Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Prezydent wnioskuje o drugą kadencję dla Adama Glapińskiego
Joanna Leja
Joanna Leja 29.01.2022 01:00

Prezydent wnioskuje o drugą kadencję dla Adama Glapińskiego

EN 01507131 0038 (1)
Piotr Molecki/East News

Prezydent Andrzej Duda wnioskuje o powołanie Adama Glapińskiego na drugą kadencję w roli prezesa NBP – poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. To, czy obecny szef banku centralnego zostanie na stanowisku na drugą kadencję, zależy teraz od sejmowej większości.

– Prezydent Andrzej Duda zgłosił kandydaturę Adama Glapińskiego na drugą kadencję w roli prezesa NBP. Wniosek w tej sprawie trafił do marszałek Sejmu. Prezydent przede wszystkim dobrze ocenia działania prezesa Glapińskiego, które zmierzały do ograniczenia gospodarczych efektów epidemii – powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

W zeszłym roku Adam Glapiński otrzymał specjalną Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP za utrzymanie stabilności systemu bankowego w trakcie pandemii i wciąż cieszy się dużym poparciem prezydenta. Pierwsza kadencja prezesa Adama Glapińskiego kończy się 21 czerwca 2022 roku. Rozpoczęła się sześć lat wcześniej. Zgodnie z Konstytucją, na stanowisko prezesa banku centralnego może być wybrana osoba, która zostanie zgłoszona przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Kandydatura musi być następnie przyjęta przez Sejm. Prezes NBP może może być na stanowisku przez dwie kadencje.