BiznesINFO.pl
flaga Polski

Biznes Info

PGNiG zrealizowało pionierską inwestycję w Norwegii. Gaz może już płynąć

1 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 15 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

PGNiG uruchomiło w Norwegii podgrzewany gazociąg obsługujący złoże o nazwie Ærfugl. Wykorzystanie pomysłu w przyszłych projektach może zapewnić skuteczną eksploatację znacznie większej ilości podwodnych złóż gazu.

Rekordowa inwestycja PGNiG

Podgrzewany gazociąg Electrically Heat-Traced Flowline (EHTF) powstał w celu połączenia 3 podwodnych otworów wydobywczych na złożu Ærfug i łączy je z pływającą jednostką produkcyjno-magazynującą FPSO Skarv. Nowa nitka ma długość 14,5 km, co w przypadku tej technologii jest rekordem - czytamy w komunikacie PGNiG.

PGNiG Upstream Norway i Aker BP będący głównymi udziałowcami koncesji na wydobycie gazu z norweskiego złoża Ærfug zdecydowały się na konstrukcję w związku z niskimi temperaturami wody w regionie wydobycia.

– Gazociąg wykonany na zlecenie PGNiG Upstream Norway jest najdłuższą instalacją tego typu na świecie i pierwszą, której długość przekroczyła 1,5 kilometra. Sukces projektu otwiera nowe perspektywy zagospodarowania podmorskich złóż – komentuje Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA.

PGNiG znalazło sposób na hydraty

Rurociąg ułożony jest 400 m pod poziomem morza, gdzie temperatura wody w tym rejonie świata może spadać do 3 stopni powyżej zera, co stwarza ryzyko hydratów.

Hydraty z wyglądu i konsystencji przypominają lód, są jednak mieszanką wody i metanu. Zgromadzenie się hydratów wewnątrz gazociągu może doprowadzić do zatamowania przesyłu surowca, stąd decyzja o budowie gazociągu podgrzewanego.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Gazprom opublikował porażający dokument. Rosjanie wybrali kierunek przeciwny od Europy

Czytaj więcej >

Energetyka

150. dostawa skroplonego gazu sprowadzona przez PGNiG dotarła do Polski

Czytaj więcej >

Energetyka

Tauron zakończył budowę elektrowni fotowoltaicznej Choszczno II

Czytaj więcej >

Energetyka

Niewielkie podkręcenie gałki kaloryfera może dać wielkie oszczędności. Ekspert zdradził dlaczego

Czytaj więcej >

Energetyka

Nowy system rozliczania, tzw. net-billing już od 1 kwietnia

Czytaj więcej >

Energetyka

Gazprom chce więcej pieniędzy. Pozywa PGNiG do arbitrażu

Czytaj więcej >