Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Ceny gazu znów poszybowały. Wskazano winnego tej sytuacji
Joanna Leja
Joanna Leja 10.01.2022 01:00

Ceny gazu znów poszybowały. Wskazano winnego tej sytuacji

gazoprom
Pexels

Hurtowe ceny gazu w Europie wzrosły w poniedziałek o 6 proc. w związku z ograniczeniem podaży surowca z Rosji i prognozami obniżenia temperatury – poinformował Reuters. Dodatkowo gaz z gazociągu Jamał-Europa płynie na wschód z Niemiec do Polski, zwiększając presję na rynku. Ceny gazu w Europie osiągnęły rekordowy poziom w grudniu 2021 r., gdy wynosiły ponad 180 euro za MWh. Od tego czasu dzięki dostawom ciekłego gazu LNG do Europy ceny spadły poniżej 100 euro za MHh - przypomina Reuters. Dodaje, że w poniedziałek wskaźnik hurtowych cen gazu wzrósł o 6 proc. i wynosił 88 euro.

Źródła branżowe i analitycy powiedzieli w zeszłym miesiącu, że handlowcy wolą pobierać gaz z zapasów, aby zaopatrywać europejskich odbiorców i unikać płacenia niemal rekordowo wysokich cen. Ponieważ rosyjski koncern gazowy Gazprom nie widział ofert na eksport w kierunku zachodnim, gazociąg zmienił przepływy.

Przyczyną podwyżki są prognozy pogody przewidujące obniżenie temperatury i spadek produkcji energii z elektrowni wiatrowych – podaje agencja. Dodaje, że od końca poprzedniego roku wciąż utrzymywany jest rewers na gazociągu jamalskim, co zmniejsza podaż gazu z Rosji.

Surowiec w gazociągu jamalskim wciąż płynie z zachodu na wschód

Od 21 grudnia 2021 r. gaz w przebiegającym przez Polskę rurociągu Jamał-Europa płynie z zachodu na wschód, czyli w odwrotnym kierunku niż zazwyczaj. Rurociąg dostarcza około jednej szóstej rocznego eksportu rosyjskiego gazu do Europy i Turcji.

Jak wynika z danych z punktu pomiarowego Mallnow na granicy niemiecko-polskiej, wolumen przesyłu w kierunku wschodnim w gazociągu jamalskim wyniósł w poniedziałek 7 milionów kilowatogodzin na godzinę (kWh/h).

Nie podano, kiedy rurociąg zmieni przepływy z powrotem do Niemiec, chociaż źródło bliskie Gazpromowi powiedziało, że firma ma zmienić przepływy z powrotem w pewnym momencie w tym miesiącu, ponieważ Gazprom przedpłacił z góry pewne dodatkowe wolumeny w kierunku zachodnim. Wstępne dane Gascade pokazują, że dostawy pozostaną w rewersie co najmniej do wczesnych godzin we wtorek. Podnosząc presję na europejskim rynku gazu, Gazprom poinformował w poniedziałek, że nie planuje w tym tygodniu wstrzymać spotowych sprzedaży gazu. Odwrotne przepływy przyczyniły się do wysokich cen hurtowych w Europie, przy czym niektóre firmy energetyczne zbankrutowały w ostatnich miesiącach, a konsumenci również odczuli ten wpływ – podkreślił Reuters.