Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie

Gaz

EN 01492449 1088
26.11.2021 01:00 Nowy rząd stawia na odnawialne źródła energii. Nie bierze pod uwagę Nord Stream 2

Nowy rząd stawia na OZE, dywersyfikację dostaw i nadrzędność prawa energetycznego Unii. Stanowisko nowego rządu Niemiec wobec kontrowersyjnego gazociągu może być fundamentalnie inne niż dotychczasowego, choć w umowie koalicyjnej nie napisano tego wprost – podaje w „Sueddeutsche Zeitung”. Niemiecki dziennik podkreślił, że w przedstawionej w środę umowie koalicyjnej przyszłego niemieckiego rządu ani razu nie pada nazwa Nord Stream 2, który gazeta nazywa najważniejszym tematem spornym w niemieckiej polityce zagranicznej.Zwrócono uwagę na krótki, ale być może bardzo istotny zapis na 59 stronie umowy, gdzie czytamy, że „projekty energetyczno-polityczne także w Niemczech obowiązuje europejskie prawo energetyczne”. Gazeta przytacza opinie przedstawicieli przyszłej koalicji, że zawiera się w tym fundamentalna zmiana kursu. Jak podaje, dziennik przyszły rząd nie będzie ingerował w procedurę certyfikacji Nord Stream 2, którą zawiesiła niedawno niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci, ale to zdanie w umowie koalicyjnej może w przyszłości okazać się kluczowe.Brak zapisów o NS2 może świadczyć o braku porozumienia w tej sprawie.

pilne swiat (1)
24.11.2021 01:00 Gazprom wydał jednoznaczne oświadczenie. Mołdawia może zostać bez gazu

Gazprom w miniony poniedziałek poinformował Mołdawię, że wstrzyma jej dostawy gazu ziemnego w ciągu 48 godzin, jeśli ta nie ureguluje płatności, których termin mija 22 listopada. W środę rosyjski koncern przekazał, że nie przerwie dostaw gazu dla Mołdawii mimo, że ta nadal zalega ona ze spłatą zadłużenia za dostarczony surowiec. Gazprom otrzymał od władz Mołdawii prośbę o nieprzerywanie dostaw gazu. Jednocześnie obiecały one, że uregulują zadłużenie w najbliższy piątek. – Decyzja zapadła "w drodze wyjątku, z wykazaniem dobrej woli i zrozumienia, w jak trudnej sytuacji mogą znaleźć się obywatele Mołdawii – poinformował rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow.Gazprom ostrzegł w poniedziałek 22 listopada o możliwym przerwaniu dostaw z powodu zadłużenia. Rosyjski koncern zagroził zakręceniem kurka w ciągu 48 godzin. Rząd Mołdawii podał, że nie jest w stanie z powodu procedur prawnych przesłać pieniędzy, ponieważ decyzję musi podjąć parlament, a następnie rząd powinien przekazać odpowiednią kwotę koncernowi Mołdowagaz.

EN 01501365 0045
24.11.2021 01:00 Morawiecki: W Niemczech poruszę tematy energetyczne, w tym temat Nord Stream 2

– W czwartek w Niemczech poruszę tematy energetyczne, w tym temat Nord Stream 2 - zapowiedział w środę w Paryżu premier Mateusz Morawiecki. Wskazał na problem manipulacji cenowych na rynku gazu i gwałtownego wzrostu cen uprawnień do emisji CO2. – Dziś widać, że manipulacje na rynku gazu doprowadziły do kilkukrotnego wzrostu cen gazu – podkreślił szef polskiego rządu. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w środę 24 listopada, że w czwartek poruszy w Niemczech tematy energetyczne, w tym temat Nord Stream 2. Jak zauważył premier, widać, że manipulacje cenowe na rynku gazu, za które odpowiedzialny jest Gazprom, doprowadziły do kilkukrotnego wzrostu cen gazu. Dodał, że gwałtowny wzrost cen uprawnień do emisji CO2 prowadzi z kolei do ogromnego wzrostu cen na rynkach energii. – My proponujemy, by ETS nie był rynkiem podatnym na spekulacje, nie był rynkiem, w którym gracze finansowi i inni, którzy nie potrzebują tych uprawnień, mogli spekulować na dalszą zwyżkę cen. Polska będzie przeciwdziałać tym działaniom w ramach polityki klimatycznej UE –zapowiedział Morawiecki. Premier zaznaczył, że należy skoncentrować się na cenach energii, wskazać na koszty generowane przez europejską politykę klimatyczną. Morawiecki chce, aby to zostało zauważone przez Radę Europejską w grudniu. Zapewnił, że będzie na ten temat dyskutował i jutro, i pojutrze z liderami europejskimi, ale także na forum Rady Europejskiej.

Kreml odpowiada na sankcje USA fot.ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News
23.11.2021 01:00 Kreml reaguje na sankcje USA w sprawie Nord Stream 2

Kreml odniósł się do sankcji nałożone przez Stany Zjednoczone na dwa powiązane z Rosją podmioty. Uznał je za niezgodne z prawem i niesłuszne oraz odniósł się do nich negatywnie.– Kreml uważa ewentualne nowe sankcje Stanów Zjednoczonych wobec Nord Stream 2 za niezgodne z prawem i niesłuszne oraz odnosi się do nich nadzwyczaj negatywnie – powiedział we wtorek rzecznik rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow.Uważa, że restrykcje wobec Nord Stream 2 to „kontynuacja języka sankcji, z którego Waszyngton uparcie nie chce zrezygnować”.

pilne swiat (1) (1)
23.11.2021 01:00 Nord Stream 2 z nowymi sankcjami. Stany Zjednoczone podjęły decyzję

Stany Zjednoczone podjęły wczoraj decyzję o nałożeniu sankcji na dwa podmioty, które są związane z budową Nord Stream 2. Wcześniej Waszyngton dogadał się z Berlinem, że nie będzie sankcji na podmioty powiązane z gazociągiem. Z racji lipcowej umowy pomiędzy USA i Niemcami, oświadczenie sekretarza stanu USA Antonyego Blinkena poważnie zadziwiło. Polityk z Białego Domu przekazał do wiadomości publicznej, że sankcjami objęta została firma Transadria Ltd. i druga, której nazwy już sekretarz nie podał.

pressurized-water-pipe-g285e7e6bf 1920
19.11.2021 01:00 Białoruś przywraca przesył ropy rurociągiem „Przyjaźń”. Polski system w pełni zabezpieczony

Białoruski operator rosyjskiego rurociągu Przyjaźń, poinformował o wznowieniu pełnego przesyłu ropy w kierunku Polski. Koncern PERN podał, że "realizacja tłoczeń jest zgodna z harmonogramem i zapotrzebowaniem rafinerii.Białoruś ograniczyła w środę przesył ropy w kierunku Polski rurociągiem przyjaźń. Jako powód wskazano nieplanowane prace konserwatorskie jednej z nitek rurociągu. Igor Demin, rzecznik rosyjskiego Transnieftu, zapewnił przy tym, że miesięczny cel dostaw ropy do Polski nie ulegnie zmianie, o czym informowała agencja informacyjna TASS.Jak poinformował Homeltransnaft 17 listopada na wskazanym odcinku w związku z "planowym remontem" tłoczenie było ograniczone o 7 proc. – Homeltransnafta Drużba osiągnęła 18 listopada o godz. 12:13 planowy poziom tłoczenia paliwa węglowodorowego na odcinku Homel-Mozyrz-Adamowo – podał koncern.PERN w swoim komunikacie podkreślił, że "miesięczny wolumen surowca ma być zrealizowany zgodnie z założeniami". Spółka zapewniła przy tym, iż "polski system naftowy jest w pełni zabezpieczony i działa w sposób ciągły".Rurociągiem Przyjaźń rosyjski surowiec płynie z Rosji przez Białoruś do Polski i dalej do Niemiec. To nie pierwszy przypadek, gdy Białoruś wstrzymuje dostawy surowca do Polski. W czerwcu miało to miejsce z powodu awarii rurociągu Przyjaźń.

biznesinfo-1
16.11.2021 01:00 PGNiG zablokowało Nord Stream 2. Wielki sukces polskiego giganta energetycznego

PGNiG informuje na swojej stronie internetowej, że niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci (BNetzA) przechyliła się do stanowiska polskiej firmy energetycznej przy decyzji o zablokowaniu certyfikacji dla Nord Stream 2 AG, czyli operatora gazociągu Nord Stream 2. Niemiecka BNetzA uznała, że działalność operatora w obecnej formie nie jest w obecnej formie prawnej zgodna z prawem niemieckim. Powodem jest zarejestrowanie spółki w Szwajcarii, a nie w Niemczech.

z osttaniej chwili swiat (1)
16.11.2021 01:00 Niemcy wstrzymali certyfikację Nord Stream 2. Gaz nie popłynie jeszcze długo

Niemcy wstrzymali certyfikację spółki Nord Stream 2 AG, który jest operatorem gazociągiem Nord Stream 2. Powodem jest zarejestrowanie spółki w Szwajcarii zamiast w Niemczech. Fakt zarejestrowania spółki Nord Stream 2 AG w Szwajcarii spowoduje, że operator gazociągu Nord Stream 2 nie będzie działał według prawa niemieckiego tylko szwajcarskiego, co jest głównym powodem odrzucenia certyfikacji przez Bundesnetzagentur.

z osttaniej chwili swiat (1)
15.11.2021 01:00 Gazprom nie zarezerwował dodatkowego tranzytu gazu. Zima w Europie będzie sroga

Gazprom nie zarezerwował dodatkowych przepustowości na tranzyt przez gazociąg na terenie Ukrainy. Konsekwencje poniesie cała Europa. Rosyjski gigant gazowy już w tym miesiącu nie zdecydował się na zarezerwowanie dodatkowej przepustowości przez gazociąg Jamał-Europa. Taka decyzja wpłynęła na cenę gazu ziemnego w Europie, który znacznie zdrożał. Działanie to miało zapewne na celu wymuszenie na Komisji Europejskiej wydania pozytywnej decyzji dotyczącej uruchomienia gazociągu Nord Stream 2, który jest bliźniaczą nitką do Nord Stream biegnącym z Rosji bezpośrednio do Niemiec przez dno Bałtyku.

biznesinfo-1
15.11.2021 01:00 Petrolinvest składa wniosek o upadłość. Polski gigant nie wytrzymał na rynku

Petrolinvest złożył wniosek o ogłoszenie upadłości do sądu w Gdańsku. Spółka była pionierem poszukiwawczo-wydobywczym. Większość akcji Petrolinvest była w posiadaniu Ryszarda Krauze. Petrolinvest zapisał się na kartach historii jako pierwsza polska firma o profilu poszukiwawczo-wydobywczym. Bankier.pl przypomina, że Petrolinvest poszukiwał ropy w Kazachstanie, w Polsce zajmował się inwestycjami w sektorze gazu łupkowego.

gazoprom
13.11.2021 01:00 Gazprom wdraża plan tłoczenia gazu do swoich magazynów w UE

Gazprom przyjął i wdraża plan zatłaczania gazu do europejskich magazynów – poinformował w piątek (12.11) prezes rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller. Zaznaczył, że Gazprom przekroczy w tym roku swoje zobowiązania dotyczące poziomu tranzytu gazu przez Ukrainę.Jak poinformował za pośrednictwem serwisu społecznościowego Telegram Miller gaz płynie różnymi trasami, w tym i przez terytorium Ukrainy. Prezes Gazpromu podkreślił, że tranzyt gazu przez Ukrainę przekroczy w tym roku kontraktowe zobowiązania rosyjskiego koncernu.

gazII
12.11.2021 01:00 Przez Gazociąg Jamalski płynie znacznie mniej gazu. Niemcy pokazali dane

Dostawy gazu ziemnego do Niemiec rurociągiem Jamał-Europa spadły w czwartek (11.11) o ponad 33 proc. w porównaniu do poprzedniego dnia – podała rosyjska agencja RIA Nowosti, powołując się na dane niemieckiego operatora Gascade.Przesył gazu pomiędzy godz. 8 i 9 rano czasu moskiewskiego (godz. 6 i 7 czasu polskiego) wahał się w rejonie około 695 tys. m sześciennych. Poprzedniego dnia wyniósł w tym czasie około miliona m sześciennych.Dostawy rosyjskiego błękitnego paliwa przez terytorium Ukrainy są na podobnym poziomie jak w środę. Wynoszą około 109 mln m sześc., czyli maksimum przewidziane w kontraktach.RIA Nowosti przypomina, że biegnący przez Polskę gazociąg Jamał-Europa należy do głównych tras przesyłu rosyjskiego gazu do krajów europejskich, obok rurociągów ukraińskich i niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream.

pilne swiat (1) (1)
11.11.2021 01:00 Białoruś grozi Europie odcięciem gazu. Łukaszenka wyciąga asa z rękawa

Łukaszenka straszy Europę, że wstrzyma przesył gazu przez białoruski odcinek Gazociągu Jamalskiego. Takie działanie może jednak odbić się Mińskowi czkawką. Groźba Łukaszenki jest odpowiedzią na planowane unijne sankcje wobec reżimu Białorusi. UE chce ukarać dyktatora za sprowokowanie napięcia na granicy z Polską, a tym samym z Unią Europejską.

pilne swiat (1) (1)
10.11.2021 01:00 PGNiG wystąpił o zgodę na odwierty. Gazu ziemnego będzie więcej

PGNiG Uprsteam Norway wystąpiło o możliwość rozpoczęcia odwiertów ze złóż Tommeliten Alpha na Morzu Północnym. Uruchomienie złoża zapewniłoby polskiej firmie zwiększenie produkcji o 0,5 mld m sześć. gazu ziemnego rocznie. Rozpoczęcie wydobycia ze złoża Tommeliten Alpha zakłada się na 2024 r. W szczytowym okresie złoże mogłoby dostarczyć dodatkowe 0,5 mld m sześć. gazu ziemnego rocznie, co znacznie zwiększy polskie bezpieczeństwo energetyczne.

biznesinfo-1
10.11.2021 01:00 Rosjanie wieszczą katastrofę ekologiczną w Europie. Za wszystko winią Ukraińców

Kreml w niewybredny sposób postanowił skomentować stan techniczny ukraińskiego przesyłu gazu. Nie obyło się przy tym bez reklamy nowopowstałego Nord Stream 2, który czeka na pozytywną decyzję Komisji Europejskiej. Doradca prezydenta Putina Siergiej Iwanow w bardzo ostrych słowach postanowił wypowiedzieć się na temat stanu technicznego ukraińskich technologii do przesyłu gazu.

pilne swiat (1)
08.11.2021 01:00 Rosjanie zaserwowali Europie gazowy balet. Giełdy czekają na kolejne akty

Ceny gazu i energii w Europie wzrosły na informację, że Rosja nie zapewni zwiększenia dostaw, które obiecał prezydent Władimir Putin. Europa rozpoczęła sezon grzewczy z najniższymi zapasami od ponad dekady. Podał w poniedziałek 8 listopada Bloomberg. Poprzez rezygnację z zapełniania magazynów należących do Gazpromu lub wynajmowanych przez koncern w wybranych krajach UE, brak zainteresowania sprzedażą surowca na europejskich giełdach oraz odstąpienie od rezerwacji dodatkowych przepustowości w wybranych gazociągach eksportowych Rosja przyczyniła się do pogłębienia kryzysu na europejskim runku gazu ziemnego.

pilne swiat (1)
06.11.2021 01:00 Gazprom znowu zakręcił kurek. Nie wysyła surowca przez Gazociąg Jamalski

Ponownie przesył gazu do Niemiec rurociągiem jamalskim został wstrzymany. Rozpoczęło się tłoczenie tak zwanym rewersem – przekazała agencja TASS, przy czym powołała się na dane niemieckiego operatora Gascade. Dostawy do Niemiec ustały w godz. 9-10 rano w sobotę czasu moskiewskiego (godz. 7-8 rano czasu polskiego). Później rozpoczęło się tłoczenie gazu w odwrotnym kierunku - z Niemiec do Polski. Jak podał dziennik "Kommiersant" rewers stanowi teraz około 139,5 tys. m sześc. gazu na godzinę.Wcześniejsza przerwa w tłoczeniu surowca gazociągiem jamalskim nastąpiła 30 października. Również wówczas gaz zaczął być przesyłany rewersem. Koncern Gazprom zapewnił wtedy, że przerwa nie odbiła się na odbiorcach surowca i wnioski o dostawy gazu są realizowane.

DSC1600
05.11.2021 01:00 Gazoport dla PGNiG jest już gotowy. Polska wkrótce będzie korzystać z surowca z USA

Terminal Calcasieu Pass LNG jest gotowy do rozpoczęcia pracy, wynika z informacji spółki Venture Global LNG będącej dostawcą gazu skroplonego do Polski. Amerykańska Federalna Komisja Regulacji Energetyki wydała zgodę na oddanie do użytku pierwszego ciągu skraplającego zbiornika południowego w Calcasieu Pass LNG.Według Reutersa, Venture Global wystąpiła do FERC o zezwolenie na uruchomienie pierwszego zespołu nowych linii skraplających, w czwartek (04.11) firma otrzymała zezwolenie. Jednym z klientów Venture Global jest PGNiG. We wrześniu polska spółka podpisała długoterminowy kontrakt na dostawy z Calcasieu Pass do poziomu 1,5 mln ton LNG rocznie przez 20 lat. W innym aneksie PGNiG zwiększyło z 2,5 do 4 mln ton LNG rocznie przez 20 lat wolumen z Plaquemines. Dostawy mają się zacząć w 2023 r.

biznesinfo-1
04.11.2021 01:00 Niemiecki rząd spieszy się z decyzją o Nord Stream 2. Złe wiadomości dla Polski

Rosjanie czekają na certyfikację Nord Stream 2, a w Niemczech akurat zmienia się rząd. Nowe władze nad Szprewą mogą mieć zupełnie inne podejście do kontrowersyjnego gazociągu, wszelkie formalności chce więc jeszcze załatwić ustępujący rząd. To złe wieści dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Jak donosi DGP, w ubiegły wtorek niemieckie ministerstwo gospodarki i energii dało Federalnej Agencji ds. Sieci Przesyłowych (BNetzA) zielone światło na uruchomienie przesyłu gazu do Niemiec przez Nord Stream 2.

mapa polska
03.11.2021 01:00 Rosja naciska na Niemcy w sprawie Nord Stream 2. Konsekwencje mogą być tragiczne dla Polski

Rosja próbuje wymusić na Niemcach szybsze decyzje w sprawie użycia gazociągu Nord Stream 2. Mimo obietnic Władimira Putina Gazprom nie zwiększa dostaw gazu ziemnego do Europy przez funkcjonujące gazociągi. Niedawno ukończony gazociąg Nord Stream 2 do funkcjonowania potrzebuje jeszcze certyfikacji ze strony niemieckiego Bundesnetzagentur, później potrzeba jeszcze zgody Komisji Europejskiej. Rosja oczekuje właśnie przyspieszenia decyzji o otwarciu gazociągu.

biznesinfo-1
02.11.2021 01:00 Rosjanie wstrzymują dostawy gazu do Niemiec przez Gazociąg Jamalski

Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Niemiec przez Gazociąg Jamalski, którego odcinek przebiega przez terytorium Polski. W konsekwencji Polska musiała zacząć korzystać z dostaw rewersowych. Operator Gascade poinformował, że od 30 października Gazprom nie tłoczy gazu przez Gazociąg Jamalski w kierunku Niemiec. Decyzja koncernu nie jest znana, ponieważ zignorował on zapytanie agencji Reuters - donosi biznesalert.pl.

pexels-pixabay-266896
29.10.2021 02:00 Ceny gazu zimą sięgną zenitu. Nawet bogata Norwegia się tego obawia

Nadchodząca zima ma być okresem naprawdę wysokich cen gazu. Przewiduje norweska spółka Equinor drugi co do wielkości dostawca gazu w Europie. Reuters podał, że głównym powodem takiej sytuacji jest niski poziom zapełnienia PMG.W oświadczeniu Anders Opedal, kierujący pracami Equinor wyraził swoje obawy. – Sądzimy, że zimą ceny będą wysokie. Na jakim poziomie, nie wiem, ale (…) będzie to wyzwanie dla obywateli Wielkiej Brytanii, Europy i niektórych przedstawicieli branży – oświadczył Opedal.– Czynnikiem, który może „uratować” Europejczyków przed wysokimi rachunkami jest łagodna zima - pomogłaby ona w zrównoważeniu popytu i podaży. Oznacza to jednak niestety równocześnie, że normalna lub nieco chłodniejsza aura będzie poważnym obciążeniem dla sektora. Szczególnie, że LNG nadal płynie głównie do Azji i „nie widzimy zmian w dostawach gazu z Rosji – tłumaczył dyrektor generalny Equinora, na łamach Reutersa.

pilne swiat (1)
27.10.2021 02:00 Nord Stream 2 z certyfikatem niemieckiego resortu gospodarki

Jak poinformował Neue Zuercher Zeitung: ministerstwo gospodarki Niemiec potwierdziło, że wydanie certyfikatu dla gazociągu Nord Stream 2 "nie zagrozi bezpieczeństwu dostaw gazu do Niemiec i Unii Europejskiej. Wcześniej Rosja zwróciła się do Niemiec o certyfikację rurociągu w terminie do 8 stycznia, potwierdzając, że pierwsza nitka NS2 jest wypełniona tzw. gazem technicznym i przygotowana do eksploatacji, ale "gaz będzie można przesyłać dopiero po uzyskaniu oficjalnej zgody".To jak zauważył Reuters najbardziej kontrowersyjny projekt energetyczny w Europie, kierowany przez rosyjski koncern gazowy Gazprom, spotkał się z oporem m.in. Stanów Zjednoczonych i Ukrainy, które twierdzą, że prezydent Rosji Władimir Putin mógłby wykorzystać NS2 jako narzędzie do osiągnięcia celów politycznych i ominięcia Ukrainy jako kraju tranzytu gazu.– Ministerstwo gospodarki zakończyło analizę skutków procesu certyfikacji Nord Stream 2 dla bezpieczeństwa dostaw i przekazało ją dziś Federalnej Agencji Sieciowej. (…) Ministerstwo w swojej ocenie dochodzi do wniosku, że wydanie certyfikatu nie zagraża bezpieczeństwu dostaw gazu do Niemiec i UE – podkreślił resort.

pexels-pixabay-266896
26.10.2021 02:00 Posłowie PiS chcą rozłożyć podwyżkę cen gazu na raty. Jest projekt ustawy

Do Sejmu wpłynął projekt, który zakłada możliwość rozłożenia w czasie podwyżek cen gazu dla gospodarstw domowych. Dzięki nowelizacji wzrost cen zakupu gazu w trakcie obowiązywania taryfy można by przenieść na kolejne okresy taryfowe.Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy zakładającej możliwość rozłożenia w czasu podwyżek cen gazu dla gospodarstw domowych. Nowelizacja Prawa energetycznego zakłada możliwość przeniesienia wzrostu cen zakupu gazu przez sprzedawcę w trakcie obowiązywania taryfy na kolejne okresy taryfowe. Ma to zamrozić ceny gazu na jakiś czas.

Ziobro: Zwrócę się do rządu z wnioskiem o pozew do TSUE przeciw Niemcom
22.10.2021 02:00 2,5 mln aut może stracić homologację. Rząd zmienia przepisy

Już od nowego roku ponad 2,5 mln zarejestrowanych w Polsce samochodów z instalacją LPG może nie mieć prawa poruszać się po drogach publicznych. Jak podaje portal prawo.pl stanie się tak jeśli wejdzie w życie zapowiadana nowelizacja ustawy o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia w zakresie kontroli instalacji gazowych.Ustawa o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia, która ma zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2022 r. budzi spore kontrowersje i obawy. Ministerstwo Infrastruktury opracowało ją, żeby dostosować polskie przepisy dotyczące montażu w samochodach instalacji LPG i CNG do prawa Unii Europejskiej. Ministerstwo zapewnia, że obecny i nowy system homologacji będą funkcjonowały równolegle.

pilne swiat (1)
19.10.2021 02:00 Nord Stream 2 wypełniony gazem technicznym. Jednak musi czekać na certyfikację Niemiec

Pierwsza nitka gazociągu Nord Stream 2 została wypełniona gazem technicznym, ciśnienie w tej części gazociągu jest wystarczające do rozpoczęcia przesyłu surowca – przekazał w poniedziałek operator magistrali, spółka Nord Stream 2 AG. Gazu może zabraknąć w wielu europejskich magazynach.Ciśnienie w tej części gazociągu jest wystarczające do rozpoczęcia przesyłania surowca. Aby to zrobić gazociąg musi jednak poczekać na certyfikację niemieckiego regulatora. – Według stanu na 18 października procedura zapełniania gazem pierwszej nitki (...) została zakończona. Zgodnie z planem i wymogami projektowymi nitka została zapełniona tzw. gazem technicznym, w ilości około 177 mln m sześc., co zapewnia poziom ciśnienia 103 bary w gazociągu – czytamy w oświadczeniu. Dodano w nim, że taki poziom ciśnienia "jest wystarczający, by w przyszłości rozpocząć przesył gazu.

Sasin: gaz na giełdach europejskich zdrożał o 941 proc.
13.10.2021 02:00 „Panie premierze Sasin, ten pana prąd niestety ciągle drogi”

O 941 proc. zdrożał gaz na giełdach europejskich, na których musi się zaopatrywać Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - powiedział w środę (13.10) w Sejmie wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że PGNiG nie podniosło ceny i dziś "niweluje te podwyżki własnymi staraniami". Na początku środowego posiedzenia Sejmu Krzysztof Paszyk z Koalicji Polskiej mówił o podwyżkach cen gazu. Jako przykład podał dwie gminy z Wielkopolski: Tarnowo Podgórne i Kaźmierz.

biznesinfo-1
11.10.2021 02:00 Berlin nie zamierza rezygnować z Nord Stream 2 ani atomu

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” kryzys nie skłania Berlina do rewizji kontrowersyjnych elementów strategii jak Nord Stream 2 czy rezygnacja z atomu. Prawdopodobnie nie uczyni tego też kolejny rząd.Coraz więcej środowisk zwraca uwagę na wpływ Rosji na ceny gazu w Europie, Międzynarodowa Agencja Energetyczna, również zasugerowała związek. Organizacja nie pozostawia wątpliwości: rola Moskwy i jej możliwości w zakresie łagodzenia deficytu błękitnego paliwa są znaczące. – MAE jest zdania, że Rosja mogłaby robić więcej, żeby zwiększyć dostępność gazu dla Europy i zapewnić wystarczające zapasy na zimowy sezon grzewczy – oświadczył szef MAE Fatih Birol.Wicepremier Aleksander Nowak stwierdził, że sprawna certyfikacja i umożliwienie przesyłu NS2 pomoże uspokoić sytuację na rynku. Wcześniej Władimir Putin przyznał, iż Rosja mogłaby zwiększyć produkcję gazu na rynek europejski. O związku między dostawami a NS2 wyraził wiceszef komisji spraw zagranicznych rosyjskiej Rady Federacji Władimir Dżabarow. – NS2 może zostać uruchomiony jeszcze w tym roku. W innym przypadku Europa zamarznie – powiedział. Niemieckie ministerstwo gospodarki i energii na pytania DGP odpowiada jednak, że rząd w Berlinie, którego szefowa, kanclerz Angela Merkel, jeszcze kilka miesięcy temu zapewniała, że nie dopuści do wykorzystywania przez Kreml gazu jako broni, nie dostrzega problemu w działaniach Rosji ani w rosnącej zależności Europy od pozyskiwanego od niej surowca.Gazprom ogłosił ukończenie budowy gazociągu Nord Stream 2, 10 września br. Rosyjski gaz ma dotrzeć bezpośrednio do Niemiec, po dnie Bałtyku. Ta nitka gazowa z Rosji do Greifswaldu w Niemczech pozwoli rosyjskiej spółce na zwiększenie przepustowości przesyłu gazu przez Bałtyk do łącznie 110 mld m3 rocznie.