Urząd Regulacji Energetyki zwiększa stawkę za paliwa gazowe
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 13 Stycznia 2021

No i mamy kolejną podwyżkę. URE zatwierdziło nową stawkę, znamy kwoty

Urząd Regulacji Energetyki ustalił nową stawkę dla usług dystrybucji paliw gazowych Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG). Uśredniony wzrost kosztów wynosi ok. 3,6 proc. Na podwyżkę rachunków muszą przygotować się wszyscy końcowi odbiorcy gazu od PSG, których jest łącznie 7 mln.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od kiedy będzie obowiązywała nowa stawka
  • Kto najbardziej odczuje zmiany
  • Jakie kroki zakresie cen podejmował dotychczas Urząd Regulacji Energetyki

Urząd Regulacji Energetyki podwyższa stawkę na gaz

Urząd Regulacji Energetyki postanowił zwiększyć stawkę opłat sieciowych w taryfie dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG). Średni wzrost wynosi ok. 3,6 proc. Portal stockwatch.pl donosi, że zmiany nie dotyczą gazu koksowniczego.

Przepisy ustawy Prawo energetyczne wskazują, że nowa taryfa ustalona przez Urząd Regulacji Energetyki powinna zostać wprowadzona do stosowania „nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż 45 dni od dnia jej opublikowania”. Interia podaje, że zaktualizowana taryfa będzie obowiązywała najwcześniej od końca stycznia 2021 r.

Zmiany Urzędu Regulacji Energetyki niekorzystne także dla obywateli. Kto zapłaci najwięcej?

Urząd Regulacji Energetyki doprecyzowuje w komunikacie, że czas trwania nowej stawki upływa z dniem 31 grudnia 2021 r. Oznacza to, że wyższe koszty pozostaną z PSG na dłużej, co odczują również końcowi odbiorcy gazu.

Mieszkańcy zaobserwują wzrost kosztów zarówno za sam gaz, jak i za jego dostawę. Urząd Regulacji Energetyki wyliczył, że domowe rachunki wzrosną o ok. 1,2-1,5 proc.

Majątek kardynała Stanisława Dziwisza. Coraz więcej tajemnic wokół duchownegoMajątek kardynała Stanisława Dziwisza. Coraz więcej tajemnic wokół duchownegoCzytaj dalej

Obywatele z grupy taryfowej W-1.1., czyli tzw. kuchenkowicze, zapłacą średnio o 31 gr więcej miesięcznie niż dotychczas. Zatem w skali roku odbiorcy, którzy używają paliwa gazowego do przyrządzania posiłków na gaz, będą musieli przekazać dodatkowe 3,72 zł.

Portal bankier.pl donosi, że na wyższą opłatę powinni przygotować się odbiorcy z grupy taryfowej W-3.6., którzy zużywają stosunkowo duże ilości gazu. W ich przypadku opłata wzrośnie o 3,17 zł miesięcznie, czyli o 38,04 zł rocznie.

Warto pamiętać, że stawki ustalane przez Urząd Regulacji Energetyki to ceny maksymalne. Dystrybutor gazu często oferuje klientom ceny o wiele korzystniejsze.

PSG to spółka zależna od PGNiG, która obsługuje ok. 7 mln odbiorców końcowych gazu na terenie całej Polski. Potencjalne grono osób narażonych na zdecydowanie wyższe rachunki jest zatem ogromne.

Co ciekawe, w ostatnim czasie Urząd Regulacji Energetyki zadecydował o trzykrotnym obniżeniu taryf względem PGNiG. Pierwsza obniżka o 2,9 proc. miała miejsce w styczniu 2020 r. Kolejne korzystne zmiany weszły w życie w lipcu 2020 r. (spadek o 10,9 proc.) i w styczniu 2021 r. (spadek o kolejne 4,5 proc.). Więcej na temat obniżek cen za gaz dostarczany przez PGNiG można przeczytać tutaj.

PGNiG uchodzi za największe przedsiębiorstwo w Polsce, które zajmuje się wydobyciem, importem i dystrybucją gazu oraz paliw gazowych. Prace poszukiwawcze prowadzi zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami. W grudniu spółka poinformowała o odkryciu nowego źródła gazu ziemnego na terenie Wielkopolski. W 2019 r. skonsolidowane przychody PGNiG wynosiły 42,02 mld zł.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Bunt przedsiębiorców się zaognia. Kolejne lokale zapowiadają otwarcie mimo obostrzeń
  2. Lockdown ma jeszcze potrwać, jest przeciek. Wiele firm nie dożyje jego końca
  3. PKS na oku Sasina. Ministerstwo aktywów przedstawiło plan działania

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News