BiznesINFO.pl
ważne świat

Pexels

Gazprom opublikował porażający dokument. Rosjanie wybrali kierunek przeciwny od Europy

18 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Gazprom opublikował wstępne dane o produkcji gazu w pierwszej połowie stycznia bieżącego roku. Z liczb wynika, że do Europy płynie coraz mniej gazu. Kierunek ekspansji rosyjskiego giganta powinien dać nam dużo do myślenia.

Gazprom od 1 do 15 stycznia wyprodukował 23,1 mld m sześc. gazu, co daje wynik lepszy o 2,3 proc. niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - wynika z danych opublikowanych przez spółkę. Pomimo zwiększenia wolumenu produkcji, wiele państw Unii Europejskiej zmaga się z potężnym deficytem surowca.

Gazprom przestaje tłoczyć gaz w kierunku zachodnim

Gazowy gigant potwierdził, że "do krajów poza byłym ZSRR" [co oznacza w zdecydowanej większości kraje będące członkami UE w Europie Zachodniej i Środkowej], wysłał w okresie objętym szacunkami (01.-15.01.22) aż o 41,1 proc. gazu mniej, niż w roku ubiegłym.

Do zmagających się z horrendalnymi cenami europejskich krajów popłynęło zaledwie 5,7 mld metrów sześć. surowca, podczas gdy w pierwszej połowie stycznia 2021 r. było to 9,1 mld metrów sześć.

Jednocześnie Gazprom przywołuje dane z Gas Infrastructure Europe, które jasno wskazują, że europejskie magazyny świecą pustkami. Zapasy gazu są bowiem niższe o 25 proc. względem roku ubiegłego.

PGNiG informuje, że Polska nie boryka się z problemem pustych magazynów z gazem. Pod koniec grudnia prezes polskiego giganta energetycznego zapewniał w TVP Info, że magazyny są wypełnione w 95 proc. Na stronie PGNiG czytamy, że aktualna pojemność czynna magazynów gazu E (wysokometanowy) w Polsce wynosi 3 174,80 mln m3.

Gazprom wybrał wschód i południe

Chociaż wysyłka surowca w stronę Europy Zachodniej znacząco maleje, to Gazprom nadrabia statystyki rynkiem krajowym, dalekowschodnim i południowoeuropejskim.

Dostawy w granicach Rosji wzrosły o 3,7 proc., zaś dostawy do Bułgarii aż o 48,6 proc., a do Bośni i Hercegowiny o 7,9 proc. W nieznacznym stopniu wzrosła także wysyłka do Turcji (0,3 proc.).

Gazprom chwali się także potężnym zwiększeniem eksportu do Chin. Państwo Środka kupiło od rosyjskiego przedsiębiorstwa energetycznego 1,5 razy więcej gazu, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

W grze Nord Stream 2

Orientowanie kierunków zbytu na południe i wschód może doprowadzić do licznych przetasowań na europejskim rynku energetycznym. Jeżeli Rosjanie, zmniejszając dostawy gazu do Europy Zachodniej planują wymusić szybszą certyfikację gazociągu Nord Stream 2, to może ich to kosztować przeorientowanie wielu importerów na gaz norweski lub amerykański.

Z drugiej strony Gazprom pewny zbytu swojego produktu w Chinach, nie musi szybko szukać porozumienia z europejskimi nabywcami. Choć obecna zima zapowiada się pod względem dostaw dość drogo i niepewnie, to w przyszłym roku możemy obserwować liczne przetasowania w statystyku dotyczących importu gazu do krajów Unii Europejskiej.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

chiny flaga

Energetyka

Gigantyczna inwestycja pomiędzy Chinami i Rosją. Most będzie służył do transportu surowców

Czytaj więcej >

Energetyka

Gazprom właśnie ogłosił, odcina Finlandię od gazu. Helsinki wyprzedziły jednak Moskwę

Czytaj więcej >

Energetyka

PGNiG zakupiło kolejne złoża na Szelfie Norweskim. Gazu w Polsce będzie jeszcze więcej

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 08.06.2019. n/z Stos wegla przygotowany na sprzedaz.

Energetyka

Tańszy węgiel kupisz tylko przez godzinę dziennie. PGG zdradziło, co czeka klientów sklepu internetowego

Czytaj więcej >

Energetyka

Tylko 14 proc. Polaków wie do kiedy mogą wymieć piec. Łatwo można narazić się 5 tys. zł kary

Czytaj więcej >

Energetyka

Kanada zadeklarowała możliwość zwiększenia dostaw ropy. Rosjanie stracą kolejne rynki zbytu

Czytaj więcej >