Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > PGNiG odkryło nowe źródło gazu ziemnego w Polsce
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 10.12.2020 01:00

PGNiG odkryło nowe źródło gazu ziemnego w Polsce

Nowe źródło gazu w Polsce
biznesinfo

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie dokładnie PGNiG dokonało odkrycia

  • W ramach jakich działań znaleziono złoża gazu

  • Jakie zdanie na ten temat ma prezes zarządu spółki

  • Gdzie jeszcze PGNiG odkryło złoża gazu ziemnego

PGNiG i wielkie odkrycie

PGNiG to inaczej Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, czyli spółka zajmująca się "poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, importem gazu, a także, poprzez kluczowe spółki, magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej" - napisano na oficjalnej stronie internetowej przedsiębiorstwa.

PGNiG może pochwalić się nowym odkryciem, bowiem przy współpracy z koncernem Orlen Upstream, spółka dokonała odkrycia nowego złoża gazu ziemnego w Polsce. Odwiert Grodzewo-1 w gminie Śrem zapewni ok. 20 mln m sześc. gazu ziemnego rocznie.

- Sukces odwiertu Grodzewo-1 to kolejny dowód na duży potencjał węglowodorowy centralnej części województwa wielkopolskiego. Jesteśmy zdeterminowani by w pełni wykorzystać te zasoby, dlatego w przyszłym roku planujemy kolejne wiercenia w tym rejonie - powiedział cytowany w komunikacie spółki Paweł Majewski, prezes Zarządu PGNiG S.A.

Spółka w swoim komunikacie poinformowała, że odwiert został zrealizowany w ramach koncesji łącznej nr 29/2001/Ł Śrem-Jarocin. Co więcej, umowa o współpracy została zawarta w 2009 r, a PGNiG posiada 51 proc. a ORLEN Upstream 49 proc. udziałów w koncesji.

- Powodzenie odwiertu cieszy tym bardziej, że prace przy nim były prowadzone w trudnych warunkach spowodowanych restrykcjami związanymi z epidemią koronawirusa - dodał prezes zarządu.

PGNiG, nowe złoża gazu i triumf

PGNiG wskazuje, że jest niewątpliwy sukces spółki, który zaowocował odwiertem o głębokości 2940 metrów. Prace wiertnicze zostały zrealizowane przez spółkę Exalo Drilling SA należącą do Grupy Kapitałowej PGNiG.

PGNiG podkreśla, że w tym samym rejonie udało się odkryć także m.in.: złoża Zaniemyśl, Roszków czy Winna Góra. Ostatnio do tego grona dołączyły złoża Miłosław.

Prowadzone prace są częścią realizowanego przez PGNiG intensywnego programu poszukiwawczego, obejmującego utwory czerwonego spągowca na Niżu Polskim. O ich zasobności i perspektywach obszaru świadczy fakt, że w ciągu ostatnich 50 lat w utworach czerwonego spągowca zostało odkrytych kilkadziesiąt złóż. Od lat 90. czerwony spągowiec pozostaje głównym celem prac poszukiwawczych PGNiG w zachodniej części kraju - podało PGNiG w komunikacie.