BiznesINFO.pl
ważne świat

Pexels

Gazprom opublikował porażający dokument. Rosjanie wybrali kierunek przeciwny od Europy

18 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Gazprom opublikował wstępne dane o produkcji gazu w pierwszej połowie stycznia bieżącego roku. Z liczb wynika, że do Europy płynie coraz mniej gazu. Kierunek ekspansji rosyjskiego giganta powinien dać nam dużo do myślenia.

Gazprom od 1 do 15 stycznia wyprodukował 23,1 mld m sześc. gazu, co daje wynik lepszy o 2,3 proc. niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - wynika z danych opublikowanych przez spółkę. Pomimo zwiększenia wolumenu produkcji, wiele państw Unii Europejskiej zmaga się z potężnym deficytem surowca.

Gazprom przestaje tłoczyć gaz w kierunku zachodnim

Gazowy gigant potwierdził, że "do krajów poza byłym ZSRR" [co oznacza w zdecydowanej większości kraje będące członkami UE w Europie Zachodniej i Środkowej], wysłał w okresie objętym szacunkami (01.-15.01.22) aż o 41,1 proc. gazu mniej, niż w roku ubiegłym.

Do zmagających się z horrendalnymi cenami europejskich krajów popłynęło zaledwie 5,7 mld metrów sześć. surowca, podczas gdy w pierwszej połowie stycznia 2021 r. było to 9,1 mld metrów sześć.

Jednocześnie Gazprom przywołuje dane z Gas Infrastructure Europe, które jasno wskazują, że europejskie magazyny świecą pustkami. Zapasy gazu są bowiem niższe o 25 proc. względem roku ubiegłego.

PGNiG informuje, że Polska nie boryka się z problemem pustych magazynów z gazem. Pod koniec grudnia prezes polskiego giganta energetycznego zapewniał w TVP Info, że magazyny są wypełnione w 95 proc. Na stronie PGNiG czytamy, że aktualna pojemność czynna magazynów gazu E (wysokometanowy) w Polsce wynosi 3 174,80 mln m3.

Gazprom wybrał wschód i południe

Chociaż wysyłka surowca w stronę Europy Zachodniej znacząco maleje, to Gazprom nadrabia statystyki rynkiem krajowym, dalekowschodnim i południowoeuropejskim.

Dostawy w granicach Rosji wzrosły o 3,7 proc., zaś dostawy do Bułgarii aż o 48,6 proc., a do Bośni i Hercegowiny o 7,9 proc. W nieznacznym stopniu wzrosła także wysyłka do Turcji (0,3 proc.).

Gazprom chwali się także potężnym zwiększeniem eksportu do Chin. Państwo Środka kupiło od rosyjskiego przedsiębiorstwa energetycznego 1,5 razy więcej gazu, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

W grze Nord Stream 2

Orientowanie kierunków zbytu na południe i wschód może doprowadzić do licznych przetasowań na europejskim rynku energetycznym. Jeżeli Rosjanie, zmniejszając dostawy gazu do Europy Zachodniej planują wymusić szybszą certyfikację gazociągu Nord Stream 2, to może ich to kosztować przeorientowanie wielu importerów na gaz norweski lub amerykański.

Z drugiej strony Gazprom pewny zbytu swojego produktu w Chinach, nie musi szybko szukać porozumienia z europejskimi nabywcami. Choć obecna zima zapowiada się pod względem dostaw dość drogo i niepewnie, to w przyszłym roku możemy obserwować liczne przetasowania w statystyku dotyczących importu gazu do krajów Unii Europejskiej.

Tagi:

gazgaz ziemnyPGNiG

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Żaden przedsiębiorca nie może przegapić tego terminu. Inaczej czeka go wyższy rachunek

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Droga szybkiego ruchu ekspresowa S8 N/z Stacja paliw Orlen - tankowanie benzyny

Energetyka

UE chce wprowadzić limit cenowy na rosyjską ropę. Niektóre kraje przeciwne

Czytaj więcej >
Węgiel, gaz i prąd będą jeszcze droższe. Eksperci nie mają wątpliwości, zima może okazać się horrorem

Energetyka

Rząd chce zamrozić ceny gazu, uspokaja przed zniesieniem zerowego VATu na paliwa

Czytaj więcej >

Energetyka

Niespodziewana pozycja Polski spośród krajów z najniższym wzrostem cen energii

Czytaj więcej >

Energetyka

Jeden adres, kilka rodzin… i kilka dodatków węglowych. Ale tylko pod pewnym warunkiem

Czytaj więcej >
Mroczna wizja byłego szefa PGNiG. Piotr Woźniak ostrzega: "Trzeba się liczyć z drożyzną gazową"

Energetyka

Szwajcaria. Przygotowano projekt rozporządzenia w razie dużego niedoboru gazu

Czytaj więcej >