Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Zbankrutowała kolejna firma energetyczna. Wszystko przez ceny gazu
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 23.12.2021 01:00

Zbankrutowała kolejna firma energetyczna. Wszystko przez ceny gazu

gazomierz-gaz-gaz ziemny-iberion
Biznes Info

Naked Energy, holenderski dostarczyciel energii nie wytrzymał wysokich cen gazu w tym roku, co jest następstwem mniejszej ilości surowca dostarczanego do Europy przez Gazprom.

Historia Naked Energy nie jest odosobniona, w Holandii zbankrutowała w tym roku już 5 firm, które nie poradziły sobie ze znacznymi i szybkimi wzrostami cen gazu ziemnego.

Już szóste bankructwo w Holandii

Holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynku uspokaja klientów Naked Energey, że nie grozi im odłączenie dostępu do surowca. Zostaną przeniesieni automatycznie do innego operatora, tak żeby nie groziła im przerwa w dostawach.

Firmy, które już wcześniej nie poradziły sobie z cenami gazu w Holandii, to Welkom Energie, Enstroga, Fenor, Anoda Energie oraz Allure Energie, podaje money.pl.

Gaz ekstremalnie drogi

Cena gazu jest praktycznie ośmiokrotnie wyższa niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Wynika to między innymi ze srogiej ubiegłej zimy i niskich rezerw surowca. Ceny winduje do tego bardzo "oszczędny" przesył surowca, którego dokonuje Gazprom.

Rosjanie zaangażowani w konflikt na Ukrainie i chcący przyśpieszyć proces certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 używają gazu jako elementu nacisku na Unię Europejską.

Polskie magazyny gazu są wypełnione niemal w całości, co stawia nas w dużo lepszej sytuacji niż wiele państw Unii Europejskiej.

Tagi: gaz gaz ziemny