Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Ustawa ograniczająca podwyżki cen ciepła. Zdaniem przedstawicieli spółdzielni jest nieskuteczna
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 15.03.2023 15:03

Ustawa ograniczająca podwyżki cen ciepła. Zdaniem przedstawicieli spółdzielni jest nieskuteczna

gaz
Domena publiczna

Przedstawiciele spółdzielni uważają, że ustawa o odbiorcach ciepła dyskryminuje mieszkańców spółdzielni, którzy ogrzewają się gazem. Zwracają uwagę na ceny oraz okres ustawowej ochrony. 

Wniosek do RPO w sprawie ustawy o odbiorcach ciepła

Zdaniem Związku Spółdzielni Mieszkaniowych RP, zrzeszającego blisko pół tysiąca spółdzielni mieszkaniowych w RP, przyjęta przez rząd ustawa ograniczająca ciepło narusza zasadę równego traktowania konsumentów. 

Z tego powodu Związek wystąpił z wnioskiem do Rzecznika Praw Obywatelskich, który, zgodnie z Konstytucją, ma prawo zaskarżyć ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. O sprawie pisze money.pl. 

Wysokie rachunki spółdzielni za gaz

W uzasadnieniu związkowcy zwrócili uwagę, że ustawa dyskryminuje mieszkańców spółdzielni, którzy ogrzewają się gazem - właściciele domów jednorodzinnych mają niższą gwarantowaną niższą cenę dłużej niż właściciele domów jednorodzinnych.

W przypadku domów jednorodzinnych ochrona obejmuje obniżki do 31 grudnia 2027 roku, natomiast spółdzielnie jedynie do końca 2023 roku. 

Zwrócili także uwagę, że ich stawki za gaz za obecnie dwukrotnie wyższe niż dla domów jednorodzinnych. 

Ustawa ograniczająca podwyżki cen ciepła

Ustawa ograniczająca podwyżki cen ciepła przewiduje, że maksymalna cena za dostawę ciepła wyniesie nie więcej niż 140 proc. ceny dostawy ciepła z 30 września 2022 r. 

Tagi: gaz