BiznesINFO.pl
Nowe źródło gazu w Polsce

biznesinfo

PGNiG odkryło nowe źródło gazu ziemnego w Polsce

10 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

PGNiG wystosowało komunikat, w którym informują o odkryciu nowych złóż gazu w rejonie Wielkopolski. Prace PGNiG w tym zakresie są częścią wielkiego planu państwowej spółki. W jaki sposób nowe odkrycie wzbogaci wydobycie gazu?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie dokładnie PGNiG dokonało odkrycia

  • W ramach jakich działań znaleziono złoża gazu

  • Jakie zdanie na ten temat ma prezes zarządu spółki

  • Gdzie jeszcze PGNiG odkryło złoża gazu ziemnego

PGNiG i wielkie odkrycie

PGNiG to inaczej Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, czyli spółka zajmująca się "poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, importem gazu, a także, poprzez kluczowe spółki, magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej" - napisano na oficjalnej stronie internetowej przedsiębiorstwa.

PGNiG może pochwalić się nowym odkryciem, bowiem przy współpracy z koncernem Orlen Upstream, spółka dokonała odkrycia nowego złoża gazu ziemnego w Polsce. Odwiert Grodzewo-1 w gminie Śrem zapewni ok. 20 mln m sześc. gazu ziemnego rocznie.

- Sukces odwiertu Grodzewo-1 to kolejny dowód na duży potencjał węglowodorowy centralnej części województwa wielkopolskiego. Jesteśmy zdeterminowani by w pełni wykorzystać te zasoby, dlatego w przyszłym roku planujemy kolejne wiercenia w tym rejonie - powiedział cytowany w komunikacie spółki Paweł Majewski, prezes Zarządu PGNiG S.A.

Spółka w swoim komunikacie poinformowała, że odwiert został zrealizowany w ramach koncesji łącznej nr 29/2001/Ł Śrem-Jarocin. Co więcej, umowa o współpracy została zawarta w 2009 r, a PGNiG posiada 51 proc. a ORLEN Upstream 49 proc. udziałów w koncesji.

- Powodzenie odwiertu cieszy tym bardziej, że prace przy nim były prowadzone w trudnych warunkach spowodowanych restrykcjami związanymi z epidemią koronawirusa - dodał prezes zarządu.

PGNiG, nowe złoża gazu i triumf

PGNiG wskazuje, że jest niewątpliwy sukces spółki, który zaowocował odwiertem o głębokości 2940 metrów. Prace wiertnicze zostały zrealizowane przez spółkę Exalo Drilling SA należącą do Grupy Kapitałowej PGNiG.

PGNiG podkreśla, że w tym samym rejonie udało się odkryć także m.in.: złoża Zaniemyśl, Roszków czy Winna Góra. Ostatnio do tego grona dołączyły złoża Miłosław.

Prowadzone prace są częścią realizowanego przez PGNiG intensywnego programu poszukiwawczego, obejmującego utwory czerwonego spągowca na Niżu Polskim. O ich zasobności i perspektywach obszaru świadczy fakt, że w ciągu ostatnich 50 lat w utworach czerwonego spągowca zostało odkrytych kilkadziesiąt złóż. Od lat 90. czerwony spągowiec pozostaje głównym celem prac poszukiwawczych PGNiG w zachodniej części kraju - podało PGNiG w komunikacie.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

sejm

Polska i Świat

Debata o wydłużeniu kadencji samorządów. Tylko PiS głosuje za projektem

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >