnić. Całą rozmowę obejrzysz poniżej.