BiznesINFO.pl
flaga UE

Biznesinfo

Rekordowy wzrost ceny prądu. 90 procent w ciągu roku

8 Października 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Takich cen prądu na polskiej giełdzie jeszcze nie było. O 90 proc. drożej niż w ubiegłym roku i o 310 proc. względem kwietnia 2020r.. Ceny prądu wzrosły rekordowo. Niestety nie zwiastuje to niczego dobrego. Dla przemysłu i samorządów oznacza to podwyżkę przyszłorocznych rachunków za prąd o kilkadziesiąt procent.

Energia elektryczna na warszawskiej Towarowej Giełdzie Energii drożeje niemal nieustannie od roku. Natomiast przez ostatnich kilka miesięcy za każdym razem ustanawia nowy rekord cenowy. Średnia cena prądu na TGE we wrześniu osiągnęła 465,70 zł w podstawie (z dostawą przez całą dobę) oraz 495,33 zł/MWh w szczycie zapotrzebowania. A to wszystko przy drugich najwyższych w historii obrotach na tym rynku.

W ubiegłym roku wzrost cen prądu zahamował z powodu lockdownu, wtedy ceny wróciły na chwilę do poziomu z lat 2015-2017 − ok. 150 zł/MWh.

ceny-pradu

Ceny energii wzrosną w zastraszającym tempie

CZYTAJ DALEJ

Każdy odczuje wzrost ceny prądu

Wzrost cen prądu odczują wszyscy firmy, samorządy jak i zwykli obywatele. Jak podaje portal wysokienapiecie.pl

– Zgodnie z decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki sprzed kilku dni, przedsiębiorstwa i samorządy zapłacą za pobór energii w godzinach szczytowych dodatkowe 102,60 zł/MWh, zamiast obecnych 76,20 zł/MWh.

Tymczasem znaczna część biznesu i większość samorządów rozstrzyga przetargi i podpisuje umowy na dostawy energii pod koniec roku. Dwie duże grupy zakupowe – warszawska i górnośląska – otworzyły właśnie koperty z ofertami – w obu przypadkach ceny na przyszły rok są o ponad 60 proc. wyższe od dotychczasowych. Jeszcze gorzej wygląda to z pespektywy kilku ostatnich lat.

Jak wylicza Górnośląski Związek Metropolitalny, średnia cena energii dla tej grupy jeszcze 5 lat temu wynosiła 207 zł/MWh, a najtańsza oferta na przyszły rok opiewa na 505 zł/MWh (GZM nie precyzuje, czy w tej cenie jest już koszt opłaty mocowej). W przypadku śląskich samorządów wzrost cen energii w latach 2016-2022 wyniesie więc przynajmniej 240 proc. – tłumaczy portal.

EN 01390095 0010

LPG długo nie będzie tanieć. Wszystko z powodów politycznych

CZYTAJ DALEJ

Ceny prądu rosną w zastraszającym tempie również w innych krajach, które już podejmują działania, uchwalając nadzwyczajne środki. Eksperci pokładają duże nadzieje w inwestycjach w nowe moce wytwórcze. Mowa o farmach wiatrowych i słonecznych.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Zerowy PIT nie dla wszystkich rodziców

Czytaj więcej >
Iberion

Polska i Świat

20 tys. zł na niepełnosprawne dziecko. Rząd nadal nie ma rozwiązania

Czytaj więcej >
Screen z filmu

Polska i Świat

Netflix nie zapłacił twórcom serialu „Ranczo”. Bo nie musiał

Czytaj więcej >
Zdjęcie autorstwa Gustavo Fring z Pexels

Polska i Świat

Zmiany w fotowoltaice. Rząd PiS chce zmiany prawa

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polska i Świat

Andrzej Duda wyremontuje swoje rezydencje za miliony

Czytaj więcej >
east news

Polska i Świat

Węgiel stał się towarem deficytowym. Zaczyna go brakować

Czytaj więcej >