BiznesINFO.pl

Pexels

Gazprom opublikował porażający dokument. Rosjanie wybrali kierunek przeciwny od Europy

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Gazprom opublikował wstępne dane o produkcji gazu w pierwszej połowie stycznia bieżącego roku. Z liczb wynika, że do Europy płynie coraz mniej gazu. Kierunek ekspansji rosyjskiego giganta powinien dać nam dużo do myślenia.

Gazprom od 1 do 15 stycznia wyprodukował 23,1 mld m sześc. gazu, co daje wynik lepszy o 2,3 proc. niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - wynika z danych opublikowanych przez spółkę. Pomimo zwiększenia wolumenu produkcji, wiele państw Unii Europejskiej zmaga się z potężnym deficytem surowca.

Gazprom przestaje tłoczyć gaz w kierunku zachodnim

Gazowy gigant potwierdził, że "do krajów poza byłym ZSRR" [co oznacza w zdecydowanej większości kraje będące członkami UE w Europie Zachodniej i Środkowej], wysłał w okresie objętym szacunkami (01.-15.01.22) aż o 41,1 proc. gazu mniej, niż w roku ubiegłym.

Do zmagających się z horrendalnymi cenami europejskich krajów popłynęło zaledwie 5,7 mld metrów sześć. surowca, podczas gdy w pierwszej połowie stycznia 2021 r. było to 9,1 mld metrów sześć.

Jednocześnie Gazprom przywołuje dane z Gas Infrastructure Europe, które jasno wskazują, że europejskie magazyny świecą pustkami. Zapasy gazu są bowiem niższe o 25 proc. względem roku ubiegłego.

PGNiG informuje, że Polska nie boryka się z problemem pustych magazynów z gazem. Pod koniec grudnia prezes polskiego giganta energetycznego zapewniał w TVP Info, że magazyny są wypełnione w 95 proc. Na stronie PGNiG czytamy, że aktualna pojemność czynna magazynów gazu E (wysokometanowy) w Polsce wynosi 3 174,80 mln m3.

Gazprom wybrał wschód i południe

Chociaż wysyłka surowca w stronę Europy Zachodniej znacząco maleje, to Gazprom nadrabia statystyki rynkiem krajowym, dalekowschodnim i południowoeuropejskim.

Dostawy w granicach Rosji wzrosły o 3,7 proc., zaś dostawy do Bułgarii aż o 48,6 proc., a do Bośni i Hercegowiny o 7,9 proc. W nieznacznym stopniu wzrosła także wysyłka do Turcji (0,3 proc.).

Gazprom chwali się także potężnym zwiększeniem eksportu do Chin. Państwo Środka kupiło od rosyjskiego przedsiębiorstwa energetycznego 1,5 razy więcej gazu, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

W grze Nord Stream 2

Orientowanie kierunków zbytu na południe i wschód może doprowadzić do licznych przetasowań na europejskim rynku energetycznym. Jeżeli Rosjanie, zmniejszając dostawy gazu do Europy Zachodniej planują wymusić szybszą certyfikację gazociągu Nord Stream 2, to może ich to kosztować przeorientowanie wielu importerów na gaz norweski lub amerykański.

Z drugiej strony Gazprom pewny zbytu swojego produktu w Chinach, nie musi szybko szukać porozumienia z europejskimi nabywcami. Choć obecna zima zapowiada się pod względem dostaw dość drogo i niepewnie, to w przyszłym roku możemy obserwować liczne przetasowania w statystyku dotyczących importu gazu do krajów Unii Europejskiej.

Tagi:

gazgaz ziemnyPGNiG

Podobne artykuły

Energetyka

Otrzymał absurdalnie wysoki rachunek za prąd. Myślał, że ma halucynacje
Czytaj więcej >

Energetyka

Rekordowe zainteresowanie programem "Mój Prąd 5.0"
Czytaj więcej >

Energetyka

Gigantyczny zysk najbogatszej polskiej firmy - PKN Orlen. W trzy miesiące spółka osiągnęła 9 mld zł zysku netto
Czytaj więcej >

Energetyka

Mamy najdroższy prąd w Unii. Płacimy więcej niż Niemcy
Czytaj więcej >

Energetyka

Co drugi Polak nie widzi problemu, aby mały reaktor jądrowy powstał w pobliżu jego miejsca zamieszkania
Czytaj więcej >

Energetyka

Rekordowe wyniki Orlenu. W trzy miesiące grupa odnotowała ponad 9 mld zł zysku netto
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Energetyka

Energetyka

Paweł Makowiec

Już wkrótce PGE zaupka do twojego domu. Chodzi o liczniki prądu
Czytaj więcej >
Energetyka

Patryk Solarczyk

Polska musi przejść całkowitą transformację energetyczno-paliwową. W grze konkurencyjność naszej gospodarki
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sprytny gadżet do zadań specjalnych. Naładujesz nim telefon i spalisz kalorie
Czytaj więcej >
Energetyka

Paula Drechsler

Atak na klientów Energi. Mnóstwo osób utraciło dostęp do swoich kont
Czytaj więcej >
Energetyka

Paweł Makowiec

Tak tanio jeszcze nie było. Fantastyczna sytuacja na rynku gazu
Czytaj więcej >
Energetyka

Patryk Solarczyk

W Polsce powstanie pierwszy w Europie symulator reaktora jądrowego
Czytaj więcej >