Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatek gazowy dla wielu Polaków. Trzeba spełnić warunki i złożyć wniosek
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 19.10.2023 22:02

Dodatek gazowy dla wielu Polaków. Trzeba spełnić warunki i złożyć wniosek

pieniądze
Pixabay/@gosiak1980

Wielu Polaków dostanie dodatek gazowy. Być może właśnie ty spełniasz odpowiednie warunki, aby otrzymać dodatkowe dofinansowanie od państwa, a nawet o tym nie wiesz. Aby dostać te pieniądze, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. O czym mowa? Szczegółowo wyjaśniamy.

Dodatek gazowy - czym jest i komu przysługuje?

Uchwalona jakiś czas temu ustawa gazowa przewiduje, że gospodarstwa domowe, które używają gazu do ogrzewania swojego domu, mogą otrzymać dodatkowe dofinansowanie. Aby je dostać, należy spełnić odpowiednie warunki i złożyć wniosek. Tzw. dodatek gazowy to nic innego jak refundacja podwyżki VAT za gaz. Został on uchwalony w ustawie o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. Kto może otrzymać taki dodatek?

Dodatek gazowy należy się tylko tym, którzy swoje mieszkania ogrzewają gazem i mają na to potwierdzenie we wpisie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dofinansowanie nie przysługuje osobom, które gaz wykorzystują np. tylko do gotowania. Z dodatku mogą skorzystać także szkoły, przedszkola czy placówki medyczne, tzw. odbiorcy wrażliwi.

Ile zapłacimy za karpia na Wigilię? Wiadomo, jakich cen się spodziewać

Dodatek gazowy - kryterium dochodowe

Wnioski o dodatek gazowy należy składać w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Warto pamiętać, że przy składaniu wniosku o dodatek gazowy obowiązuje kryterium dochodowe. Dofinansowanie przysługuje gospodarstwom domowym o najniższych dochodach. Wynosi tyle samo, co przy dodatku osłonowym, czyli:

  • w przypadku gospodarstwa domowego jednoosobowego 2100 zł,
  • w przypadku gospodarstwa domowego wieloosobowego 1500 zł na osobę

Dodatek gazowy. Te dokumenty są niezbędne

Aby otrzymać dodatek gazowy, musimy złożyć wniosek w terminie 30 dni od daty otrzymania pierwszej opłaconej faktury za gaz w 2023 r. Termin na złożenie wniosku o dodatek gazowy mija z końcem grudnia 2023. Niezbędne dokumenty, które musimy dołączyć do wniosku to: 

  • umowę lub kopię umowy z przedsiębiorstwem energetycznym, wykonującym działalność gospodarczą w zakresie obrotu paliwami gazowymi,
  • fakturę za paliwo gazowe wystawioną przez przedsiębiorstwo energetyczne,
  • dowód zapłaty faktury.

Ceny gazu ziemnego w 2023 r. dla gospodarstw domowych są zamrożone na poziomie tych sprzed roku. Aktualnie obowiązuje maksymalna cena za gaz na poziomie 200,17 zł netto/MWh. Dodatek gazowy jest przyznawany w formie zwrotu równowartości VAT za gaz i wynosi 23 proc. Jeśli nasz wniosek o dodatek gazowy zostanie rozpatrzony pozytywnie, to urząd nie ma obowiązku wydawania decyzji w tej sprawie. Jeśli jednak decyzja będzie negatywna, urząd jest zobowiązany do wydania jej.

 

Źródło: BiznesINFO/dziennik.pl