BiznesINFO.pl

Pexels

Ceny gazu znów poszybowały. Wskazano winnego tej sytuacji

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Joanna Leja

Hurtowe ceny gazu w Europie wzrosły w poniedziałek o 6 proc. w związku z ograniczeniem podaży surowca z Rosji i prognozami obniżenia temperatury – poinformował Reuters. Dodatkowo gaz z gazociągu Jamał-Europa płynie na wschód z Niemiec do Polski, zwiększając presję na rynku. Ceny gazu w Europie osiągnęły rekordowy poziom w grudniu 2021 r., gdy wynosiły ponad 180 euro za MWh. Od tego czasu dzięki dostawom ciekłego gazu LNG do Europy ceny spadły poniżej 100 euro za MHh - przypomina Reuters. Dodaje, że w poniedziałek wskaźnik hurtowych cen gazu wzrósł o 6 proc. i wynosił 88 euro.

Źródła branżowe i analitycy powiedzieli w zeszłym miesiącu, że handlowcy wolą pobierać gaz z zapasów, aby zaopatrywać europejskich odbiorców i unikać płacenia niemal rekordowo wysokich cen. Ponieważ rosyjski koncern gazowy Gazprom nie widział ofert na eksport w kierunku zachodnim, gazociąg zmienił przepływy.

Przyczyną podwyżki są prognozy pogody przewidujące obniżenie temperatury i spadek produkcji energii z elektrowni wiatrowych – podaje agencja. Dodaje, że od końca poprzedniego roku wciąż utrzymywany jest rewers na gazociągu jamalskim, co zmniejsza podaż gazu z Rosji.

Surowiec w gazociągu jamalskim wciąż płynie z zachodu na wschód

Od 21 grudnia 2021 r. gaz w przebiegającym przez Polskę rurociągu Jamał-Europa płynie z zachodu na wschód, czyli w odwrotnym kierunku niż zazwyczaj. Rurociąg dostarcza około jednej szóstej rocznego eksportu rosyjskiego gazu do Europy i Turcji.

Jak wynika z danych z punktu pomiarowego Mallnow na granicy niemiecko-polskiej, wolumen przesyłu w kierunku wschodnim w gazociągu jamalskim wyniósł w poniedziałek 7 milionów kilowatogodzin na godzinę (kWh/h).

Nie podano, kiedy rurociąg zmieni przepływy z powrotem do Niemiec, chociaż źródło bliskie Gazpromowi powiedziało, że firma ma zmienić przepływy z powrotem w pewnym momencie w tym miesiącu, ponieważ Gazprom przedpłacił z góry pewne dodatkowe wolumeny w kierunku zachodnim. Wstępne dane Gascade pokazują, że dostawy pozostaną w rewersie co najmniej do wczesnych godzin we wtorek. Podnosząc presję na europejskim rynku gazu, Gazprom poinformował w poniedziałek, że nie planuje w tym tygodniu wstrzymać spotowych sprzedaży gazu. Odwrotne przepływy przyczyniły się do wysokich cen hurtowych w Europie, przy czym niektóre firmy energetyczne zbankrutowały w ostatnich miesiącach, a konsumenci również odczuli ten wpływ – podkreślił Reuters.

Tagi:

gazgaz ziemnyCeny

Podobne artykuły

Energetyka

W Polsce powstanie pierwszy w Europie symulator reaktora jądrowego
Czytaj więcej >

Energetyka

Otrzymał absurdalnie wysoki rachunek za prąd. Myślał, że ma halucynacje
Czytaj więcej >

Energetyka

Rekordowe zainteresowanie programem "Mój Prąd 5.0"
Czytaj więcej >

Energetyka

Gigantyczny zysk najbogatszej polskiej firmy - PKN Orlen. W trzy miesiące spółka osiągnęła 9 mld zł zysku netto
Czytaj więcej >

Energetyka

Mamy najdroższy prąd w Unii. Płacimy więcej niż Niemcy
Czytaj więcej >

Energetyka

Co drugi Polak nie widzi problemu, aby mały reaktor jądrowy powstał w pobliżu jego miejsca zamieszkania
Czytaj więcej >
Joanna Leja

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl , money.pl i wroclaw.pl . Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Energetyka

Energetyka

Paula Drechsler

Polka ładowała telefon, nagle nastąpił wybuch. Chwile grozy z urządzeniem znanej marki
Czytaj więcej >
Energetyka

Paweł Makowiec

Już wkrótce PGE zapuka do twojego domu. Chodzi o liczniki prądu
Czytaj więcej >
Energetyka

Patryk Solarczyk

Polska musi przejść całkowitą transformację energetyczno-paliwową. W grze konkurencyjność naszej gospodarki
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sprytny gadżet do zadań specjalnych. Naładujesz nim telefon i spalisz kalorie
Czytaj więcej >
Energetyka

Paula Drechsler

Atak na klientów Energi. Mnóstwo osób utraciło dostęp do swoich kont
Czytaj więcej >
Energetyka

Paweł Makowiec

Tak tanio jeszcze nie było. Fantastyczna sytuacja na rynku gazu
Czytaj więcej >