BiznesINFO.pl

Pxfuel

Ceny gazu znowu do góry. Możemy spodziewać się kolejnych podwyżek

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Ceny gazu ponownie zwyżkują

Jak podaje parkiet.com, po tym jak latem ceny gazu na części europejskich platform obrotu tym surowcem takich jak Gaspool, NCG czy TTF spadły w niektórych przypadkach nawet poniżej 4 euro za 1 MWh (megawatogodzinę), w ostatnim czasie ceny gazu ponownie zaczęły piąć się w górę i przekroczyły już wysokość 10 euro za 1 MWh. Dane PGNiG wskazują nie tylko na aktualny, ale i prognozowany wzrost cen gazu, które w sezonie zimowy 2020/2021 mogą sięgnąć już 13 euro. Trafność tych prognoz może jednak zostać zaburzona przez nieprzewidziane czynniki takie jak zaostrzenie się sytuacji pandemicznej, niesprzyjające warunki pogodowe czy zmiany podaży gazu w USA. Dla samego PGNiG wzrost cen gazu nie jest zjawiskiem negatywnym, jako że koncern sam zajmuje się wydobyciem surowca z polskich, norweskich oraz pakistańskich złóż.

Możliwe nawet, że do końca roku wydobycie gazu przez PGNiG okaże się o 0,3 mld metrów sześciennych wyższe niż w ubiegłym roku. Wzrost cen gazu znacznie bardziej dotkliwy będzie dla koncernów, których główną część działalności stanowi nie wydobycie, ale np. przetwarzania gazu. Tak jest np. w przypadku grupy PKN Orlen. - Gaz jest surowcem do wyrobu produktów rafineryjnych, petrochemicznych oraz energetycznych i stanowi ważną pozycję kosztową. Co do zasady, wzrost cen surowca oznacza wzrost kosztów produkcji - przywołuje portal parkiet.com komunikat biura prasowego PKN Orlen. Podobnie może być w przypadku Grupy Azoty produkującej nawozy i produkty chemiczne w oparciu o gaz. Z kolei PGE zapewnia, że odpowiednia strategia i aktywne reagowanie na zmienne czynniki meteorologiczne, rynkowe czy techniczne pozwoliły grupie uodpornić się na okresowe wahania cen gazu. Tauron ocenia zaś, że w wieloletniej perspektywie obecne ceny gazu wciąż są względnie niskie.

DZISIAJ W GRZEJE:1. Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł 2. Afera mięsna w Biedronce. Para natychmiast zgłosiła sprawę, gdy odkryła, co znajduje się w opakowaniu

Czy konsumenci odczują wzrastające ceny gazu?

Mimo dynamicznych zmian na światowych i europejskich rynkach przekładających się na wzrost cen gazu wydobywanego i pozyskiwanego przez wielkie koncerny dostarczające tego surowca przedsiębiorstwom, ale i pojedynczym gospodarstwom domowym, indywidualni konsumenci co najmniej do końca roku nie powinni odczuć tego wzrostu cen na własnej kieszeni. Wiąże się to za faktem, że od 1 lipca do 31 grudnia bieżącego roku obowiązuje obniżona taryfa cen gazu dla gospodarstw domowych zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki. Na mocy nowej taryfy ceny gazu obniżono o 10,6 proc.przy niezmienionych stawkach opłat abonamentowych. Co najmniej do końca grudnia 2020 roku wzrost cen gazu na międzynarodowych rynkach nie powinien zatem przełożyć się na wyższe rachunki dla gospodarstw domowych.

Tagi:

Podobne artykuły

Energetyka

Daniel Obajtek wciąż pozostanie prezesem Orlenu. Właśnie powołano go na kolejną kadencję
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Koniec lex pilot. Rząd rezygnuje z kontrowersyjnych zmian
Czytaj więcej >

Polska i Świat

50 lat temu zakończono produkcję kultowego polskiego auta. Trzeba było na nie pracować średnio przez 89 miesięcy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Jeździli elektrycznymi hulajnogami. Za wyrządzone szkody dostali gigantyczny mandat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Główka kapusty dzielona na ćwiartki, mąka droższa co rano. Rozmawiamy z Turkiem o życiu w kraju z olbrzymią inflacją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Litwa przekazała niepokojące wieści dotyczące Białorusi. Reżim szykuje akcje zaczepną
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]