Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rekordowy wzrost ceny prądu. 90 procent w ciągu roku
Joanna Leja
Joanna Leja 08.10.2021 02:00

Rekordowy wzrost ceny prądu. 90 procent w ciągu roku

biznesinfo-1
Biznesinfo

Takich cen prądu na polskiej giełdzie jeszcze nie było. O 90 proc. drożej niż w ubiegłym roku i o 310 proc. względem kwietnia 2020r.. Ceny prądu wzrosły rekordowo. Niestety nie zwiastuje to niczego dobrego. Dla przemysłu i samorządów oznacza to podwyżkę przyszłorocznych rachunków za prąd o kilkadziesiąt procent.

Energia elektryczna na warszawskiej Towarowej Giełdzie Energii drożeje niemal nieustannie od roku. Natomiast przez ostatnich kilka miesięcy za każdym razem ustanawia nowy rekord cenowy. Średnia cena prądu na TGE we wrześniu osiągnęła 465,70 zł w podstawie (z dostawą przez całą dobę) oraz 495,33 zł/MWh w szczycie zapotrzebowania. A to wszystko przy drugich najwyższych w historii obrotach na tym rynku.

W ubiegłym roku wzrost cen prądu zahamował z powodu lockdownu, wtedy ceny wróciły na chwilę do poziomu z lat 2015-2017 − ok. 150 zł/MWh.

Każdy odczuje wzrost ceny prądu

Wzrost cen prądu odczują wszyscy firmy, samorządy jak i zwykli obywatele. Jak podaje portal wysokienapiecie.pl – Zgodnie z decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki sprzed kilku dni, przedsiębiorstwa i samorządy zapłacą za pobór energii w godzinach szczytowych dodatkowe 102,60 zł/MWh, zamiast obecnych 76,20 zł/MWh.

Tymczasem znaczna część biznesu i większość samorządów rozstrzyga przetargi i podpisuje umowy na dostawy energii pod koniec roku. Dwie duże grupy zakupowe – warszawska i górnośląska – otworzyły właśnie koperty z ofertami – w obu przypadkach ceny na przyszły rok są o ponad 60 proc. wyższe od dotychczasowych. Jeszcze gorzej wygląda to z pespektywy kilku ostatnich lat.

Jak wylicza Górnośląski Związek Metropolitalny, średnia cena energii dla tej grupy jeszcze 5 lat temu wynosiła 207 zł/MWh, a najtańsza oferta na przyszły rok opiewa na 505 zł/MWh (GZM nie precyzuje, czy w tej cenie jest już koszt opłaty mocowej). W przypadku śląskich samorządów wzrost cen energii w latach 2016-2022 wyniesie więc przynajmniej 240 proc. – tłumaczy portal.

Ceny prądu rosną w zastraszającym tempie również w innych krajach, które już podejmują działania, uchwalając nadzwyczajne środki. Eksperci pokładają duże nadzieje w inwestycjach w nowe moce wytwórcze. Mowa o farmach wiatrowych i słonecznych.