BiznesINFO.pl
ważne

Biznes Info

Zbankrutowała kolejna firma energetyczna. Wszystko przez ceny gazu

23 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 5 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Naked Energy, holenderski dostarczyciel energii nie wytrzymał wysokich cen gazu w tym roku, co jest następstwem mniejszej ilości surowca dostarczanego do Europy przez Gazprom.

Historia Naked Energy nie jest odosobniona, w Holandii zbankrutowała w tym roku już 5 firm, które nie poradziły sobie ze znacznymi i szybkimi wzrostami cen gazu ziemnego.

Już szóste bankructwo w Holandii

Holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynku uspokaja klientów Naked Energey, że nie grozi im odłączenie dostępu do surowca. Zostaną przeniesieni automatycznie do innego operatora, tak żeby nie groziła im przerwa w dostawach.

Firmy, które już wcześniej nie poradziły sobie z cenami gazu w Holandii, to Welkom Energie, Enstroga, Fenor, Anoda Energie oraz Allure Energie, podaje money.pl.

Gaz ekstremalnie drogi

Cena gazu jest praktycznie ośmiokrotnie wyższa niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Wynika to między innymi ze srogiej ubiegłej zimy i niskich rezerw surowca. Ceny winduje do tego bardzo "oszczędny" przesył surowca, którego dokonuje Gazprom.

Rosjanie zaangażowani w konflikt na Ukrainie i chcący przyśpieszyć proces certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 używają gazu jako elementu nacisku na Unię Europejską.

Polskie magazyny gazu są wypełnione niemal w całości, co stawia nas w dużo lepszej sytuacji niż wiele państw Unii Europejskiej.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Gazprom opublikował porażający dokument. Rosjanie wybrali kierunek przeciwny od Europy

Czytaj więcej >

Energetyka

150. dostawa skroplonego gazu sprowadzona przez PGNiG dotarła do Polski

Czytaj więcej >

Energetyka

Tauron zakończył budowę elektrowni fotowoltaicznej Choszczno II

Czytaj więcej >

Energetyka

Niewielkie podkręcenie gałki kaloryfera może dać wielkie oszczędności. Ekspert zdradził dlaczego

Czytaj więcej >

Energetyka

Nowy system rozliczania, tzw. net-billing już od 1 kwietnia

Czytaj więcej >

Energetyka

Gazprom chce więcej pieniędzy. Pozywa PGNiG do arbitrażu

Czytaj więcej >