Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie

Gaz

pexels-pixabay-266896
26.10.2021 02:00 Posłowie PiS chcą rozłożyć podwyżkę cen gazu na raty. Jest projekt ustawy

Do Sejmu wpłynął projekt, który zakłada możliwość rozłożenia w czasie podwyżek cen gazu dla gospodarstw domowych. Dzięki nowelizacji wzrost cen zakupu gazu w trakcie obowiązywania taryfy można by przenieść na kolejne okresy taryfowe.Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy zakładającej możliwość rozłożenia w czasu podwyżek cen gazu dla gospodarstw domowych. Nowelizacja Prawa energetycznego zakłada możliwość przeniesienia wzrostu cen zakupu gazu przez sprzedawcę w trakcie obowiązywania taryfy na kolejne okresy taryfowe. Ma to zamrozić ceny gazu na jakiś czas.

Ziobro: Zwrócę się do rządu z wnioskiem o pozew do TSUE przeciw Niemcom
22.10.2021 02:00 2,5 mln aut może stracić homologację. Rząd zmienia przepisy

Już od nowego roku ponad 2,5 mln zarejestrowanych w Polsce samochodów z instalacją LPG może nie mieć prawa poruszać się po drogach publicznych. Jak podaje portal prawo.pl stanie się tak jeśli wejdzie w życie zapowiadana nowelizacja ustawy o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia w zakresie kontroli instalacji gazowych.Ustawa o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia, która ma zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2022 r. budzi spore kontrowersje i obawy. Ministerstwo Infrastruktury opracowało ją, żeby dostosować polskie przepisy dotyczące montażu w samochodach instalacji LPG i CNG do prawa Unii Europejskiej. Ministerstwo zapewnia, że obecny i nowy system homologacji będą funkcjonowały równolegle.

pilne swiat (1)
19.10.2021 02:00 Nord Stream 2 wypełniony gazem technicznym. Jednak musi czekać na certyfikację Niemiec

Pierwsza nitka gazociągu Nord Stream 2 została wypełniona gazem technicznym, ciśnienie w tej części gazociągu jest wystarczające do rozpoczęcia przesyłu surowca – przekazał w poniedziałek operator magistrali, spółka Nord Stream 2 AG. Gazu może zabraknąć w wielu europejskich magazynach.Ciśnienie w tej części gazociągu jest wystarczające do rozpoczęcia przesyłania surowca. Aby to zrobić gazociąg musi jednak poczekać na certyfikację niemieckiego regulatora. – Według stanu na 18 października procedura zapełniania gazem pierwszej nitki (...) została zakończona. Zgodnie z planem i wymogami projektowymi nitka została zapełniona tzw. gazem technicznym, w ilości około 177 mln m sześc., co zapewnia poziom ciśnienia 103 bary w gazociągu – czytamy w oświadczeniu. Dodano w nim, że taki poziom ciśnienia "jest wystarczający, by w przyszłości rozpocząć przesył gazu.

Sasin: gaz na giełdach europejskich zdrożał o 941 proc.
13.10.2021 02:00 „Panie premierze Sasin, ten pana prąd niestety ciągle drogi”

O 941 proc. zdrożał gaz na giełdach europejskich, na których musi się zaopatrywać Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - powiedział w środę (13.10) w Sejmie wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że PGNiG nie podniosło ceny i dziś "niweluje te podwyżki własnymi staraniami". Na początku środowego posiedzenia Sejmu Krzysztof Paszyk z Koalicji Polskiej mówił o podwyżkach cen gazu. Jako przykład podał dwie gminy z Wielkopolski: Tarnowo Podgórne i Kaźmierz.

biznesinfo-1
11.10.2021 02:00 Berlin nie zamierza rezygnować z Nord Stream 2 ani atomu

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” kryzys nie skłania Berlina do rewizji kontrowersyjnych elementów strategii jak Nord Stream 2 czy rezygnacja z atomu. Prawdopodobnie nie uczyni tego też kolejny rząd.Coraz więcej środowisk zwraca uwagę na wpływ Rosji na ceny gazu w Europie, Międzynarodowa Agencja Energetyczna, również zasugerowała związek. Organizacja nie pozostawia wątpliwości: rola Moskwy i jej możliwości w zakresie łagodzenia deficytu błękitnego paliwa są znaczące. – MAE jest zdania, że Rosja mogłaby robić więcej, żeby zwiększyć dostępność gazu dla Europy i zapewnić wystarczające zapasy na zimowy sezon grzewczy – oświadczył szef MAE Fatih Birol.Wicepremier Aleksander Nowak stwierdził, że sprawna certyfikacja i umożliwienie przesyłu NS2 pomoże uspokoić sytuację na rynku. Wcześniej Władimir Putin przyznał, iż Rosja mogłaby zwiększyć produkcję gazu na rynek europejski. O związku między dostawami a NS2 wyraził wiceszef komisji spraw zagranicznych rosyjskiej Rady Federacji Władimir Dżabarow. – NS2 może zostać uruchomiony jeszcze w tym roku. W innym przypadku Europa zamarznie – powiedział. Niemieckie ministerstwo gospodarki i energii na pytania DGP odpowiada jednak, że rząd w Berlinie, którego szefowa, kanclerz Angela Merkel, jeszcze kilka miesięcy temu zapewniała, że nie dopuści do wykorzystywania przez Kreml gazu jako broni, nie dostrzega problemu w działaniach Rosji ani w rosnącej zależności Europy od pozyskiwanego od niej surowca.Gazprom ogłosił ukończenie budowy gazociągu Nord Stream 2, 10 września br. Rosyjski gaz ma dotrzeć bezpośrednio do Niemiec, po dnie Bałtyku. Ta nitka gazowa z Rosji do Greifswaldu w Niemczech pozwoli rosyjskiej spółce na zwiększenie przepustowości przesyłu gazu przez Bałtyk do łącznie 110 mld m3 rocznie.

biznesinfo-1
06.10.2021 02:00 Nord Stream 2 może zaskarżyć dyrektywę gazową przed sądami UE

Unijna dyrektywa gazowa zmieniła sytuację prawną gazociągu Nord Stream 2. Spółka może ją zaskarżyć przed unijnymi sądami, tak wynika z opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jest wniosek o ponowne rozpatrzenie skargi spółki.Nord Stream 2 AG, szwajcarska spółka zależna Gazpromu, która odpowiada za planowanie, budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2, zaskarżyła nową dyrektywę do Sądu Unii Europejskiej. Domagała się stwierdzenia nieważności nowej dyrektywy gazowej.

EN 01390095 0010
14.09.2021 02:00 LPG długo nie będzie tanieć. Wszystko z powodów politycznych

LPG drożeje, co spędza sen z powiek wielu kierowcom. Od lipca z niewielkimi wahaniami mamy do czynienia ze wzrostem cen surowca. Niestety, nie ma co szybko liczyć na obniżki. Powodu wzrostu cen LPG możemy upatrywać przede wszystkim w zawirowaniach politycznych, które doprowadzają do utrudnionego importu surowca zza wschodniej granicy Polski. Nałożone na Białoruś sankcje, które mają na celu osłabienie reżimu Łukaszenki uderzają rykoszetem także w polskich kierowców.

biznesinfo-1
06.09.2021 02:00 Nord Stream 2 został ukończony. Gazociąg czeka na "złoty spaw"

Nord Stream 2 został ukończony. Gazociąg czeka już tylko na ostatnie dopięcie. Niedługo Rosjanie będą mogli przesyłać bezpośrednio do Niemiec znacznie więcej gazu. Informacje o zakończeniu budowy podał biznesalert.pl powołując się na media zagraniczne. Z doniesień portalu wynika, że instalacja czeka już tylko na "złoty spaw" czyli złączenie konstrukcji, tak aby możliwe było przesyłanie gazu.

biznesinfo-1
23.08.2021 02:00 Nord Stream 2 zacznie działać już we wrześniu. Rosyjskie media podały datę

Gazociąg Nord Stream 2 już 12 września ma zostać uruchomiony. Informacje pojawiły się w rosyjskich mediach, które z kolei jako źródło podają stronę niemiecką. Budowa Nord Stream 2 dobiega końca. Forsal.pl pisze o medialnych doniesieniach, jakoby budowa gazociągu miała zostać ukończona jeszcze 23 sierpnia. Gaz przez świeżo ułożone rury ma jednak popłynąć we wrześniu. Rosyjska gazeta ekonomiczna "Kommersant" powołując się na niemieckiego regulatora żeglugi, podała termin uruchomienia kontrowersyjnego gazociągu na 12 września, przekazują polskie media. Szwajcarska barka "Fortuna", która układa rury ma być już tylko kilkanaście kilometrów od celu. Maszyna pracuje w towarzystwie statków pod rosyjską banderą.

biznesinfo-1
18.07.2021 02:00 Opłata za gaz nagle wzrośnie z początkiem sierpnia. Zmiany już zostały zatwierdzone

Podwyżka cen gazu stała się faktem. Jeszcze niedawno ceny tego surowca spadały, teraz niestety będziemy płacić więcej. Zacznie się już od przyszłego miesiąca. O podwyżce stawek za gaz poinformował PGNiG Obrót Detaliczny (OD), co oznacza, że podwyżki dotyczą właśnie odbiorców detalicznych, czyli w zdecydowanej większości gospodarstw domowych.

Marek BAZAK/East News
17.07.2021 02:00 Ceny gazu w PGNiG w góre. Podwyżka wynie sie 12,4 proc.

Za gaz od PGNiG trzeba będzie zapłacić jeszcze więcej. Podwyżka została już zaakceptowana przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) - ceny wzrosną o ponad 12 proc. Niektórzy będą musieli zapłacić miesięcznie nawet o 20 zł więcej.Z tego artykułu dowiesz się:Od kiedy będą obowiązywały nowe ceny za gazDlaczego, zdaniem PGNiG, podwyżka jest koniecznaKto najbardziej odczuje zmiany taryfy

Flickr/Thawt Hawthje, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
28.06.2021 02:00 Gazprom przekazał informacje. Najważniejszy gazociąg będzie czasowo zamknięty

Gazprom postanowił czasowo zamknąć gazociąg jamalski. Prace profilaktyczne uniemożliwiają regularną pracę, ale spółka zapewnia, że przestój został uwzględniony w planach konsumentów.Z tego artykułu dowiesz się:Na jaki okres Gazprom zamyka gazociąg jamalskiPrzez które kraje przechodzi instalacjaJaka ma być alternatywna droga przesyłu gazu do Polski

Marek BAZAK/East News
16.06.2021 02:00 Ceny gazu szybują do góry. Najgorzej odczują to przedsiębiorcy

Ceny gazu już niebawem zanotują ogromną podwyżkę. Stawki PGNiG dla mniejszego biznesu wzrosną o prawie jedną czwartą już od początku przyszłego miesiąca. Mimo że zwykły obywatel nie odczuje tych zmian bezpośrednio to niekorzystny cennik będzie miał negatywny wpływ na całą gospodarkę.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego ceny gazu wzrosnąKto jest narażony na podwyżkęJakie są prognozy długoterminowe

Baltic Pipe, ważne
04.06.2021 02:00 Baltic Pipe w sporych tarapatach. Decyzja Duńczyków może nas dużo kosztować

Baltic Pipe stanął pod znakiem zapytania. Wszystko z powodu wycofania zgody na budowę rurociągu przez Duńczyków. Eksperci przekonują, że jest to wynik wewnętrznych problemów administracyjnych, na którym sporo straci Polska. Nieukończenie rurociągu w terminie podważy zabiegi o zwiększenie niezależności energetycznej względem Rosji.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego Duńczycy zablokowali Baltic PipeDlaczego ta decyzja jest niekorzystna dla PolskiJakie warianty działania może przyjąć polski rząd w obliczu tych problemów

energia gazowa
20.05.2021 02:00 Czysta energia gazowa w zasięgu firmy

Zakaz stosowania paliw stałych w Polsce zbliża się dużymi krokami i wielu przedsiębiorców czeka transformacja energetyczna. Ekologiczną i ekonomiczną alternatywą jest gaz, ale nie każda firma zlokalizowana jest w pobliżu gazociągu. Nie stanowi to jednak problemu, bowiem zarówno gaz płynny (LPG), jak i skroplony gaz ziemny (LNG) można z łatwością transportować w dowolne miejsce autocysternami.

Arkadiusz Ziołek/EAST NEWS
21.04.2021 02:00 Prąd, gaz, czy wywóz śmieci. Za to wszystko przyjdzie nam zapłacić więcej w 2021 roku. Ile?

Podwyżka comiesięcznych opłat może w tym roku poważnie nadszarpnąć finanse gospodarstw domowych. Już teraz część z nas płaci więcej za prąd i wywóz śmieci. To jednak nie koniec. Na horyzoncie już jawią się wyższe opłaty za gaz i ogrzewanie.Z tego artykułu dowiesz się:Jaka jest podwyżka opłat za wywóz śmieci w WarszawieO ile wzrosną opłaty za gazDlaczego stawki za ogrzewanie mają być wyższe

Biznesinfo
16.04.2021 02:00 Złe wieści dla użytkowników gazu. Zapłacicie wyraźnie więcej

Gaz już niebawem będzie droższy. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) ustalił nową taryfę obrotu gazu ziemnego w PGNiG Obrót Detaliczny. Na podwyżkę muszą przygotować się miliony gospodarstw domowych.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego URE zmienił stawkiOd kiedy będzie obowiązywał na cennikKto za gaz zapłaci najwięcej

PILNE czerwona
15.04.2021 02:00 URE podało nowe ceny gazu. Pierwsza podwyżka od 2019 r.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził w czwartek zmianę taryfy PGNiG Obrót Detaliczny. Po raz pierwszy od dwóch lat rachunki za gaz wzrosną, choć jak podkreśla urząd wzrosną nieznacznie. Sprawdźcie, kto zapłaci najwięcej.Po raz pierwszy od 2 lat wzrosną rachunki za gazKto zapłaci najwięcejZ jaką podwyżką musza liczyć się ci, którzy używają gazu tylko do przygotowania posiłku

PGNiG przejmuje rafinerię w Norwegii. Złoża gazu są ogromne.
28.03.2021 01:00 PGNiG kupuje firmę Ineos E&P Norge. Za 615 mln USD przejmie duże złoża gazu w Norwegii

Z tego artykułu dowiesz się:Jakie korzyści płyną z zakupu Ineos E&P NorgeW jaki sposób gaz z Norwegii będzie przesyłany do PolskiJak do transakcji odniósł się prezes PGNiG

Ceny gazu mogą pójść ostro w górę
05.03.2021 01:00 Ceny gazu nie będą regulowane przez państwo? Dla Kowalskiego oznacza to ogromny wzrost rachunków

Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego liberalizacja rynku gazowego w polskich warunkach to niezbyt dobra opcjaO ile mogą wzrosnać ceny gazuW kogo szczególnie uderzą podwyżki

Skąd Polska importuje gaz?
29.01.2021 01:00 Skąd Polska importuje gaz? Odpowiedź z pewnością cię zaskoczy

Z tego artykułu dowiesz się:Skąd Polska importuje gazJak na przestrzeni lat może zmienić się udział dostawcówGdzie są w Polsce złoża gazu

Nord Stream 2 kolejne komplikacje
17.01.2021 01:00 Olbrzymi ubezpieczyciel żegna Nord Stream 2. Całkowicie wycofuje się z projektu

Z tego artykułu dowiesz się:O tym jak wycofanie się Zurich Insurance Group AG wpłynie na praceJaki jest cel budowy Nord Stream 2Dlaczego USA sprzeciwia się i nakłada sankcje

Urząd Regulacji Energetyki zwiększa stawkę za paliwa gazowe
13.01.2021 01:00 No i mamy kolejną podwyżkę. URE zatwierdziło nową stawkę, znamy kwoty

Z tego artykułu dowiesz się:Od kiedy będzie obowiązywała nowa stawka Kto najbardziej odczuje zmianyJakie kroki zakresie cen podejmował dotychczas Urząd Regulacji Energetyki

Gaz tańszy w 2021 r.
03.01.2021 01:00 Doskonałe informacje dla wszystkich Polaków. Za jeden obowiązkowy rachunek zapłacimy dużo mniej

Z tego artykułu dowiesz się:Ile zapłacą końcowi odbiorcy gazu w 2021 r.Kto najbardziej skorzysta na obniżceJak prezentują się ceny w porównaniu z ubiegłymi latami

Gaz spadek cen
21.12.2020 01:00 Jedno paliwo od 2021 z niższą ceną. Ucieszą się nie tylko kierowcy, niektórzy zapłacą mniej za ogrzewanie

Z tego artykułu dowiesz się:O ile spadną ceny gazuJaka będzie skala oszczędności dla przeciętnego PolakaDlaczego również kierowcy mają powody do radości

Gaz na Podkarpaciu
12.08.2020 02:00 Odkryto kolejne złoża gazu na Podkarpaciu. Ich wielkość robi wrażenie

Gaz ziemny odkryty w nowym miejscu. Nowe złoża znajdują się na Podkarpaciu. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało, że odkryto ponad miliard metrów sześciennych gazu ziemnego w wyrobisku, które miało właśnie kończyć swój żywot. Ponadto odnaleziono zupełnie nowe źródło tego cennego surowca. Przyglądamy się szczegółom.

biznesinfo-1
21.07.2020 02:00 USA i Niemcy doszły do porozumienia w sprawie Nord Stream 2

We wtorek doszło do porozumienia pomiędzy urzędnikami USA i Niemiec w sprawie projektu Nord Stream 2. Umowa może okazać się bardzo niekorzystna dla Polski i Ukrainy. Administracja Donalda Trumpa była bardzo sceptyczna w stosunku do rosyjsko-niemieckiej inwestycji Nord Stream 2. Położenie drugiej nitki gazociągu po dnie Bałtyku, doprowadzi bowiem do większej przepustowości gazu ziemnego pomiędzy Rosją a Niemcami. To z kolei oznacza dużo bardziej realną groźbę odcięcia od dostaw gazu Ukrainy, Polski i krajów bałtyckich. Trump zdecydował się więc na nałożenie sankcji na Berlin i Moskwę. Po objęciu urzędu prezydenta USA przez Joe Bidena krytyka wobec Nord Stream 2 znacznie zmalała. Administracja Demokratów zdecydowała się nawet zdjąć nałożone przez poprzednika sankcje. Urzędnicy Bidena co prawda nadal wypowiadają się o projekcie krytycznie, ale wyraźnie dążą do porozumienia zarówno z Niemcami jak i Moskwą. Reuters donosi, że we wtorek zawarte zostało porozumienie pomiędzy urzędnikami amerykańskimi i niemieckimi. Obie strony miały się ustalić, że "gazociąg nie może zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu Ukrainy". W razie gdyby Rosja zaczęła wykorzystywać dostęp do surowca jako swego rodzaju broń przeciw sąsiadowi, Niemcy mogłyby również zastosować wobec niej sankcje gospodarcze. Z postanowieniami zawartej umowy do Kijowa udał się amerykański urzędnik Derek Chollet, który po wizycie na Ukrainie ma przyjechać do Warszawy i także przedstawić szczegóły ustaleń z Berlinem - dodaje PAP.