Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Orlen odkrył nowe złoże gazu. Poznaliśmy ambitne plany Daniela Obajtka
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 07.11.2023 19:04

Orlen odkrył nowe złoże gazu. Poznaliśmy ambitne plany Daniela Obajtka

Daniel Obajtek
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWS/Orlen materiały prasowe

Polski koncern energetyczny przekazał, że norweska spółka Orlen oraz jej partnerzy koncesyjni odkryli zasoby gazu w pobliżu eksploatowanego już złoża Gina Krog. Dzięki temu, że na miejscu jest odpowiednia infrastruktura wydobywcza, odkrycie wydaje się opłacalne z perspektywy komercyjnej, a eksploatacja nowych zasobów ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Orlen pochwalił się nowym odkryciem

Nowe złoża gazu znaleziono na złożu Dougal, położonym 1.5 km na południe od złoża Gina Krog. Odkrycie jest szacowane na 0,8-2,6 mln m sześc. ekwiwalentu ropy. Na ten moment ze złoża Gina Krog wydobyto już 17 mln metrów sześc. ekwiwalentu ropy, a za sprawą nowego odkrycia zasoby pozostałe do wydobycia wynoszą jeszcze 13 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

Odkrycie pomoże przedłużyć żywotność i wzmocnić rentowność Gina Krog i jest ważne dla całego obszaru Sleipner. Szybko sprowadzi do Europy nowy gaz o dobrej rentowności i niskiej emisji CO2 z wydobycia – powiedziała Camilla Salthe, wiceprezes ds. wydłużania eksploatacji złóż w Equinorze (cytat: wnp.pl).

Zrzut ekranu 2023-11-7 o 17.56.00.pngOrlen, materiały prasowe.

Niespodziewana zmiana cen węgla. Ile teraz zapłacimy za opał? Wyliczyli, o ile mogą wzrosnąć rachunki za prąd. Bez pomocy państwa będzie ciężko

Daniel Obajtek zabrał głos

Do 2030 roku planujemy zwiększyć ilość produkowanego gazu do 12 mld metrów sześciennych rocznie, z czego połowa będzie pochodzić z Norwegii. Chcemy osiągnąć ten cel przy jednoczesnej redukcji emisji CO2 przypadających na każdą baryłkę czy metr sześcienny wydobytego surowca – przekazał Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN.

Szansa na poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski

Jakub Wiech, ekspert energetyczny i redaktor naczelny portalu Energetyka24.com przyznał w rozmowie z serwisem innpoland.pl, że plan przedstawiony przez Daniela Obajtak jest bardzo ambitny, bo oznacza wręcz podwojenie możliwości wydobywczych. Jednocześnie zaznaczył, że gaz ten powinien przyczynić się do zabezpieczenia Polski i jest potrzebny zarówno z perspektywy energetycznej, jak i przemysłowej.

Grupa Orlen jest obecnie jednym z największych graczy na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W ubiegłym roku wyprodukowała ze swoich norweskich złóż 3,5 mld m sześc. gazu ziemnego. Stanowiło to przeszło 20 proc. zeszłorocznego zapotrzebowania naszego kraju na ten surowiec.