Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nie żyje Janusz Filipiak. Prezes Comarchu i Cracovii miał 71 lat
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 17.12.2023 22:27

Nie żyje Janusz Filipiak. Prezes Comarchu i Cracovii miał 71 lat

Janusz Filipiak
KAPIF

Przedsiębiorstwo informatyczne Comarch poinformowało o śmierci współzałożyciela firmy, prof. Janusza Filipiaka. Wiadomość nadeszła ponad 2 miesiące po przetransportowaniu w stanie krytycznym prezesa firmy do szpitala. Stosowne oświadczenie wydał również MKS Cracovia, której prezesem był Filipiak.

Zmarł prof. Janusz Filipiak

W niedzielę 17 grudnia, firma Comarch S.A. w oświadczeniu poinformowała o śmierci jej współzałożyciela, prof. Janusza Filipiaka. W jego treści, którą przytacza portal money.pl, prezes przedsiębiorstwa został nazwany “wyjątkowym umysłem i wizjonerem, który zasłużył się dla rozwoju polskiego przemysłu informatycznego”.

Z oświadczenia wynika również, że wraz ze odejściem prof. Filipiaka wygasł jego mandat w zarządzie Comarchu. Był prezesem zarządu nieprzerwanie od 1998 roku, a wraz z żoną Elżbietą był największym akcjonariuszem firmy.

Nowe świadczenie dla seniorów w przyszłym roku? Rząd już zdecydował

Cracovia w żałobie

Swoje oświadczenie wystosował również klub sportowy z Krakowa - MKS Cracovia, której właścicielem był właśnie prof. Janusz Filipiak. W nim również został on nazwany “wyjątkowym umysłem i wizjonerem”.

Stan zdrowia prof. Janusza Filipiaka pogorszył się na początku grudnia. Został on wtedy przewieziony w stanie krytycznym do szpitala - powodem było zatrzymanie akcji serca. Efektem było oddelegowanie członków rodziny do pełnienia jego obowiązków - córka Anna Pruska rozpoczęła pełnienie obowiązków w Comarchu, zaś Elżbieta Filipiak zastąpiła męża w Cracovii.

Był jednym z najbogatszych Polaków

Prof. Janusz Filipiak pochodził z Bydgoszczy, gdzie urodził się w 1952 roku - 3 sierpnia obchodził swoje 71 urodziny. Był najbardziej znany jako współzałożyciel Comarchu w 1993 roku, firmy zajmującej się technologiami informatycznymi. Był jednym z najbogatszych Polaków - majątek należący do profesora wyceniano na ok. 650 mln zł.

Współzałożyciel Comarchu został trzykrotnie wyróżniony przez prezydentów. Za pierwszym razem w 2004 roku, gdy z rąk Aleksandra Kwaśniewskiego przyjął Krzyż Kawalerski Order Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju telekomunikacji i teleinformatyki. Kolejna nagroda to 2012 rok, gdy został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju gospodarki i za działalność charytatywną. Trzecią nagrodę odebrał w 2016 roku od Andrzeja Dudy - była to Indywidualna Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP.

źródło: money.pl