Gaz

pexels-pixabay-459728 (1)
09.02.2023 08:31 W Rybniku powstanie blok gazowo-parowy. Koszt inwestycji to 4,62 mld zł

W Rybniku powstanie blok opalany gazem o mocy 882 MW. Nowa jednostka będzie w stanie pokryć zapotrzebowanie na prąd nawet dla 2 mln gospodarstw domowych.

PGNiG-logo PGNiG-gaz-iberion
08.02.2023 19:26 Nowe oferty na gaz dla przedsiębiorców. Oszczędzić można ponad 30 proc.

Nowe cenniki za gaz okazały się zatrważająco wysokie dla wielu przedsiębiorców, którzy, aby pozostać na rynku, musieli znacznie podnieść ceny oferowanych przez siebie usług. W ostateczności niektórzy z nich musieli zakończyć prowadzone biznesy. W końcu PGNiG obniża ceny gazu dla właścicieli firm.W komunikacie, który został opublikowany w środę, 8 lutego, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Obrót Detaliczny poinformowało, że wprowadzona została nowa oferta na dostarczanie gazu dla przedsiębiorców.

Daniel-Obajtek-domena-publiczna
08.02.2023 15:08 Orlen przekaże 14 mld zł na zamrożenie cen gazu m.in. dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował na Twitterze, że w tym roku Orlen zamierza przeznaczyć 14 mld zł na zamrożenie cen gazu m.in. dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych (szkoły, szpitale, placówki opieki nad niepełnosprawnymi).

chleb
07.02.2023 18:54 Ceny chleba i smakołyków w cukierniach już niedługo powinny się znacząco obniżyć

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 1 kwietnia wszystkie piekarnie i cukiernie będą mogły skorzystać z obniżonej - względem ceny rynkowych - stawki na gaz.

gaz-cena gazu-gaz ziemny-iberion
06.02.2023 17:19 Możesz dostać zwrot pieniędzy za gaz. W ciągu 30 dni wypełnij wniosek

W ostatnich latach ogrzewanie gazowe zyskało na popularności. W taki sposób pozyskiwane jest ciepło nie tylko w blokach mieszkalnych, ale także w domach jednorodzinnych. Jednakże tegoroczne podwyżki cen gazu znacznie nadwyrężyły portfele Polaków, którzy w znacznej części wrócili do tradycyjnych metod ogrzewania swoich gospodarstw domowych.Wniosek o przyznanie dodatku mogą składać osoby posiadające w swoim domu ogrzewanie gazowe. Przybiera on postać zwrotu podatku VAT od ceny gazu dostarczonego w 2023 r., a należność podatkowa jest odliczana od ceny gazu - informuje serwis „Strefa Biznesu”.

Mateusz Morawiecki
02.02.2023 09:48 Obniżone stawki za gaz dla małych piekarni. Zmiany od 1 kwietnia

Rząd wprowadzi od 1 kwietnia niższe stawki na gaz dla małych piekarni i cukierni.

ważne świat (1)
01.02.2023 11:09 Bezpieczeństwo gazowe Polski. Zdaniem dyrektor URE Małgorzaty Kozak nie możemy być optymistami

Dyrektor Urzędu Regulacji Energetyki Małgorzata Kozak wskazuje, że mimo wielu inwestycji Polska nie jest bezpieczna gazowo. Jej zdaniem powinniśmy się skupić na rozbudowie magazynów gazu.

EN 01507778 0034
27.01.2023 15:03 Anna Moskwa o przyszłym sezonie grzewczym. Magazyny gazu są niemal pełne

Gazu mamy w nadmiarze, poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zdaniem minister Polska dobrze radzi sobie także z dostawami węgla.

niemcy flaga chmury
18.01.2023 21:59 Rosję opuszcza główny inwestor Nord Stream 2. Powodem nie tylko wojna

W środę pojawiła się informacja, że główny inwestor gazociągu Nord Stream 2, firma Wintershall Dea, postanowił opuścić Rosję. Głównym powodem jest trwająca wojna na Ukrainie. Jak się jednak okazuje - to było za mało.Wintershall Dea jest niemiecką firmą zajmującą się produkcją gazu i ropy naftowej. Zainwestowała ponad 730 mln euro w gazociąg łączący Rosję i Niemcy z pominięciem Polski.

rachunki za gaz pozostaną wysokie
18.01.2023 18:30 PGNiG obniżył ceny. Przedsiębiorcy mogą odetchnąć

Po poniedziałkowej informacji o spadku cen gazu w hurcie jest reakcja PGNiG. Spółka w środę opublikowała nowy cennik obowiązujący dla przedsiębiorców. Mogą oni odetchnąć z ulgą.Według dotychczas obowiązującego cennika, minimalny koszt za MWh gazu dla małych i średnich przedsiębiorstw wynosił 761 zł. Górna granica opłaty wynosiła 793 zł/MWh. Tak podaje portal Money.pl za “Rzeczpospolitą”.Nowe ceny są niższe o 140-160 zł za MWh. Stary cennik ma obowiązywać do końca marca, zaś od 1 kwietnia ceny zawrą się w przedziale 600-650 zł/MWh.Jak podaje Business Insider, PGNiG zastosowało również wygodne dla klienta podejście. Nie musi on bowiem nic robić - rozliczenia automatycznie dostosują się do nowego cennika.

rachunek-gaz-pixabay
18.01.2023 18:03 Zwracają za gaz. Nie zdążysz w ciągu 30 dni i pieniądze przepadną

Wraz z początkiem roku zniknął zerowy VAT za gaz. Jednakże osoby, które używają go do ogrzewania swoich domów, mogą ubiegać się o refundację podatku VAT. Nie wszyscy z niego skorzystają.Na stronach Ministerstwa Klimatu i Środowiska w środowe popołudnie ukazał się wzór wniosku, który umożliwia ubieganie się o zwrot podatku VAT za gaz. Mogą z niego skorzystać osoby określone jako “najbardziej wrażliwi odbiorcy”.Wniosek działa na podstawie ustawy zamrażającej ceny gazu. Portal Gazeta.pl przypomina, że ustanawia on maksymalną cenę netto surowca na poziomie 200,17 zł.

rachunek-gaz-pixabay
16.01.2023 08:56 Wakacje rachunkowe dla firm. Rząd szuka rozwiązania na wysokie ceny gazu

Rząd ma wprowadzić tzw. wakacje rachunkowe, które rozwiążą problem braku osłon w sprawie cen gazu. Miałyby one objąć firmy, które nie podlegają pod ustawę o przedsiębiorstwach energochłonnych — donoszą źródła zbliżone do rządu, na łamach Dziennika Gazety Prawnej.

pieniądze kalendarz-banknoty-iberion
13.01.2023 08:12 Będzie interwencja rządu w związku z rosnącymi rachunkami za ciepło

W najbliższym czasie rząd zamierza przedstawić rozwiązania, które będą zapobiegać znacznemu wzrostowi cen ciepła — donosi PAP, powołując się na źródło zbliżone do rządu. Ma to dotyczyć sytuacji, w których mimo wprowadzonej w ubiegłym roku taryfy, podwyżki cen ciepła dla odbiorców indywidualnych wyniosłyby ponad 40 proc.

Gazprom podjął decyzję, odcina Niemcy i Francję od gazu
05.01.2023 16:12 Gaz na rynkach tanieje. Ciepła zima pomaga, w Rosji wściekłość

W święta internet obiegł spot kremlowskiej propagandowej telewizji Russia Today, sugerującej, że bez energii z Rosji Europa zamarznie. Tymczasem jest dokładnie na odwrót. Ceny gazu na europejskich rynkach spadają, a magazyny są pełne.Europejskie magazyny gazu są wypełnione praktycznie do samego końca. Jak podaje Interia, zapełnienie zbiorników w Polsce sięga 97 proc., a w Niemczech (mających największe magazyny w Unii) - 90 proc. Tyle samo mają Portugalczycy i Hiszpanie.Pozostałe kraje UE mają zapełnione magazyny na poziomie 80-90 proc. W efekcie jest możliwe, że Europie uda się uniknąć problemów z dostępnością gazu aż do wiosny. Wyjątkiem jest Ukraina, gdzie zapełnienie sięga tylko 25 proc. i spada.

gaz-cena gazu-gaz ziemny-iberion
05.01.2023 14:49 Piaseczno. Rachunki za ogrzewanie gazem wzrosną nawet o 350 procent

Mieszkańcy Piaseczna koło Warszawy zapłacą za ogrzewania gazem 350 proc. więcej. Dotychczas taryfy mieszkańców Piaseczna były jednymi z niższych w kraju.

Andrzej Duda
21.12.2022 08:47 Prezydent podpisał ustawę o zamrożeniu cen gazu

W poniedziałek 19 grudnia prezydent podpisał ustawę, zgodnie z którą ceny gazu w przyszłym roku zostaną zamrożone na poziomie tegorocznym. W ten sposób rząd chce chronić obywateli przed kryzysem energetycznym. Sprzedawcy gazu będą zobowiązani, by w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi stosować maksymalną cenę w wys. 200,17 zł za MWh.

gazoprom
19.12.2022 22:01 Jest decyzja UE w sprawie cen gazu

Jak donosi Polska Agencja Prasowa, dyplomaci w Brukseli porozumieli się w sprawie limitu cen gazu. Decyzja nadeszła po długich dyskusjach, a eksperci wątpili, że zostanie podjęta przed końcem roku.Kwestia limitu cen gazu była obecna na spotkaniach dyplomatów Unii Europejskiej od tygodnia. Byli oni jednak mocno podzieleni w tej sprawie, mówiono o trzech obozach.W pierwszym, opowiadającym się za większym limitem, były m.in. Niemcy. W drugim, proponującym znacznie mniejszy limit - Polska i państwa bałtyckie. W trzecim, kompromisowym obozie, znalazły się Czechy.

gazoprom
15.12.2022 22:17 Jest plan uczynienia z Polski gazowego hubu

Pomimo kryzysu energetycznego, polski rząd nadal zamierza inwestować w gaz. Jednak inwestycje nie mają być skromne. Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Mateusz Berger, poinformował o planach uczynienia z Polski hubu gazowego.Według informacji Interii, wybudowane zostały już połączenia gazowe z Litwą, Słowacją, Czechami i Niemcami. Rozbudowywany jest również gazoport w Świnoujściu, uruchomiono Baltic Pipe.

rachunki za gaz pozostaną wysokie
15.12.2022 16:21 Zamrożenie cen gazu w 2023 roku. Senat wydał zgodę

Senat przyjął z poprawkami ustawę o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.Ustawa stanowi kontynuację w 2023 r. ochrony odbiorców paliw gazowych przy jednoczesnym wprowadzeniu ekwiwalentu finansowego dla przedsiębiorstw energetycznych. Regulacja służy zabezpieczeniu odbiorców gazu ziemnego w Polsce przed ewentualnymi skutkami kryzysu gazowego, czytamy na koncie Senatu w serwisie twitter.Senat przyjął ustawę zamrażającą ceny gazu w 2023 roku na poziomie 200,17 zł/MWh. Poprawki, które zostały przyjęte dotyczą zamrożenia cen gazu dotyczą m.in. dla mikro, małych, a także średnich przedsiębiorców.Za przyjęciem poprawek głosowali wszyscy senatorowie. Za było 100, przeciw – zero.- W komisjach senackich demokratyczna większość wprowadziła poprawki do ustawy gazowej min. z niższej ceny będą mogli korzystać mikroprzedsiębiorcy, małe i średnie firmy Dodatkowa pomoc obejmie także piekarzy, nie będzie chleba po 10-15 zł – skomentował senator Krzysztof Kwiatkowski.„Wśród poprawek, które przygotowała tak zwana demokratyczna większość senacka, jest ta mówiąca o tym, że odbiorcą uprawnionym będzie również mikroprzedsiębiorca, mały i średni przedsiębiorca, który dokonuje zakupu paliwa gazowego w celu jego zużycia na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. W grupie poprawek, które zgłosiliśmy, będzie też w szczególności zapis dotyczący wsparcia tych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą oznaczoną w Polskiej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej kodem PKD 10.71, czyli produkcja pieczywa. Bo my o Polakach nie zapominamy, o tym, że dla wielu cena pieczywa jest jedną z najistotniejszych rzeczy, która ich dotyczy” – dodał Kwiatkowski.Z kolei senator Adam Szejnfeld powiedział, że politycy słyszą bardzo głośny głos takich przedsiębiorców, którzy prowadzą wspominane piekarnie, restauracje i wiele innych firm, które zużywają ogromne ilości energii, w tym gazu, będą musiały, ze względu na brak pomocy państwa albo ograniczać swoją działalność, zawieszać się, zamykać albo - to jest najgorsze - przechodzić do szarej strefy. Dodał, że nie ma nic bardziej godnego potępienia niż państwo, które swoimi działaniami zmusza, wypycha przedsiębiorców do szarej strefy.

gaz-cena gazu-gaz ziemny-iberion
13.12.2022 09:01 Rząd chce chronić małe i średnie firmy przed drogim gazem. Najpierw musi dostać zielone światło od UE

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała podczas poniedziałkowej konferencji, że rząd będzie negocjował z UE wprowadzenie pomocy dla małych i średnich przedsiębiorców wykorzystujących gaz. Minister zapewniła, że program wsparcia jest w fazie przygotowań i mógłby być potencjalnie notyfikowany. Do tego potrzebna jest jednak zgoda Unii Europejskiej, a tą niełatwo jest uzyskać.

złodziej butli z gazem 2
12.12.2022 21:29 Seryjny złodziej butli z gazem zatrzymany

- Mężczyzna był już karany za kradzieże z włamaniem, dlatego za te przestępstwa odpowie w warunkach recydywy – informuje policja.1 grudnia ktoś włamał się na teren firmy z siedzibą w Gdańsku. Właściciel zgłosił policji, że ktoś ukradł w sumie 10 butli z gazem, które znajdowały się na stojaku.- Sprawca uszkodził kłódkę metalowego stojaka i ukradł łącznie 10 butli gazowych. Pokrzywdzony wycenił straty na prawie 2,5 tys.zł – przekazała podkom. Karina Kamińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.Po przeanalizowaniu monitoringu, policjanci zatrzymali 50-letniego mężczyznę z Gdańska podejrzanego o tę kradzież.

rachunki za gaz pozostaną wysokie
11.12.2022 15:03 Trwają dyskusje nad limitami cen gazu w Brukseli

W najbliższy wtorek, tj. 13 grudnia, dyplomaci państw członkowskich Unii Europejskiej mają się spotkać w celu ustalenia górnego limitu cenowego gazu. Problem w tym, że nie mogą się dogadać, ile ma on wynosić.Celem ustalenia górnego limitu ceny gazu jest ochrona odbiorców przed zbyt wysokimi kosztami gazu. Decyzja ma odnosić się do ceny gazu na holenderskiej giełdzie, tj. kontraktów TTF.Według informacji Bloomberga, październikowa propozycja Komisji Europejskiej ma ustalać limit w wysokości 275 euro. Gdyby cena gazu przekraczała ten pułap przez dwa tygodnie, lub ceny TTF były wyższe niż cena referencyjna LNG przez 10 dni pod rząd w ciągu dwóch tygodni, wtedy aktywowałaby się cena maksymalna.

Mateusz Morawiecki
10.12.2022 11:25 Niższy VAT na gaz. Głos zabrał rzecznik PiS

Obniżenie stawki VAT na gaz z 23 proc. na niższą jest możliwe, poinformowała Rzeczpospolita. Rzecznik PiS Rafał Bochenek odniósł się do tej informacji i zapewnił, że jeśli z analiz rządowych będzie wychodziło, że należy przywrócić VAT do niższego poziomu, to rząd na pewno to zrobi.

kaloryfer-grzejnik-ogrzewanie-biznesinfo
08.12.2022 18:25 Komisja Europejska chce zakazać pieców gazowych

Pojawił się pomysł, ruszyły prace legislacyjne. Komisja Europejska chce wprowadzić od 2030 roku obowiązek zeroemisyjności wszystkich nowych domów. Projekt dotyczy pieców węglowych, olejowych oraz gazowych.Już nie tylko zakaz “kopciuchów”. Jak podaje portal money.pl, proces legislacyjny w sprawie zakazania samodzielnie instalowanych kotłów na paliwa kopalne miał już się rozpocząć w Brukseli.

Mateusz Morawiecki
08.12.2022 09:45 Wraca VAT na gaz. Zdaniem ekspertów stawka mogłaby być niższa

Rząd podniesie stawki VAT na nośniki energii do 23 proc., bo rzekomo taki ruch wymusza Komisja Europejska. Tymczasem “Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że KE ustala jedynie minimalną stawkę.

Węgiel, gaz i prąd będą jeszcze droższe. Eksperci nie mają wątpliwości, zima może okazać się horrorem
05.12.2022 15:46 Koniec zerowego VAT na gaz, będzie jednak dodatek

Od stycznia wraca podatek VAT za gaz. W związku z tym Sejm przyjął już ustawę zapewniającą dodatkowe fundusze dla gospodarstw domowych. Nie skorzystają jednak wszyscy.W ubiegłym tygodniu Sejm przegłosował projektu ustawy gazowej. Została ona przygotowana przez rząd i obejmuje m.in. zamrożenie cen gazu na poziomie 200 zł/MWh.Jak informuje portal Interia.pl, zawiera ona również dodatek gazowy. Jego pojawienie się ma związek z powrotem podatku VAT na gaz w wysokości 23 proc. Jest to wynik decyzji Komisji Europejskiej zakazującej utrzymywania stawki VAT na zerowym poziomie.

ważne świat
01.12.2022 08:39 Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

30 listopada tego roku Baltic Pipe uzyskał docelową moc przesyłową, poinformował Gaz- System. Podmorski gazociąg to ważna inwestycja dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

gazowiec wikimedia
29.11.2022 13:52 Gazowiec Lech Kaczyński przyjął pierwszy ładunek LNG

Jak podaje Portal Morski, gazowiec LNG Lech Kaczyński kończy testy. Prawdopodobnie statek trafi do PGNiG jeszcze w tym roku.