Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie

Gaz

Gaz tańszy w 2021 r.
03.01.2021 01:00 Doskonałe informacje dla wszystkich Polaków. Za jeden obowiązkowy rachunek zapłacimy dużo mniej

Z tego artykułu dowiesz się:Ile zapłacą końcowi odbiorcy gazu w 2021 r.Kto najbardziej skorzysta na obniżceJak prezentują się ceny w porównaniu z ubiegłymi latami

Gaz spadek cen
21.12.2020 01:00 Jedno paliwo od 2021 z niższą ceną. Ucieszą się nie tylko kierowcy, niektórzy zapłacą mniej za ogrzewanie

Z tego artykułu dowiesz się:O ile spadną ceny gazuJaka będzie skala oszczędności dla przeciętnego PolakaDlaczego również kierowcy mają powody do radości

Gaz na Podkarpaciu
12.08.2020 02:00 Odkryto kolejne złoża gazu na Podkarpaciu. Ich wielkość robi wrażenie

Gaz ziemny odkryty w nowym miejscu. Nowe złoża znajdują się na Podkarpaciu. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało, że odkryto ponad miliard metrów sześciennych gazu ziemnego w wyrobisku, które miało właśnie kończyć swój żywot. Ponadto odnaleziono zupełnie nowe źródło tego cennego surowca. Przyglądamy się szczegółom.

biznesinfo-1
21.07.2020 02:00 USA i Niemcy doszły do porozumienia w sprawie Nord Stream 2

We wtorek doszło do porozumienia pomiędzy urzędnikami USA i Niemiec w sprawie projektu Nord Stream 2. Umowa może okazać się bardzo niekorzystna dla Polski i Ukrainy. Administracja Donalda Trumpa była bardzo sceptyczna w stosunku do rosyjsko-niemieckiej inwestycji Nord Stream 2. Położenie drugiej nitki gazociągu po dnie Bałtyku, doprowadzi bowiem do większej przepustowości gazu ziemnego pomiędzy Rosją a Niemcami. To z kolei oznacza dużo bardziej realną groźbę odcięcia od dostaw gazu Ukrainy, Polski i krajów bałtyckich. Trump zdecydował się więc na nałożenie sankcji na Berlin i Moskwę. Po objęciu urzędu prezydenta USA przez Joe Bidena krytyka wobec Nord Stream 2 znacznie zmalała. Administracja Demokratów zdecydowała się nawet zdjąć nałożone przez poprzednika sankcje. Urzędnicy Bidena co prawda nadal wypowiadają się o projekcie krytycznie, ale wyraźnie dążą do porozumienia zarówno z Niemcami jak i Moskwą. Reuters donosi, że we wtorek zawarte zostało porozumienie pomiędzy urzędnikami amerykańskimi i niemieckimi. Obie strony miały się ustalić, że "gazociąg nie może zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu Ukrainy". W razie gdyby Rosja zaczęła wykorzystywać dostęp do surowca jako swego rodzaju broń przeciw sąsiadowi, Niemcy mogłyby również zastosować wobec niej sankcje gospodarcze. Z postanowieniami zawartej umowy do Kijowa udał się amerykański urzędnik Derek Chollet, który po wizycie na Ukrainie ma przyjechać do Warszawy i także przedstawić szczegóły ustaleń z Berlinem - dodaje PAP.

Samochód na gaz
15.07.2020 02:00 Wiemy ile samochodów w Polsce jeździ na gaz. Niektóre modele mogą zaskakiwać

Samochód na gaz staje się coraz popularniejszy w Polsce. Rośnie liczba pojazdów wyposażonych w instalację LPG, oto obraz jaki wyłania się z badań przeprowadzonych przez IBRM Sam.

Gazociąg polsko-litewski
02.07.2020 02:00 Powstanie nowy polski gazociąg. Wybrano dostawcę rur

Gazociąg polsko-litewski coraz bliżej. Wybrano właśnie dostawcę izolowanych rur stalowych, które połączą oba państwa i pozwolą na przesył gazu. Jak podaje polska spółka Gaz-System rozpatrzono najkorzystniejszą ofertę. Kwota, na jaką podpisano umowę jest niebagatelna, a to kolejna już ogromna inwestycja Gaz-Systemu. Kilka dni temu informowaliśmy o zakończeniu kolejnego etapu budowy podmorskiego systemu przesyłowego między Polską, Danią, a Norwegią.

Baltic Pipe coraz bliżej
30.06.2020 02:00 Baltic Pipe idzie jak burza. Właśnie zakończono kolejny etap

Baltic Pipe coraz bliżej. Firma Gaz-System zdecydowała, że usługi Inspektora Bezpieczeństwa Żeglugi dla prac prowadzonych na Morzu Bałtyckim będzie świadczyć firma Germanischer Lloyd Industrial Services GmbH, która jest częścią międzynarodowej grupy DNV GL - czytamy w komunikacie na stronie Energetyka 24. Jest to bardzo ważne ustalenie, które przybliża realizację podmorskiego gazociągu.

Zmiana cen gazu o kilka procent
16.06.2020 02:00 Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Zmiana cen gazu w lipcu jest podyktowana niskimi cenami gazu na Towarowej Giełdzie Energii. To dobre wieści dla odbiorców energii, bo z tego względu zdecydowano się znacznie obniżyć taryfę PGNiG. Mimo obniżenia ceny samego gazu, nie ma co liczyć na niższe opłaty za abonament, jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki (URE), ten pozostanie bez zmian. Mimo tego, zmiany będą korzystne dla wielu gospodarstw domowych.

biznes-info-640x433
25.12.2019 01:00 Użytkownicy LPG dostali prezent na święta, autogaz niespodziewanie tanieje. Benzyna i ropa gorzej

Kierowcy wlewający do swoich baków benzynę bezołowiową muszą zapłacić za litr paliwa aż o 10 groszy więcej niż rok temu. Więcej płacimy także za ropę, staniał natomiast gaz LPG, co może być nadzieją dla użytkowników tego typu paliwa, ponieważ ostatnimi miesiącami cena autogazu szła jedynie w górę.

biznes-info-640x433
01.12.2019 01:00 Ogromne podwyżki cen paliw. Nic nie da się z tym zrobić

Ceny paliw znowu rosną. Firma BM Reflex podaje, że to był kolejny tydzień podwyżek cen LPG i oleju napędowego i pierwszy od niemal czterech miesięcy tydzień, w którym podniosły się ceny benzyny. Zanotowano wzrost o 12 gr/l dla autogazu, z kolei dla benzyny i oleju napędowego podwyżki wyniosły odpowiednio 3 i 2 grosze na litr. To oznacza, że w ciągu ostatniego miesiąca LPG zdrożał średnio aż o 30 groszy na litrze, a olej napędowy o 10 groszy na litrze - wynika z analizy przeprowadzonej przez BM Reflex.

biznes-info-640x433
31.08.2019 02:00 Polska będzie sprzedawać gaz Ukrainie. Miliardowe dostawy popłyną na wschód

Gaz już niebawem popłynie z Polski na Ukrainę. O sprawie poinformował Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. W sobotę bowiem podpisano w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów memorandum w sprawie gazowej współpracy trzech państw - Stanów Zjednoczonych, Ukrainy oraz Polski.Możliwość sprzedaży gazu Ukrainie będzie jednak dopiero w 2021 roku, ponieważ wówczas skończona zostanie budowa gazoportu w Świnoujściu. Dodatkowo w 2022 roku ukończony zostanie gazociąg Baltic Pipe - mowa o 110-kilometrowym odcinku gazociągu, który stanie na Ukrainie. Wówczas z Polski na Ukrainę rocznie ma trafiać nawet 6 mld metrów sześciennych. - W 2021 roku będziemy mogli dostarczyć na Ukrainę istotne ilości gazu, to będzie 6 mld metrów sześciennych rocznie - powiedział Naimski.

biznes-info-640x433
17.07.2019 02:00 Ogrzewanie znacząco zdrożeje? PiS po cichu przepycha ustawę o gazociągach

Ogrzewanie w stolicy może podrożeć. Wskazują na to zapisy najnowszej specustawy, którą Prawo i Sprawiedliwość przepycha w ekspresowym tempie. Pracom nad nowym prawem sprzyja zamieszanie wokół rekrutacji do szkół, które skutecznie odwraca uwagę od problemu, który już niebawem mogą mieć mieszkańcy Warszawy. 4 lipca pojawiły się plany nowelizacji, 10 lipca rząd je przyjął, a już 12 lipca miały swoje pierwsze czytanie.Jak podaje portal INNPoland, władza zdecydowała się nawet na rezygnację z konsultacji społecznych. Te natomiast wydają się być odpowiednie, jeśli mówimy o ustawie, która wyciągnie z kieszeni Polaków kolejne pieniądze. Ograniczono się jednak na zaprezentowaniu planów na obradach Komisji Stałej.

biznes-info-640x433
02.07.2019 02:00 Ile gazu łupkowego w Polsce? Podajemy liczby

Ile gazu łupkowego w Polsce mamy? Wiele osób jest zainteresowanych tym tematem, odkąd kilka lat temu świat obiegła informacja, że Polska ma olbrzymie zasoby gazu łupkowego. Ile tego surowca znajduje się na terenie Polski?