Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Doskonałe informacje dla wszystkich Polaków. Za jeden obowiązkowy rachunek zapłacimy dużo mniej
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:35

Doskonałe informacje dla wszystkich Polaków. Za jeden obowiązkowy rachunek zapłacimy dużo mniej

Gaz tańszy w 2021 r.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile zapłacą końcowi odbiorcy gazu w 2021 r.

  • Kto najbardziej skorzysta na obniżce

  • Jak prezentują się ceny w porównaniu z ubiegłymi latami

Gaz najtańszy od lat

Gaz to jedna z niewielu rzeczy, za którą w 2021 r. zapłacimy mniej. Obniżka cen gazu dostarczanego przez spółkę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Obrót Detaliczny (PGNiG OD) to pokłosie decyzji podjętej przez Urząd Regulacji Energetyki 17 grudnia 2020 r.

- Ceny gazu na rynku hurtowym są najniższe od wielu lat. Nowa taryfa dla PGNiG Obrót Detaliczny jest trzecią kolejną zatwierdzoną przez regulatora obniżką cen gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych - oznajmił prezes URE Rafał Gawin, cytowany w komunikacie.

Tegoroczny cennik to wyraz kontynuacji strategii konsekwentnego obniżania cen gazu. W styczniu 2020 r. taryfy PGNiG OD uległy zmniejszeniu o 2,9 proc. Natomiast w lipcu mieliśmy do czynienia z kolejną obniżką, tym razem o 10,6 proc. Powodem modyfikacji cennika wraz z początkiem 2021 r. są niskie ceny gazu na warszawskiej Towarowej Giełdzie Energii.

Rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska przekazała, że nowy cennik będzie obowiązywał od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r. Zatem na kolejne obniżki się raczej nie zanosi.

Kto najbardziej odczuje obniżkę cen gazu?

Odbiorcy z grupy W-1.1, czyli osoby używające paliwa gazowego do przyrządzania posiłków za gaz, zapłacą o ok. 1,9 proc. mniej. Czeka ich obniżka średnio o 40 gr w skali miesiąca. Tzw. kuchenkowicze płacili dotąd 20 zł za gaz. Od 1 stycznia będą przekazywali 19,61 zł.

Z kolei grupa W-2.1, która wykorzystuje gaz także do podgrzewania wody, zaobserwuje obniżkę o 2,7 proc. Nowa cena wynosi 86,10 zł. Dzięki temu można zaoszczędzić 2,40 zł w ciągu miesiąca.

Interia podaje, że na nowym cenniku gazu najbardziej skorzystają odbiorcy, którzy zużywają dość duże ilości paliwa do ogrzewania domów. Dla tej grupy przygotowano obniżkę rzędu 2,9 proc. W ten sposób mieszkańcy będą w stanie zmniejszyć rachunki o 7,40 zł miesięcznie. Nowa stawka wynosi 249,05 (wcześniej 256,42 zł).

Warto pamiętać, że regulowana przez URE taryfa to cena maksymalna. Sprzedawcy bardzo często oferują odbiorcom końcowym jeszcze bardziej korzystne stawki. Przy okazji obniżek zmianom nie uległy opłaty abonamentowe.

Jednak URE przypomina w oficjalnym komunikacie, że nowelizacja ustawy Prawo energetyczne wprowadziła ustawowe uwolnienie cen gazu. Dzięki temu ze zwolnienia z taryfowania przez URE może korzystać rynek hurtowy oraz rynek detaliczny (z wyjątkiem gospodarstw domowych). Portal enrad.pl tłumaczy, że samodzielni przedsiębiorcy ustalają swoje ceny zakupy gazu indywidualnie - podobnie, jak w przypadku każdej innej usługi bądź towaru. URE nie ingeruje w umowę między handlowcem a ostatecznym odbiorcą.

Poważne zmiany w tym zakresie szykują się od 1 stycznia 2024 r. Wtedy to z procesu taryfikacji przez URE będą zwolnione także ceny dla gospodarstw domowych.

Tagi: PGNiG gaz