Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Orlen przekaże 14 mld zł na zamrożenie cen gazu m.in. dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 08.02.2023 15:08

Orlen przekaże 14 mld zł na zamrożenie cen gazu m.in. dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych

Daniel-Obajtek-domena-publiczna
Domena publiczna

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował na Twitterze, że w tym roku Orlen zamierza przeznaczyć 14 mld zł na zamrożenie cen gazu m.in. dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych (szkoły, szpitale, placówki opieki nad niepełnosprawnymi).

Miliardy złotych na zamrożenie cen gazu

W ramach koncernu multienergetycznego, przekażemy w 2023 roku prawie 14 MLD ZŁ na zamrożenie cen gazu dla 7 mln polskich domów i 35 tys. podmiotów wrażliwych (jak szpitale, szkoły czy żłobki). Wraz z rządem chronimy Polaków przed skutkami kryzysu energetycznego — przekazał w środę Daniel Obajtek (pisownia oryginalna).

Źródło: twitter Daniela Obajtka.
Źródło: twitter Daniela Obajtka.

Prezes PKN Orlen podkreślił, że jest to wymierna pomoc, która pozwoli Polakom obniżyć koszty ogrzewania. Zamrożenie ceny na poziomie 200,17 zł/MWh to — jak wskazuje Daniel Obajtek — znacznie mniej niż wyceny giełdowe paliwa gazowego. Dziś na TGE w Polsce cena paliwa gazowego to ok. 308 zł/MWh — dodał.

Przypomnijmy, że pod koniec grudnia 2022 roku minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała zamrożenie cen gazu na poziomie 200,17 zł/MWh również w tym roku.

Na jaką inną formę pomocy mogą liczyć Polacy?

Zgodnie z ustawą o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 roku wprowadzony ma zostać dodatek gazowy. Refundacja VAT będzie przysługiwała tym gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ciepła jest piec gazowy — w skali kraju ma to być nawet 300 tys. osób. Wspomniane źródło ogrzewania musi być zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

Wysokość zwrotu VAT będzie uwarunkowana poziomem zamożności. W przypadku jednoosobowego gospodarstwa przeciętne miesięczne dochody nie mogą przekroczyć kwoty 2,1 tys. zł, a w przypadku wieloosobowego — 1,5 tys. zł.