Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Japonia pomoże finansowo Polsce. Będzie specjalne traktowanie
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 23.03.2023 19:16

Japonia pomoże finansowo Polsce. Będzie specjalne traktowanie

Premier Japonii Fumio Kishida oraz Mateusz Morawiecki
FB/Mateusz Morawiecki

Japonia zdecydowała, że w obliczu rosnącego obciążenia Polski z powodu przedłużającej się inwazji Rosji na Ukrainie Polska otrzyma specjalne traktowanie. Jak wynika ze słów premiera Fumio Kishidy, chodzi o oficjalną pomoc rozwojową.

Wizyta premiera Japonii

O decyzji premier Kishida poinformował w środę w Warszawie. Zapadła ona pomimo tego, że nasz kraj nie jest już zakwalifikowany jako otrzymujący pomoc i rozwija się gospodarczo.

Premier Japonii, cytowany przez portal Business Insider, przypomniał o roli Polski jako hubu dla wsparcia transportowanego na Ukrainę. Chodzi zarówno o wymiar militarny, jak i humanitarny.

Polska otrzyma specjalne traktowanie

Jak wynika z wypowiedzi premiera Kishidy, rosyjską inwazję można zakończyć jedynie poprzez zjednoczenie krajów zachodnich oraz kontynuowanie sankcji nałożonych na Rosję. Premier zadeklarował również, że współpraca Japonii z Polską będzie kontynuowana.

Z informacji portalu Business Insider wynika również, że podczas rozmów premiera Morawieckiego z premierem Kishidą potwierdzono, iż strategiczne partnerstwo polsko-japońskie będzie w dalszym ciągu wzmacniane. Mowa o współpracy w zakresie m.in. energetyki i gospodarki.

Współpraca będzie szersza

Nie są to jednak jedyne obszary współpracy. Z wypowiedzi Fumio Kishidy cytowanych przez Business Insidera wynika również, że współpraca polsko-japońska będzie pogłębiana również w kontekście bezpieczeństwa, mówiąc m.in. o cyberprzestrzeni i komunikacji.

Premier Kishida złożył również deklarację pogłębiania współpracy z inicjatywami, których członkiem jest Polska. Mowa tu m.in. o Dziewiątce Bukaresztańskiej, Grupie Wyszehradzkiej i Inicjatywie Trójmorza.

Tagi: Gospodarka