BiznesINFO.pl > Gospodarka

Gospodarka

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 Czym charakteryzuje się gospodarka rynkowa? Wyjaśniamy

Czym charakteryzuje się gospodarka rynkowa? Przede wszystkim tym, że jej prawa kontrolowane są przez siły podaży i popytu bez wpływu rządu, a rola rządu jest ograniczona.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 Dogonienie Zachodu już tylko marzeniem? Winna demografia, a 500 plus nie pomaga

Polska nie dogoni już Zachodu pod względem poziomu życia - tak wskazują doniesienia Międzynarodowego Funduszu Walutowego dotyczące prognoz demograficznych dla Europy Środkowo-Wschodniej. Zgodnie z nimi czego Polska i Polacy by nie zrobili, nie dadzą rady by wyjść z problemu, jakim jest spadająca liczba ludności, a tym samym - chudnąca liczba osób w wieku produkcyjnym.Zgodnie z danymi MFW, względem 2015 roku w 2030 roku będzie 10% osób w wieku produkcyjnym mniej. Jeszcze gorzej będzie w 2050 roku, kiedy liczba ta uszczupli się o 30%. Marnym pocieszeniem dla Polski jest fakt, że nie będziemy ewenementem w regionie - nasi sąsiedzi i inne kraje regionu także się wyludniają. Niestety jednak, Polska wyludnia się zdecydowanie najszybciej. Co gorsza, MFW podaje, że niezależnie od działań podejmowanych przez władze Polski, sytuacja i tak zmierza ku gorszemu. Jak podaje Forsal.pl, reformy mogą złagodzić kryzys, ale mu nie zapobiegną.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 Warszawa kupuje 130 eko autobusów. To rekord w całej Europie

Warszawa stawia na bezemisyjność. Miejskie Zakłady Autobusowe zdecydowały się na zakup 130 autobusów na prąd elektryczny Urbino 18 electric ze stajni Solarisa. Podpoznańska firma mieszcząca się w Bolechowie może mówić o rekordowej transakcji nie tylko w skali Polski, ale całej Europy. Jak powiedział Javier Calleja, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A., strategia rozwoju oparta o pojazdy bezemisyjne jest konsekwentnie realizowana przez firmę od lat, a zamówienie z Warszawy tylko umacnia Solarisa w tym względzie.Od wielu lat konsekwentnie realizujemy naszą strategię rozwoju opartą o pojazdy bezemisyjne. Dzięki gigantycznemu zamówieniu z MZA, umacniamy się na pozycji europejskiego lidera elektromobilności. Przede wszystkim jednak cieszymy się, że nasza firma, która niezwykle dużą wagę przykłada do rozwoju zrównoważonego transportu, przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców Warszawy - skomentował samówienie Calleja.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 Niemiecka gospodarka ma problem. Tak źle nie było od 6 lat

Niemcy mają coraz większy problem ze swoją gospodarką. W ostatnim czasie nie ma tygodnia, a coraz częściej nawet dnia, by nie pojawiła się nowa, załamująca Niemców informacja na temat stanu ich gospodarki. W środę media obiegła wieść o dramatycznym, jak nazywały go niektóre media, wskaźniku PMI. Ten bada konkiunkturę w niemieckim przemyśle. Odczyt tego wyniósł 43,1 punktów, co oznacza wynik najniższy od 7 lat, kiedy to Europa była w środku kryzysu zadłużenia. Wzrost zatrudnienia, jak podawał w środę Business Insider Polska, jest na żółwim tempie, zamówienia eksportowe najniższe od dekady, a ryzyko recesji wzrasta.Czwartek nie przyniósł niestety Niemcom dobrych wieści. Media dzisiaj podają o spadku kolejnego wskaźnika, którego odczyt okazał się niższy od tego, jaki przewidywali dotąd eksperci. Mowa o indeksie prowadzonym przez instyut Ifo, zwanym wskaźnikiem "klimatu ekonomicznego". Ten obrazuje aktywność gospodarczą w Niemczech. Niestety, znalazł się na poziomie 95,7 punktów, choć prognozowano, że w lipcu uplasuje się na pozycji 97,1 punktów. To mocny spadek względem czerwca, kiedy indeks osiągnął 97,5 punktów.

Polska sklep nabiał
22.03.2022 09:12 Brexit pociągnął na dno prawie całą branżę. Nabiał z Wysp z niemal 100 proc. spadkiem sprzedaży

Brexit przede wszystkim zakończył trwający od 1973 roku mariaż wspólnoty europejskiej z Wyspami. Jednak rozłam, jaki dokonał się 31 stycznia 2020 roku między obydwoma politycznymi gigantami, miał niebagatelny wpływ na gospodarkę jednego i drugiego podmiotu. Jak wynika z najnowszych doniesień, w dramatycznej sytuacji znajduje się brytyjski nabiał i mięso, które zaliczyły ogromny spadek sprzedaży.Z tego artykułu dowiesz się:Z jakich przyczyn sprzedaż nabiału spadła tak gwałtownieJakie spadki zanotowały produkty spożywcze z Wielkiej BrytaniiCzy Wyspiarze mają szanse na odbicie trendu

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 Polskie kosmetyki podbijają Chiny. Chcą ich tam coraz więcej

Chiny podbijają polskie kosmetyki. Pochodzące z naszego kraju wyroby kosmetyczne coraz bardziej podobają się chińskim odbiorcom, którzy coraz chętniej po nie sięgają. Jakie są powody takiego działania? Okazuje się, że kosmetyki z Polski spełniają wymagania, jakie dotąd chińczycy stawiali przed kosmetykami. Są także dla nich, co ważne, bardzo egzotyczne.Jak wskazuje portal INNPoland, chiński konsument obecnie w kosmetykach szuka przede wszystkim naturalnego składu, długiej historii danej firmy oraz definicji własnej osobowości. Wszystko to znajdują w polskich kosmetykach, które coraz liczniej zalewają chiński rynek. Chińczycy czasy używania masowych wyrobów kosmetycznych mają już za sobą, dlatego stawiają na produkty mniej znane. To kolejny czynnik przyciągający ich do polskich kosmetyków - Europa Środkowo-Wschodnia jest dla nich egzotyczna, a używając kosmetyków pochodzących z niej wyróżniają się na tle innych.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 Gospodarka Polski najsłabsza od dwóch lat

Gospodarka Polski ma się, co prawda, całkiem nieźle i cały czas rośnie, jednakże tempo tego wzrostu nie jest już tak dynamiczne, jak chociażby rok temu. Jak donosi Główny Urząd Statystyczny, tempo wzrostu gospodarczego Polski wyhamowało do poziomu z kwietnia 2017 roku. Oznacza to, że obecnie Polska ma najsłabszą gospodarkę spośród wszystkich wyników od kwietnia 2017 do lipca 2019.O sprawie czytamy na łamach Rzeczpospolitej, która podaje dane za Głównym Urzędem Statystycznym. Ten podał, iż wskaźnik koniunktury gospodarczej (SI), którego oblicza się na podstawie ankiet wśród firm, spadł w lipcu. W siódmym miesiącu roku uplasował się na poziomie 101,1 punktów, kiedy jeszcze miesiąc wcześniej wykazywał wynik 101,8 punktów. Dziennik donosi, że to już kolejny, trzeci z rzędu spadek wskaźnika.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:11 Niemiecka prasa podziwia Polaków. Mówią o cudzie gospodarczym

Ekonomiczna gazeta z Niemiec zauważa, że wzrost płac w Europie Środkowej bardzo dobrze stymuluje PKB i generuje popyt wewnętrzny na odpowiednio wysokim poziomie, a co za tym idzie gospodarki te nie są już tak mocno uzależnione od koniunktury w strefie euro, a w szczególności w Niemczech. Jako najlepszy tego przykład gazeta wskazuje właśnie Polskę, czyli największą gospodarkę regionu. Zwłaszcza w Polsce można mówić o małym cudzie gospodarczym. Kraj, w którym narodowokonserwatywny i krytyczny wobec Brukseli rząd prawdopodobnie ponownie wygra wybory, wyróżnia się oczekiwanym wzrostem gospodarczym na poziomie 4,6 proc. PKB. W 2020 r. wzrost ma wynieść 3,7 proc. PKB. Specjalizujący się w regionie instytut WiiW musiał ostatnio podnieść prognozy wzrostu dla całej środkowej i wschodniej Europy - brzmi część artykułu z Handelsblatt cytowana przez money.pl.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:11 Niemcy chwalą 500 plus: Dzięki programowi rośnie gospodarka

500 plus wskazywane jest przez niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" jako jeden z czynników, który przyczynił się do boomu gospodarczego, jaki właśnie Polska przeżywa. FAZ o wspaniałej kondycji polskiej gospodarki pisze w poniedziałkowym numerze. Powodów wzrostu gospodarczego Polski Niemcy doszukują się w programach socjalnych, które aktywizują Polaków kosumpcyjnie. W tym mowa o wspomnianym 500 plus, które stawia na miejscu pierwszym. Płatności te zmieniły budżety milionów rodzin, umożliwiając niektórym, po raz pierwszy od lat, zaplanowanie wakacji nad Bałtykiem. Nieznaczny wzrost wskaźnika urodzeń prawdopodobnie również jest związany z 500 plus - wskazuje cytowany przez Interię FAZ.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:10 Reserved odpowiada na płacę minimalną. Sieć idzie w automatyzację

Reserved to jedna z pięciu marek, jakie znajdują się w portfolio LPP, największej firmy odzieżowej w Polsce. Głos w sprawie przyszłości i płacy minimalnej, którą chce wprowadzić PiS, zabrał podczas ostatniej konferencji prasowej Przemysław Lutkiewicz. Ten zaznaczył, że nieuchronne jest podnoszenie wynagrodzeń, co będzie niewątpliwie miało wpływ na działalność spółki i jej marek.Jak podkreślił Lutkiewicz, Reserved będzie zmuszony zainwestować w automatyzację. Wiceprezes widzi jednak nadzieję w podniesieniu pensji minimalnej. Jak oświadczył, jeśli ludzie będą zarabiać więcej, więcej będą przeznaczać na konsumpcję, co do sklepów wróci pod postacią zwiększonej sprzedaży.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:10 Możemy stracić 56 mld euro. UE szykuje cięcia dla Polski

Budżet Unii Europejskiej zakłada, że Polsce przysługuje 91,4 mld euro, co daje kwotę mniejszą o 14,5 mld euro niż w okresie budżetowym 2014-2020. Przyczyn w tych różnicach można upatrywać w zmieniających się kryteriach przyznawania funduszy, spadku dochodów związanych z potencjalnym brexitem, a także potrzebie finansowania kolejnych celów.

Orlen podpisuje kontrakt z PGNiG
22.03.2022 08:58 Na stole leżało 5,5 mld zł. PGNiG i PKN Orlen zawarli umowę

Orlen oraz PGNiG porozumiały się w kwestii dostaw paliwa gazowego. Spółki podpisały wartą 5,5 miliarda złotych umowę, która będzie obowiązywała do 31 grudnia 2022 roku, firmy zaznaczyły, że istnieje możliwość przedłużenia umowy o kolejny rok - do 31 grudnia 2023. Spółka gazownicza poinformowała w komunikacie, że Orlen pozostanie najważniejszym partnerem strategicznym.

Wesele w czasie pandemii
22.03.2022 08:57 Pożegnamy wielkie polskie wesela? Cała branża w mocnej zapaści

Weselne restrykcje wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa są powoli luzowane. Branża ślubna nie ma jednak powodów do radości. Najnowsze dane o stanie rynku nie są zachwycające. Rzeczpospolita podnosi, że rynek usług ślubnych w Polsce wart jest aż 8 miliardów złotych, niestety - może się skurczyć nawet o połowę. Niektóre z firm szacują, że straciły ok. 90% obrotów.