Niemcy mają problem z gospodarką
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 25 Lipca 2019

Niemiecka gospodarka ma problem. Tak źle nie było od 6 lat

Niemcy mają problem ze swoją gospodarką. Jak podaje niemiecki instytut Ifo, odczyt prowadzonego przez tenże indeksu jest najniższy od 2013 roku. Okazuje się, że przedsiębiorcy nie chcą ufać niemieckiej gospodarce.

Niemcy mają coraz większy problem ze swoją gospodarką. W ostatnim czasie nie ma tygodnia, a coraz częściej nawet dnia, by nie pojawiła się nowa, załamująca Niemców informacja na temat stanu ich gospodarki. W środę media obiegła wieść o dramatycznym, jak nazywały go niektóre media, wskaźniku PMI. Ten bada konkiunkturę w niemieckim przemyśle. Odczyt tego wyniósł 43,1 punktów, co oznacza wynik najniższy od 7 lat, kiedy to Europa była w środku kryzysu zadłużenia. Wzrost zatrudnienia, jak podawał w środę Business Insider Polska, jest na żółwim tempie, zamówienia eksportowe najniższe od dekady, a ryzyko recesji wzrasta.

Czwartek nie przyniósł niestety Niemcom dobrych wieści. Media dzisiaj podają o spadku kolejnego wskaźnika, którego odczyt okazał się niższy od tego, jaki przewidywali dotąd eksperci. Mowa o indeksie prowadzonym przez instyut Ifo, zwanym wskaźnikiem "klimatu ekonomicznego". Ten obrazuje aktywność gospodarczą w Niemczech. Niestety, znalazł się na poziomie 95,7 punktów, choć prognozowano, że w lipcu uplasuje się na pozycji 97,1 punktów. To mocny spadek względem czerwca, kiedy indeks osiągnął 97,5 punktów.

Niemcy: Dzień w dzień złe wieści z gospodarki

Indeks Ifo składa się z dwóch części - jedną jest ocena bieżącej sytuacji przedsiębiorstw, drugą oczekiwania dotyczące najbliższej przyszłości. W lipcu obie zaliczyły spadek, ta pierwsza z 101,1 do 99,4 punktów, a druga z 94 do 92,2 punktów. W prostych słowach oznacza to, że niemieccy przedsiębiorcy przestają ufać niemieckiej gospodarce.

Rzeczpospolita podaje, że ma to zwiastować topniejące PKB Niemiec w nadchodzących kwartałach roku. Ekonomiści Capital Economics zaś mówią konkretniej, że rozwój niemieckiej gospodarki wyhamuje i w 2019 roku, a także w 2020 osiągnie poziom zaledwie 0,5% wzorstu.

Nastroje w przemyśle pogorszyły się ponownie. Chociaż indeks wciąż znajduje się powyżej długoterminowej średniej, to spada obecnie już od ponad roku. Odnotowany w ubiegłym miesiącu jasny punkt w postaci oczekiwań wyparował. Pesymizm wśród przedsiębiorstw przemysłowych ponownie rośnie - skomentował sprawę cytowany przez Bankier.pl Clemens Fuest, szef instytutu Ifo.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News