Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > "Plan dla Europy". Prezes Kuśpik podsumowuje Europejski Kongres Gospodarczy
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 14.05.2024 19:04

"Plan dla Europy". Prezes Kuśpik podsumowuje Europejski Kongres Gospodarczy

Wojciech Kuśpik
Fot. You Tube/BiznesInfo

Przedstawili plan dla Europy, czyli przedstawili to, co jako Unia Europejska prawdopodobnie będziemy realizować przez najbliższe pięć lat — skomentował wystąpienia Donalda Tuska i Ursuli von der Leyen, prezes PTWP Wojciech Kuśpik. Jako Polska skorzystaliśmy pod każdym względem na tym, że jesteśmy w Europie, jesteśmy częścią Europy — podsumował 20 lat Polski w Unii Europejskiej nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Podsumowanie 16 Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Kolejny, 16 już, Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach za nami. Dla Polski to jednak nie tylko moment żywych dyskusji, ale także dobra chwila na podsumowanie dwóch dekad w UE. - To był bardzo dobry czas — przyznał Wojciech Kuśpik, prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości, w rozmowie z naszym serwisem. Jak podkreślił, nie bez znaczenia jest to, że Kongres odbywa się właśnie w Polsce i "że ten pierwszy przekaz wyszedł stąd", w obliczu dynamicznych zmian nie tylko w Europie, ale i na całym świecie.

Przez 3 dni spotyka się 12 tys. osób, bardzo różnych, z dużego biznesu, średniego, z globalnego, z mediów, ze świata nauki, i jeżeli my wszyscy rozmawiamy ze sobą, to jestem pewny, że dużo fajnych rozwiązań się pojawi — zapewnił gość BiznesINFO.

ZUS wypłaci ponad 620 zł bez względu na wiek. Wystarczy złożyć wniosek

Jak prezentuje się kondycja gospodarcza Polski?

I chociaż Kongres jest wydarzeniem na skalę europejską, wątek naszej rodzimej gospodarki nie został przez to przyćmiony. Wojciech Kuśpik stwierdził, że "tutaj biznes przyjeżdża chętnie, tutaj przedsiębiorcy lubią być, bo widzą realne korzyści z obecności w Katowicach". To jednak niejedyny pozytywny sygnał dla polskiej gospodarki.

Polskie firmy kupują firmy we Francji, w Niemczech, w Stanach Zjednoczonych i oni dają taką najlepszą rekomendację dla tego, jak się rozwija gospodarka. Z drugiej strony, patrząc na przyszłość mamy mnóstwo takich ryzyk i wyzwań — dodał prezes  PTWP.

Mimo licznych "geopolitycznych znaków zapytania" nasz rozmówca zaznaczył, że jest duże zainteresowanie inwestowaniem w Polsce.
 

"Transformacja dla przyszłości"

Właśnie pod takim hasłem odbył się tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Podstawowe pytanie brzmi zatem: co dalej? Jakie zmiany czekają Polskę i Polaków?

Musimy przeprowadzić transformację gospodarki, w kierunku też bezpieczeństwa gospodarczego, w kierunku jednak gospodarki ukierunkowanej na obronność. Musimy przeprowadzić transformację energetyki w kierunku zielonej energetyki, w kierunku bezpiecznej energetyki. [...] Do tego dojdzie transformacja rynku pracy, transformacja nauczania — podsumował Wojciech Kuśpik.