Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > 30 amerykańskich tankowców z LNG płynie do Europy
Joanna Leja
Joanna Leja 22.03.2022 09:30

30 amerykańskich tankowców z LNG płynie do Europy

pilne swiat (1)
Biznesinfo

Do Europy zmierzają amerykańskie tankowce wypełnione LNG, czyli gazem w postaci płynnej. Po tej informacji cena gazu na europejskich giełdach spadła w ciągu dwóch dni o ponad 40 proc.

Do Europy zmierza cała flotylla amerykańskich tankowców z gazem LNG. Stany Zjednoczone wysłały dostawy, ponieważ ceny urosły w Europie już tak bardzo, że przebiły te w Azji. Tym samym Europa stała się dla dostawców bardziej atrakcyjnym rynkiem zbytu.

Jak donosi Financial Times, zdarzają się sytuacje, w których amerykańskie tankowce płynące do Azji z ładunkiem gazu są zawracane w pół drogi i kierowane do portów europejskich. Obecnie europejskiej ceny gazu są 13 razy wyższe niż w Stanach Zjednoczonych.

Do Europy płynie co najmniej 10 statków transportujących 1,6 mln metrów sześciennych surowca, zapowiedziano, że ma być ich jeszcze więcej. Może to pomóc w walce z niedoborem gazu w Unii Europejskiej po tym, jak Rosja zasygnalizowała, że obniżoną podaż gazu zamierza utrzymać również w styczniu.

Ceny gazu w Europie w przedświątecznym tygodniu poszybowały

Europejskie ceny gazu skoczyły do rekordowego poziomu we wtorek (21 grudnia) po tym, jak gaz ziemny w kluczowym rurociągu z Rosji do Niemiec przestał płynąć na zachód. Rurociąg Jamał-Europa, to kluczowy szlak rosyjskich dostaw do Europy przez Białoruś, Polskę i Niemcy. Rosja zaprzecza, że zawrócenie gazu nie ma powódek politycznych.

Cena benchmarkowa dla Europy na holenderskim giełdzie Title Transfer Facility (TTF) wzrosła o 11 proc. we wtorek do rekordowego poziomu 162,78 euro za megawatogodzinę.