Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie

Gaz

gazoprom
15.12.2022 22:17 Jest plan uczynienia z Polski gazowego hubu

Pomimo kryzysu energetycznego, polski rząd nadal zamierza inwestować w gaz. Jednak inwestycje nie mają być skromne. Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Mateusz Berger, poinformował o planach uczynienia z Polski hubu gazowego.Według informacji Interii, wybudowane zostały już połączenia gazowe z Litwą, Słowacją, Czechami i Niemcami. Rozbudowywany jest również gazoport w Świnoujściu, uruchomiono Baltic Pipe.

rachunki za gaz pozostaną wysokie
15.12.2022 16:21 Zamrożenie cen gazu w 2023 roku. Senat wydał zgodę

Senat przyjął z poprawkami ustawę o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.Ustawa stanowi kontynuację w 2023 r. ochrony odbiorców paliw gazowych przy jednoczesnym wprowadzeniu ekwiwalentu finansowego dla przedsiębiorstw energetycznych. Regulacja służy zabezpieczeniu odbiorców gazu ziemnego w Polsce przed ewentualnymi skutkami kryzysu gazowego, czytamy na koncie Senatu w serwisie twitter.Senat przyjął ustawę zamrażającą ceny gazu w 2023 roku na poziomie 200,17 zł/MWh. Poprawki, które zostały przyjęte dotyczą zamrożenia cen gazu dotyczą m.in. dla mikro, małych, a także średnich przedsiębiorców.Za przyjęciem poprawek głosowali wszyscy senatorowie. Za było 100, przeciw – zero.- W komisjach senackich demokratyczna większość wprowadziła poprawki do ustawy gazowej min. z niższej ceny będą mogli korzystać mikroprzedsiębiorcy, małe i średnie firmy Dodatkowa pomoc obejmie także piekarzy, nie będzie chleba po 10-15 zł – skomentował senator Krzysztof Kwiatkowski.„Wśród poprawek, które przygotowała tak zwana demokratyczna większość senacka, jest ta mówiąca o tym, że odbiorcą uprawnionym będzie również mikroprzedsiębiorca, mały i średni przedsiębiorca, który dokonuje zakupu paliwa gazowego w celu jego zużycia na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. W grupie poprawek, które zgłosiliśmy, będzie też w szczególności zapis dotyczący wsparcia tych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą oznaczoną w Polskiej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej kodem PKD 10.71, czyli produkcja pieczywa. Bo my o Polakach nie zapominamy, o tym, że dla wielu cena pieczywa jest jedną z najistotniejszych rzeczy, która ich dotyczy” – dodał Kwiatkowski.Z kolei senator Adam Szejnfeld powiedział, że politycy słyszą bardzo głośny głos takich przedsiębiorców, którzy prowadzą wspominane piekarnie, restauracje i wiele innych firm, które zużywają ogromne ilości energii, w tym gazu, będą musiały, ze względu na brak pomocy państwa albo ograniczać swoją działalność, zawieszać się, zamykać albo - to jest najgorsze - przechodzić do szarej strefy. Dodał, że nie ma nic bardziej godnego potępienia niż państwo, które swoimi działaniami zmusza, wypycha przedsiębiorców do szarej strefy.

gaz-cena gazu-gaz ziemny-iberion
13.12.2022 09:01 Rząd chce chronić małe i średnie firmy przed drogim gazem. Najpierw musi dostać zielone światło od UE

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała podczas poniedziałkowej konferencji, że rząd będzie negocjował z UE wprowadzenie pomocy dla małych i średnich przedsiębiorców wykorzystujących gaz. Minister zapewniła, że program wsparcia jest w fazie przygotowań i mógłby być potencjalnie notyfikowany. Do tego potrzebna jest jednak zgoda Unii Europejskiej, a tą niełatwo jest uzyskać.

złodziej butli z gazem 2
12.12.2022 21:29 Seryjny złodziej butli z gazem zatrzymany

- Mężczyzna był już karany za kradzieże z włamaniem, dlatego za te przestępstwa odpowie w warunkach recydywy – informuje policja.1 grudnia ktoś włamał się na teren firmy z siedzibą w Gdańsku. Właściciel zgłosił policji, że ktoś ukradł w sumie 10 butli z gazem, które znajdowały się na stojaku.- Sprawca uszkodził kłódkę metalowego stojaka i ukradł łącznie 10 butli gazowych. Pokrzywdzony wycenił straty na prawie 2,5 tys.zł – przekazała podkom. Karina Kamińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.Po przeanalizowaniu monitoringu, policjanci zatrzymali 50-letniego mężczyznę z Gdańska podejrzanego o tę kradzież.

rachunki za gaz pozostaną wysokie
11.12.2022 15:03 Trwają dyskusje nad limitami cen gazu w Brukseli

W najbliższy wtorek, tj. 13 grudnia, dyplomaci państw członkowskich Unii Europejskiej mają się spotkać w celu ustalenia górnego limitu cenowego gazu. Problem w tym, że nie mogą się dogadać, ile ma on wynosić.Celem ustalenia górnego limitu ceny gazu jest ochrona odbiorców przed zbyt wysokimi kosztami gazu. Decyzja ma odnosić się do ceny gazu na holenderskiej giełdzie, tj. kontraktów TTF.Według informacji Bloomberga, październikowa propozycja Komisji Europejskiej ma ustalać limit w wysokości 275 euro. Gdyby cena gazu przekraczała ten pułap przez dwa tygodnie, lub ceny TTF były wyższe niż cena referencyjna LNG przez 10 dni pod rząd w ciągu dwóch tygodni, wtedy aktywowałaby się cena maksymalna.

Mateusz Morawiecki
10.12.2022 11:25 Niższy VAT na gaz. Głos zabrał rzecznik PiS

Obniżenie stawki VAT na gaz z 23 proc. na niższą jest możliwe, poinformowała Rzeczpospolita. Rzecznik PiS Rafał Bochenek odniósł się do tej informacji i zapewnił, że jeśli z analiz rządowych będzie wychodziło, że należy przywrócić VAT do niższego poziomu, to rząd na pewno to zrobi.

kaloryfer-grzejnik-ogrzewanie-biznesinfo
08.12.2022 18:25 Komisja Europejska chce zakazać pieców gazowych

Pojawił się pomysł, ruszyły prace legislacyjne. Komisja Europejska chce wprowadzić od 2030 roku obowiązek zeroemisyjności wszystkich nowych domów. Projekt dotyczy pieców węglowych, olejowych oraz gazowych.Już nie tylko zakaz “kopciuchów”. Jak podaje portal money.pl, proces legislacyjny w sprawie zakazania samodzielnie instalowanych kotłów na paliwa kopalne miał już się rozpocząć w Brukseli.

Mateusz Morawiecki
08.12.2022 09:45 Wraca VAT na gaz. Zdaniem ekspertów stawka mogłaby być niższa

Rząd podniesie stawki VAT na nośniki energii do 23 proc., bo rzekomo taki ruch wymusza Komisja Europejska. Tymczasem “Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że KE ustala jedynie minimalną stawkę.

Węgiel, gaz i prąd będą jeszcze droższe. Eksperci nie mają wątpliwości, zima może okazać się horrorem
05.12.2022 15:46 Koniec zerowego VAT na gaz, będzie jednak dodatek

Od stycznia wraca podatek VAT za gaz. W związku z tym Sejm przyjął już ustawę zapewniającą dodatkowe fundusze dla gospodarstw domowych. Nie skorzystają jednak wszyscy.W ubiegłym tygodniu Sejm przegłosował projektu ustawy gazowej. Została ona przygotowana przez rząd i obejmuje m.in. zamrożenie cen gazu na poziomie 200 zł/MWh.Jak informuje portal Interia.pl, zawiera ona również dodatek gazowy. Jego pojawienie się ma związek z powrotem podatku VAT na gaz w wysokości 23 proc. Jest to wynik decyzji Komisji Europejskiej zakazującej utrzymywania stawki VAT na zerowym poziomie.

ważne świat
01.12.2022 08:39 Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

30 listopada tego roku Baltic Pipe uzyskał docelową moc przesyłową, poinformował Gaz- System. Podmorski gazociąg to ważna inwestycja dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

gazowiec wikimedia
29.11.2022 13:52 Gazowiec Lech Kaczyński przyjął pierwszy ładunek LNG

Jak podaje Portal Morski, gazowiec LNG Lech Kaczyński kończy testy. Prawdopodobnie statek trafi do PGNiG jeszcze w tym roku.

gazowiec wikimedia
26.11.2022 17:14 Polska będzie handlować z Katarem nie tylko LNG

Obroty handlowe Polski z Katarem według GUS wyniosły w 2021 1,2 mld dol. Jak mówi Paweł Kułaga dla money.pl, współpraca niedługo może ulec rozszerzeniu.Głównym towarem importowanym przez Polskę z Kataru to LNG (97,6 proc.). Pozostała część to produkty z przemysłu chemicznego.W kontekście eksportu z Polski, najwięcej do Kataru wyjechało żywności, maszyn i mebli. Łączna wartość sprzedanych towarów wyniosła 118,6 mln dol.

Ceny gazu rosną
26.11.2022 09:25 Rząd chce zamrozić ceny gazu. Do Sejmu wpłynął projekt

Do Sejmu wpłynął projekt dotyczący zamrożenia cen gazu. Dokument zakłada, że w przyszłym roku zostanie wprowadzona maksymalna cena za paliwa gazowe na poziomie ok. 200 zł/MWh.

kaloryfer-grzejnik-ogrzewanie-biznesinfo
25.11.2022 17:57 Koszt ogrzania domu rośnie. Analitycy: podwyżki nie ominęły nikogo

Wzrost cen najbardziej odczuły osoby opalające dom węglem, a najmniej te, które używają w tym celu prądu – wynika z analizy HRE Investments, na którą powołuje się Forsal. W październiku węgiel kosztował 180 proc. więcej niż rok temu. To efekt trwającej na Ukrainie wojny, wskutek której pojawiły się problemy z ciągłością łańcuchów dostaw surowców energetycznych. Samo ich pozyskanie jest obecnie znacznie droższe. Podwyżki objęły też inne formy ogrzewania.

flaga-UE-pixabay-pixel2013
24.11.2022 12:14 Spór o unijną cenę gazu. Pułap cenowy wydaje się nierealny

Dziś w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie ministrów odpowiedzialnych za kwestie energetyki w swoich rządach. Przedstawiciele niektórych krajów uważają, że propozycja dotycząca limitów cen gazu to żart.

rachunki za gaz pozostaną wysokie
23.11.2022 14:29 Szwajcaria. Przygotowano projekt rozporządzenia w razie dużego niedoboru gazu

Rada Federalna Szwajcarii przygotowała projekt rozporządzenia w przypadku dużego niedoboru gazu. Obowiązkowe ograniczenia zużycia dotknęłyby wszystkich mieszkańców. Na razie jednak nie ma powodu, by stosować zapisy rozporządzenia.

mateusz morawiecki
23.11.2022 11:46 Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Premier mówi o nowych szczegółach dotyczących dopłat do gazu. Prawdopodobnie rząd zdecyduje się na kryterium dochodowe. Szczegóły poznamy w ciągu najbliższych dni.

flaga Polski-Polska-niebo-biznesinfo
14.11.2022 19:26 Polski rząd przejmuje zarząd na akcjach Gazpromu. Decyzja podyktowana jest bezpieczeństwem

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przejęło na wniosek ABW tymczasowy zarząd przymusowy nad akcjami Gazpromu w spółce EuRoPol Gaz. O decyzji mającej skutek natychmiastowy poinformował PAP minister Waldemar Buda. Decyzja o przejęciu zarządu nad rosyjskimi akcjami w polskiej spółce podyktowana jest chęcią uniknięcia paraliżu decyzyjnego i dalszą możliwością działania infrastruktury krytycznej dla przesyłu gazu. Informację jako pierwsza podała "Rzeczpospolita".

Palnik kuchenki gazowej
04.11.2022 15:10 Rząd chce wprowadzić maksymalną cenę gazu. Trwają prace nad projektem ustawy

Rząd chce wprowadzić maksymalną cenę gazu dla odbiorców indywidualnych. Tak wynika z informacji zawartej w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów

gaz
04.11.2022 09:03 Polska Grupa Energetyczna wypowiada umowy na gaz ziemny. Dotyczy to około 3 tysięcy umów

PGE Obrót wypowiada umowy na gaz ziemny. Jako przyczynę podaje kryzys energetyczny. Wcześniej podobną decyzję podjął Tauron.

gazoprom
03.11.2022 14:58 Norweski gaz płynie do Polski. Uruchomiono terminal odbiorczy Baltic Pipe

W miejscowości Nybro uruchomiono terminal odbiorczy Baltic Pipe. Dzięki niemu norweski gaz zaczął płynąć do Polski.

gazoprom
01.11.2022 14:58 Problem z terminalem Nybro. Gaz może już płynąć

Od dziś możliwe jest wykorzystanie przepustowości wejścia Baltic Pipe w terminalu Nybro. Wcześniej otwarcie terminalu opóźniało się przez problemy informatyczne.

Anna Moskwa
26.10.2022 11:33 Posiedzenie Rady Europejskiej. Pojawił się dokument o cenie maksymalnej gazu

Podczas posiedzenia Rady Europejskiej pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie wprowadzenia ceny maksymalnej za gaz. O pracach poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska RP Anna Moskwa.

gazoprom
20.10.2022 10:47 Otwarcie duńskiego terminalu Baltic Pipe przesunięte na 1 listopada

Polacy poczekają na norweski gaz. Opóźnia się otwarcie duńskiego terminalu, który ma pompować gaz przez Baltic Pipe. Reuters podaje, że przyczyną takiej decyzji są kwestie technologiczne.

Po okresie zniżkowym ceny gazu znowu zaczynają piąć się w górę.
20.10.2022 08:31 PGNiG jest gotowe zapewnić gaz klientom Tauronu

Tauron zapewnia, że nawiązała współpracę z operatorem gazowym. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest gotowe do przejęcia dostaw. Dotychczasowi klienci nie muszą obawiać się o gaz.

Chiny po koronawirusie
17.10.2022 17:04 Chiny nie będą wysyłać LNG do Europy. Zapadły decyzje

Chiński rząd z obawy przed brakiem wystarczającej ilości gazu na rynku wewnętrznym najbliższej zimy, zabronił firmom sprzedaży surowca zagranicznym klientom. Oznacza to, że LNG z Chin nie przypłynie również do Europy. O rozporządzeniu chińskiego rządu informuje dzisiaj Bloomberg. Z racji na sytuację międzynarodową i zawieszanie stosunków handlowych z Rosją przez podmioty europejskie, chińskie wielkie firmy energetyczne Cnooc, Sinopec i PetroChina zaczęły realizować m.in. zlecenia dla kontrahentów europejskich. Władze w Pekinie postanowiły jednak ukrócić eksport LNG, tak aby pozostało go więcej na rodzimym rynku. Stąd też pomysł, aby największe chińskie firmy energetyczne nie sprzedawały gazu ziemnego poza obszar Chin.

Putin
15.10.2022 09:42 Rosja planuje nowy hub gazowy. Prezydent Turcji zlecił podjęcie prac

Prezydent Turcji Recep Tayip Erdogan poinformował, że zlecił ministerstwu energii rozpoczęcie z Rosją wspólnych badań. Odniósł się tym samym do informacji o utworzeniu nowego hubu gazowego.

EN 01541133 1491 (East News)
13.10.2022 15:03 Francja po raz pierwszy w historii wysyła gaz bezpośrednio do Niemiec

Francja wysyła gaz bezpośrednio do Niemiec. To efekt zawartej umowy między tymi państwami dotyczącej złagodzenia kryzysu energetycznego.