Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Gazprom przejmuje media społecznościowe. Gigant gazowy rozpościera skrzydła nad rosyjskim Internetem
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 06.12.2021 01:00

Gazprom przejmuje media społecznościowe. Gigant gazowy rozpościera skrzydła nad rosyjskim Internetem

moscow-19
Gazprom

Gazprom nabył większościowy pakiet akcji serwisu VKontakte będącego rosyjskim odpowiednikiem Facebooka. Tym samym rosyjski gigant energetyczny powiększa swoją strefę wpływów w sieci.

VKontakte działające przede wszystkim na terenie Rosji i byłych republik radzieckich jest portalem społecznościowym działających na zasadach zbliżonych do Facebooka, skupiający głównie osoby rosyjskojęzyczne. Baza użytkowników sięga 600 mln osób.

Nie jest to pierwsza próba zwojowania sieci przez Gazprom. Zależna od giganta spółka Gazprom Media uruchomiła już na terenie serwis Yappy będący z kolei rosyjskim odpowiednikiem TikToka.

Gazprom inwestuje w Internet

O zakupie większościowego pakietu udziałów w serwisie VKontakte poinformowała dzisiaj agencja Reuters.

VKontakte zostało zakupione przez spółkę-córkę Gazpromu o nazwie Sogaz działającej w ramach rynku ubezpieczeniowego. Szefem rady nadzorczej Sogazu jest prezes Gazpromu Aleksiej Miller.

Gazprom odkupił VKontakte od spółki MF Technologies wchodzącej w skład firmy USM, należącej z kolei do Aliszera Usmanowa, jednego z najbogatszych i najpotężniejszych Rosjan.

Fakt przejęcia większości udziałów w największym rosyjskim portalu społecznościowym spotkał się z krytyką rosyjskich mediów opozycyjnych, które zwracają uwagę na zbytnie powiązanie Gazpromu z władzą na Kremlu.

Tagi: Rosja gaz