Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Ceny gazu gwałtownie rosną. Tak drogo jeszcze nie było, a to dopiero początek
Joanna Leja
Joanna Leja 14.12.2021 01:00

Ceny gazu gwałtownie rosną. Tak drogo jeszcze nie było, a to dopiero początek

appliance-g9ff57e906 1920
Pixabay

Ceny gazu sięgają historycznych rekordów. Według danych z 14 grudnia z londyńskiej giełdy ICE Futures cena styczniowych kontraktów na gaz największego hubu gazowego Europy - holenderskiego TTF sięgają 120 euro za MWh.

Ceny gazu w Europie są znów w okolicach szczytu szoku energetycznego z października tego roku. Zapasy w europejskich magazynach są na bardzo niskim poziomie, są wypełnione zaledwie w ok 62. proc. Jak zaznacza "Financial Times" w okresie zimowym powinny one być wypełnione przynajmniej w 70 proc., więc obecny poziom zapasów jest niewystarczający. A to powoduje wzrost cen.

– Poziom magazynów z gazem pod koniec sezonu grzewczego może być rekordowo niski – ostrzega unijne stowarzyszenie operatorów tego surowca.

Z kolei Massimo Di-Odoardo, wiceprezes ds. badań Europe Gas & LNG w Wood Mackenzie, powiedział Reutersowi, że przy obecnym poziomie rosyjskiego eksportu zapasy magazynowe mogą spaść do końca marca poniżej 15 proc. w przeciętnych warunkach pogodowych, co stanowi rekordowo niski poziom.

Do tego dochodzi konflikt geopolityczny wokół Nord Stream 2, który obecnie nie może zostać dopuszczony do użytku, ponieważ nie spełnia zasad europejskiego ustawodawstwa energetycznego. To oznacza, że inflacja będzie się utrzymywać, a przez drogą energię pochłonie cały rynek.

Wysokie ceny gazu, wiążą się z konsekwencjami

W tej chwili praktycznie ceny za wszystko rosną w zastraszającym tempie. Możemy być pewni, że przyszły rok będzie jeszcze trudniejszy pod tym względem.

Tagi: gaz gaz ziemny