BiznesINFO.pl
pilne swiat (1)

Biznesinfo

30 amerykańskich tankowców z LNG płynie do Europy

25 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 19 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Do Europy zmierzają amerykańskie tankowce wypełnione LNG, czyli gazem w postaci płynnej. Po tej informacji cena gazu na europejskich giełdach spadła w ciągu dwóch dni o ponad 40 proc.

Do Europy zmierza cała flotylla amerykańskich tankowców z gazem LNG. Stany Zjednoczone wysłały dostawy, ponieważ ceny urosły w Europie już tak bardzo, że przebiły te w Azji. Tym samym Europa stała się dla dostawców bardziej atrakcyjnym rynkiem zbytu.

zus-list-list od zus-segregator-biznesinfo (1)

ZUS nie ma dobrych wieści dla emerytów. Nie wszyscy skorzystają na Polskim Ładzie

CZYTAJ DALEJ

Jak donosi Financial Times, zdarzają się sytuacje, w których amerykańskie tankowce płynące do Azji z ładunkiem gazu są zawracane w pół drogi i kierowane do portów europejskich. Obecnie europejskiej ceny gazu są 13 razy wyższe niż w Stanach Zjednoczonych.

Do Europy płynie co najmniej 10 statków transportujących 1,6 mln metrów sześciennych surowca, zapowiedziano, że ma być ich jeszcze więcej. Może to pomóc w walce z niedoborem gazu w Unii Europejskiej po tym, jak Rosja zasygnalizowała, że obniżoną podaż gazu zamierza utrzymać również w styczniu.

Ceny gazu w Europie w przedświątecznym tygodniu poszybowały

Europejskie ceny gazu skoczyły do rekordowego poziomu we wtorek (21 grudnia) po tym, jak gaz ziemny w kluczowym rurociągu z Rosji do Niemiec przestał płynąć na zachód. Rurociąg Jamał-Europa, to kluczowy szlak rosyjskich dostaw do Europy przez Białoruś, Polskę i Niemcy. Rosja zaprzecza, że zawrócenie gazu nie ma powódek politycznych.

Pieniądze

Nowy zasiłek na dziecko. Nawet 400 zł miesięcznie

CZYTAJ DALEJ

Cena benchmarkowa dla Europy na holenderskim giełdzie Title Transfer Facility (TTF) wzrosła o 11 proc. we wtorek do rekordowego poziomu 162,78 euro za megawatogodzinę.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Gazprom opublikował porażający dokument. Rosjanie wybrali kierunek przeciwny od Europy

Czytaj więcej >

Energetyka

150. dostawa skroplonego gazu sprowadzona przez PGNiG dotarła do Polski

Czytaj więcej >

Energetyka

Tauron zakończył budowę elektrowni fotowoltaicznej Choszczno II

Czytaj więcej >

Energetyka

Niewielkie podkręcenie gałki kaloryfera może dać wielkie oszczędności. Ekspert zdradził dlaczego

Czytaj więcej >

Energetyka

Nowy system rozliczania, tzw. net-billing już od 1 kwietnia

Czytaj więcej >

Energetyka

Gazprom chce więcej pieniędzy. Pozywa PGNiG do arbitrażu

Czytaj więcej >